29 Ağu 2018

Gülüş estetiği, gülüşünüzün sağlık, fonksiyon ve görünümünü iyileştirmek için kendinize yapacağınız duygusal ve finansal bir yatırımdır. Bu gibi bir yatırımı önünüzdeki seneler içerisinde size mutlu ve tatmin edici getirileri olması için yapmalısınız.

Doğru bakım ve düzenli diş hekimi ziyaretlerinizle, gülüşünüz iyi görünecek ve kuronlarınız, porselen lamine venerleariniz ve diğer restorasyonlar seneler boyunca korunur. Aslında, kompozit dolgular doğru özen ve bakım gösterildiği takdirde ortalama 5 yıl boyunca sağlam bir şekilde devam edecektir. (Porselen lamine veneer veya kuron gibi) porselen restorasyonların yenileriyle değiştirilmeleri gerekmesi için aradan 10 veya daha fazla sene geçmesi gerekir.

Ağız hijyeni alışkanlıklarınızı restorasyonlarınız için en uygun bakımı sağlayacak biçiminde değiştirmeniz önünüzdeki seneler içerisinde yeni gülüşünüzü korumanızı sağlayacaktır. Dolayısıyla gülüş estetiğini takip eden dönemlerde aşağıdaki noktaları atlamadığınızdan emin olun:

Diş Fırçalamak

Aşırı derecede aşındırıcı diş macunları ve diş fırçalama alışkanlıkları restorasyonların yüzeyini çizer, diş pastası gibi cila ve diğer parlatıcı uygulamaları soldurur. Bu yüzden de aşındırıcı olmayan florürlü diş macunları tavsiye edilmektedir. En üstün etkiyi elde etmek için dişlerinizi günde iki ila üç sefer fırçalayın.

Diş İpi Kullanımı

Diş ipi kullanımı dişlerde kalan artıkların ve plakların giderilmesi için kilit faktördür ve restorasyonların ömrünü uzatarak diş çürümelerini de engeller. Diş ipi kullanımı herkes için önemlidir ancak özellikle porselen lamine vener sahibi kişilerde diş eti dokusu sağlığının mükemmel olması gerektiğinden daha da önemlidir.

Ağız Çalkalama

Alkol içeren gargaraların kompozit dolgular üzerinde negatif etki sahibi olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca, gargaralardaki alkol içeriğinin zamanla restorasyonlarınızla (kuronlar ve porselen lamine veneerlerinizle) dişleriniz arasındaki bağın aşınmasına neden olabilir. Bu nedenle alkolsüz gargaraları tercih edin.

Sınırlamanız veya Kaçınmanız Gereken Yiyecek ve İçecekler

Şeker içeriği yüksek yiyecekleri tüketmekten ve diş çürümesini engellemek için öğünler arası atıştırmalardan kaçının. Gülüşünüzün temiz ve lekesiz olması için kahve, soda, çay gibi içeceklerin tüketimini sınırlandırın.

Alkollü içecekleri aşırı derecede tüketmeyin. Çok fazla alkol dişlerinizde yapılan uygulamaların bozulmasına sebep olabilir.

Diğer Önlemler

Kalem, zımba, metal, şişe kapakları gibi sert nesneleri ısırmak ve/veya çiğnemekten kaçının.

Diş gıcırdatıyorsanız (bruksizm) ve dişlerinize veya dişlerinize hasar gelmesini önlemek amacıyla size diş plağı verildiyse, bunu mutlaka kullanın.

Porselen lamine venerlerin fiyatlarının ve diğer diş estetiği uygulamalarının diş başına fiyatları kullanılan materyallerin ucuz olmaması sebebiyle ortalama olarak diğer tedavilerden daha maliyetlidir bundan dolayı uzun ömürlülüğü sağlamak için diş hekiminizin ve hijyen uzmanınızın diş bakımıyla ilgili talimatlarına uymak isteyeceksiniz.

Estetik diş restorasyonları sonsuza dek dayanıklı olmadıkları ve (dolgular için beş ila yedi; porselen dişler için 10 ila 15 sene arasında bir süre içerisinde) değiştirilmeleri gerekeceği için, yeni gülüşünüzün ömrü ona ne kadar iyi baktığınıza ve diş hekiminizin deneyim ve becerilerine bağlıdır.

Kırılmış veya çatlamış bir porselen lamine vener veya kuronun değiştirilmesi işleminde ölçü, diş renginin eşleştirilmesi, geçici porselen lamine veneerlar ve kalıcı restorasyon için beklenmesini gerektirmektedir. Ve diş hekiminizin fiyat politikasına bağlı olarak, hasar görmüş bir diş kuronu veya venerin değiştirilmesi için gereken tüm masraftan siz sorumlu olabilirsiniz.

O yüzden unutmayın; yeni gülüşünüzün güzelliğini uzun vadede korumak için diş hekiminizin talimatlarına uyunve diş hekiminiz ve hijyen uzmanınızla tüm takip ve düzenli temizlik randevularınıza sadık kalın.

Gülüş Estetiğinizin Ömrü

Estetik dişhekimliği uygulamaları düzenli ağız sağlığı özeni ve zaman içerisinde gerçekleştirecek bakımlar gerektirebilir. Örneğin diş beyazlatma parlaklığı korumak için zaman zaman tekrarlanabilir. Porselen lamine venerların kenarları aşınabilir veya kırılıp değiştirilmeleri gerekebilir. Kalıcı kompozit bonding ile dişler lekelenebilir ve arttırılmaları veya yenileriyle değiştirmeleri gerekebilir. Kuronlar 10 ila 15 sene arasında değiştirilmelidir..

Porselen uzmanınız, laboratuvar teknisyeniniz ve diş hekiminiz tarafından seçilen malzemelerin tümü diş estetiğinizin ömrünü belirler. En iyi sonuçlara ulaşmak için diş hekiminizi iyi seçin ve malzeme seçenekleriyle ilgili yeterince bilgi edinin.

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
diş beyazlatma
Profesyonel Diş Beyazlatma Seçenekleri ve Fiyatları

50 Yaş Üstü İnsanlarda Rastlanan 5 Büyük Diş Problemi

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.