06 Ağu 2019

Yediğimiz ve içtiğimiz şeylerde basit değişiklikler yaparak ağız sağlığımızı önemli ölçüde iyileştirmemiz mümkün. Örneğin birçoğumuz fazla şeker tüketmenin diş çürümesine neden olduğunu, asidin diş minesini aşındırdığını biliyoruz. Son araştırmalar da bunları destekliyor. Bulgulara göre, insanların neredeyse onda dokuzu sağlıklı beslenmenin ağız sağlığının korunması için çok önemli olduğunu biliyor.

Bu gerçekten çok iyi bir sonuç çünkü beslenme konusundaki bilgilerimizin arttığını ve sağlıklı beslenmenin ağız sağlığıyla ilişkisinden haberdar olduğumuzu gösteriyor. Bu noktadan sonra da geriye yalnızca doğru olduğunu bildiğimiz şeylere uymak, yediklerimize ve içtiklerimize dikkat etmek kalıyor.

Ne yazık ki hala şeker ve diğer sağlıklı yiyecek türlerini tüketen, böyle kaçamakları ve atıştırmalıkları seven bir milletiz. Artık her yaştan insanda diş çürümesi görülebiliyor. Bu yüzden riskleri hepimiz net bir şekilde görmeliyiz. Bunlar genelde hazır, ucuz ve tüketilmesi kolay yiyecek ve içeceklerdir. Bu şekilde beslenmek bizler için artık alışkanlık haline geldi.

Ağız sağlığımızı iyileştirmek ve gülümseme diyetini gerçekten benimsemek istiyorsak, yukarıdaki engelleri aşmamız gerekiyor.

Sağlıksız Atıştırmalıklara, Şekerleme ve Tatlılara Hayır Deyin!

On kişiden yedisi, atıştırmalıkların ağız sağlığımızı etkilediğine inanıyor. Ve kesinlikle haklılar. Ne yazık ki, atıştırmalıkların ağız sağlığımız için zararlı olduğuna inanmak için yeterince kanıt var. Buna rağmen şekerli yiyecek ve atıştırmalıklardan vazgeçemiyoruz. Görünüşe göre tatlıya düşkünlüğümüzü görmezden gelmek zor.

Çikolata, tatlılar, meyve suları ve organik olmayan milk shake’ler bize kısa süreliğine enerji verir ve bizi tatmin eder. Fakat bunlar, ağzımız için zararlı maddelerle doludurlar. Çok fazla şeker tüketmek, diş eti hastalığı, diş kaybı ve diş çürümesi gibi uzun vadeli sorunların yanı sıra, diyabet ve obezite gibi daha ciddi sağlık sorunlarına da yol açabilir.

Atıştırmak her zaman kötü bir şey olmayabilir tabii ki. Önemli olan yaptığımız atıştırmalık seçimleridir.
Yapılan araştırmaların bulgularına göre, %87’miz ağız sağlığımız için düşük şekerli atıştırmalıklar tüketmemiz gerektiğini biliyoruz.

Atıştırmalık olarak zararlı şeyler seçmek sağlığımıza zarar verirken, sağlıklı atıştırmalıklar tam tersi bir etki yaratır. Çiğ fındık, sebzeler, peynir ve hatta galetalar, sadece ağzımız için değil, vücudumuz için de dost diyebileceğimiz seçeneklerdir.

Su ve Süt Tüketmek Ağız Sağlığımız İçin Çok Önemlidir!

Şekerin dişlerin çürümesine neden olduğundan bahsettik ama gülümsememize şekerden daha çok zarar veren bir şey mevcut.

Asitli içecekler, çok sık tüketilen içeceklerdir. Asitli içecekler dişlerimizi çevreleyen diş minesini yumuşatarak, aşınmaya karşı hassaslaşmalarına neden olur. Bu da alttaki daha hassas dentin tabakasının ortaya çıkmasına yol açar. Bu, erozyon olarak adlandırılır. Diş minesi aşındığında dişleriniz daha hassas hale gelir ve bu ağrı ve başka rahatsızlıklara da neden olabilir.

Asitli yiyecek ve içecekler çok çeşitlidir. Bu da tüketiciler olarak, onlardan kaçınmamızı inanılmaz derecede zorlaştırıyor. Daha sağlıklı alternatifler olarak satılan “diyet” veya “şekersiz” içeceklerin bile pH dereceleri oldukça düşüktür, bu da onları yine asidik yapar. Bu yüzden ağız sağlığımıza bir faydaları yoktur.

Aşındırma oranı (RDA değeri) düşük olan özel diş macunları diş minemizi güçlendirmeye ve dişlerimizi daha dirençli hale getirmeye yardımcı olabilirken, en iyi seçenek bu içecekleri tüketmeyi tamamen bırakmaktır. Süt ve su, sağlıklı dişler için en iyi seçeneklerdir.

Sağlıklı Bir Gülüş İçin, Sağlıklı Beslenin!

Sağlıklı bir şekilde beslenmek, ağız ve dişlerimiz üzerinde son derece olumlu bir etkiye sahiptir. Başka bir deyişle, sağlıklı bir gülüş için sağlıklı beslenmek büyük önem taşımaktadır. Her ne kadar asitli ve şekerli içecekler çekici gelseler ve onları sevsek de, sağlığımız için uzun vadede kötü sonuçlar doğururlar.

Şeker ve asidin yol açtığı hasarlardan korunup, ağzımız, dişlerimiz ve diş etlerimiz için doğru kararlar verebiliriz. Asidin ağız sağlığımız üzerindeki etkileri hakkında daha fazla bilgi için, asitli içeceklerin zararları hakkında hazırladığım yazımı okuyabilirsiniz.

Bu yazılarımız da dikkatinizi çekebilir:

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
Antibiyotikler ve Diş Enfeksiyonları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dişlerimi Beyazlatmanın En İyi Yolu Nedir

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.