Kompozit Dolgu
23 Ara 2019

Kompozit dolgu, estetik ve kozmetik nedenlerden dolayı dişleri restore etmenin veya kaybedilen diş yapısını oluşturmanın oldukça modern bir yoludur. Dişleri yeniden şekillendirmek veya renklerini düzeltmek için diş renginde bir reçine malzemesinin mevcut dişlere yapıştırılması şeklinde uygulanır. Kompozit dolgu, ayrıca gülüşünüzü değiştirmenin ve gülüşünüz de yapılacak büyük veya küçük düzeltmeleri çok basit ve invazif olmayan bir prosedürle iyileştirmenin harika bir yoludur. Kompozit dolgu hemen hemen her hastaya uygulanabilir.

Kompozit dolgu oldukça popülerdir çünkü invazif değildir. Geçtiğimiz 25-30 yılda, esas olarak kompozit yapıştırma ile aynı etkiye sahip olan kaplamalar veya kuronlarla kıyasladığımızda kullanılan dişlere gereksiz bir aşındırma işlemi içermez.

Tabii burada karıştırılmaması gereken; kompozit dolguların estetik amaçla uygulanan porselen laminalara rakip olamalarıdır, kompozit dolguların yüzeyleri seramik kadar dirençli olmadığından daha çabuk renklenebilirler ve sık değiştirilmeleri gerekir, porselen laminalar ise 15 yıla kadar sorunsuz kullanılabilirler.

 

Kompozit Dolgu Hangi Durumlarda Düşünülmelidir?

Kompozit Dolgu’nun düşünülebileceği seçenekler:

  • Çürük dişleri onarmak için (kompozit dolgu boşlukları doldurmak için kullanılır)
  • Kırık ve çatlamış dişleri onarmak için
  • Dişlerin renk görünümünü iyileştirmek için
  • Dişler arasındaki boşlukları kapatmak için
  • Dişlerin daha uzun görünmesini sağlamak için
  • Diş şeklini değiştirmek için
  • Amalgam dolgularına estetik bir alternatif olarak
  • Diş etleri çekildiğinde diş kökünün bir kısmını korumak için

 

Kompozit Dolgunun Uygulama Prosedürü Nedir?

Hazırlık: Kompozit dolgu için az miktarda hazırlığa ihtiyaç vardır. Dolgu, çürümüş bir dişi doldurmak için kullanılmadığı, şeklini değiştirmek için dişin açılması gerekmediği ya da çip sinirin yakınında olmadığı sürece, anestezi gerekli değildir. Diş hekiminiz, dişinizin rengine yakın bir kompozit dolgu rengini seçmeniz için bir renk kılavuzu kullanacaktır.

Dolgu işlemi: Daha sonra diş yüzeyi pürüzlendirilecek bir jel uygulanacaktır. Bu işlemler yapıştırıcı malzemenin dişe yapışmasına yardımcı olur. Daha sonra diş renginde, macun benzeri reçine uygulanır, kalıplanır ve istenen şekle getirilir. Malzemeyi sertleştirmek için daha sonra parlak, genellikle mavi, ışık (led) kullanılır. Materyal sertleştikten sonra, diş hekiminiz daha fazla dolguyu şekillendirecek ve diş yüzeyinin kalan kısmına uyacak şekilde cilalayacaktır.

İşlem bitişi: Kompozit dolgunun tamamlanması diş başına yaklaşık 30 ila 60 dakika sürer.

 

Kompozit Dolgulu Dişler Özel Bakım Gerektirir mi?

Diş temizliği

Dolgulu dişler özel bakım gerektirmez. Sağlıklı ağız hijyeni uygulamalarını takip etmeniz yeterli. Günde en az iki kez dişlerinizi fırçalayın, günde en az bir kez diş ipi kullanın ve düzenli profesyonel kontroller ile temizlik işlemleri için diş hekiminizi ziyaret edin.

Dolgu malzemesi kırılabileceğinden, tırnak ısırma gibi alışkanlıklardan kaçınmak önemlidir; kalemler, buzlar veya diğer sert gıda maddelerini çiğnemeyin veya dolgulu dişlerinizi açacak olarak kullanmayın. Dolgulu bir dişte keskin bir kenar olduğunu fark ederseniz veya ısırdığınızda dişiniz tuhaf hissettiriyorsa, diş hekiminizi arayın.

 

Kompozit Dolgunun Ömrü Ne Kadardır?

Dişler için dolgu malzemelerinin ömrü, ne kadar dolgu yapıldığına ve ağız sağlığı alışkanlıklarınıza bağlıdır. Bununla birlikte, tipik olarak, dolgu malzemesi, dokunulmadan veya değiştirilmeden 3 yıldan yaklaşık 10 yıla kadar durabilir.

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

 

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Devamını oku:
Ağız ve Diş Sağlığı Sorunları

9 Adımda Ağız Kokusunu ve Diş Çürüklerini Engelleyin

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.