06 Ağu 2014

Ağzınızda Neler Var?

Dişleriniz çürürken neler olduğunu anlamak için doğal olarak ağzınızda nelerin var olduğuna bir bakalım. Aşağıda bazı öğeleri sıralayalım.

 • Tükürük: Ağzınız ve dişleriniz sürekli olarak tükürük ile yıkanmaktadır. Salyamıza çok önem vermememize rağmen bu basit sıvı ağız dokularının sağlığı açısından oldukça önem taşımaktadır. Tükürük, dişlerimizi ve diğer ağız dokularını nemli ve kaygan tutar, yemekten sonra ağızda kalan yemek artıklarını uzaklaştırır, ağızdaki asit seviyesini düşük tutar, virüs ve bakterilere karşı koruma sağlar.
 • Mikrobiyal Dental Plak: Mikrobiyal dental plak dişlere, reçelin kaşığa yapışması gibi, yapışan yapışkan yumuşak bir yapı olarak görülür. Aslında plak bakteri kolonileri, protozoalar, mikoplasmalar, küfler ve virüslerin kümelendiği jel benzeri organik bir taşıyıcıdan meydana gelir.Bu karışımda ayrıca bakteri artıkları, beyaz kan hücreleri, yemek artıkları ve vücut dokuları da bulunur. Mikrobiyal dental plak bakterilerin dişlere yapışması ve çoğalması ile büyümeye başlar. Mikrobiyal dental plak dişlerin fırçalanmasından hemen sonra oluşmaya başlar, bir saat içinde plak ölçülebilir boyutlara ulaşır. Zamanla değişik mikroorganizma çeşitleri görülür ve plak kalınlaşmaya başlar.
 • Diş Taşı: Eğer yeterli zaman geçerse, plak tükürükten kalsiyum, fosfor ve diğer mineralleri emerek diş taşı veya tartara dönüşerek mineralize olur. Bu mineraller kristaller oluşturarak plak yapısını sertleştirirler. Yeni plak bu oluşan taşın en üst tabakasını oluşturur ve bu tabakada ileride taşlaşacaktır.
 • Bakteriler: Hepimizin ağzında değişik türlerden bir sürü bakteri hali hazırda bulunmaktadır. Bazı bakteriler iyidir. Bunlar kötü bakterilerin kontrolünde iş görürler. Sıra çürük oluşumuna gelince Streptokokus mutans en çok zarar veren bakteri türüdür. Kolayca dişe yapışır ve asit üretir.

  Dişleriniz Nasıl Çürür?

  Çürük için yemek gereklidir, özellikle yumuşak ve yapışkan besinler bakterilerin asit üreterek dişin minesinde (dişin dış yüzü) saldırıya geçerler. Şekerler, özellikle sükroz bakterilerle reaksiyona girerek asit oluştururlar. Bakterilerin oluşturduğu asitler dişlerinizi çürütürler. Söz konusu olan sadece şekerlemeler ve dondurma değildir. Bütün karbonhidratlı yiyecekler sindirildiklerinde glikoz ve früktoz gibi basit şekerlere parçalanırlar.

  Sindirimin bir kısmı ağızda başlar. Ağızda basit şekerlerle parçalanan besinler fermente olabilen karbonhidratlar olarak adlandırılır. Bu grubta, kurabiyeler, kekler, hafif içecekler, şekerlemeler, ayrıca çubuk krakerler, krakerler, muz, patates cipsi ve kahvaltılık yulaf ezmeleri örnek olarak verilebilir. Bu besinlerdeki şekerler ağızda bulunan bakterilerle birleşerek asit üretirler. Bu asitler dişlerde bulunan mineral kristallerinin çözünmesine neden olurlar. Diş çürükleri bu asitlerin dişin dış yüzünü örten minenin çözünmeye başlaması ile ortaya çıkarlar. Diş çürüğü dişin minesinden alttaki dişin iç tabakalarına doğru ilerlemesi ile başlar.

  Başlangıç çürük lezyonları vücudumuzun kendisini tamir etme mekanizmasıyla geri dönüştürülebilirler, bununla ilgili bir çok yardımcı ürün vardır, aralarına en etkili olanı flordur. Ev kullanımı için olan florlu gargaralar, çok yaygın olarak kullanılan florlu diş macunları bu ürünlere örnek gösterilebilir. Yemek yediğiniz her zaman ağzınızda bulunan bakteriler asit üretirler. Böylece ne kadar sık yemek yerseniz dişleriniz o kadar sık asit saldırısına uğrayacaktır.

  Çürüğün Tipleri ve Evreleri

  Diş çürüğü ilk olarak dişin içinde başlar. Dişin içten zayıfladığı bölgede mine üzerinde beyaz bir nokta ortaya çıkar. Bu fazda, zayıflamış olan diş yüzeyi tükürüğün içinde bulunan flor ve minerallerin yardımıyla kendi kendini onarır. Fakat çürüme devam ederse ve mine yüzeyinde kırılmalar olursa hasar daimi olur. Çürük ilerlemeye başladığında diş hekimi tarafından temizlenmeli ve diş doldurulmalıdır. Tedavi edilmeyen diş çürüğü daha da kötüye giderek mineyi geçerek alt tabakayı oluşturan dentine oradan da en altta olan diş özüne ve sinire kadar ilerler.

  Küçük çocuklarda daha yeni süren dişlerin minesi zayıftır ve asit çürüklerine oldukça dayanıksızdır. Biberon çürüğü veya erken çocukluk dönemi çürüğü olarak bilinen çürük tipi mineyi hızlı bir şekilde yok eder ve çocuklarda çok yaygın olarak görülür. Bu tür çürük mineyi hızla yok eder ve birkaç ay içinde büyük bir çürük oluşturur.

  Yaşlı yetişkinlerde kronik çürükler görülebilir. Bu tür çürükler daha kötüye gitmez ve ilerleme de çok yavaş olur. Kronik çürük olan dişler renk olarak çok daha koyu renkli görünürler çünkü normal yemekler ve içecekler çürüklerin kenarlarını boyarlar.

  Kök çürükleri yaşlı yetişkinlerde çok daha sıklıkla görülürler. Yaşlı yetişkinler sert fırçalama veya periodontal hastalıklar nedeniyle çekilmiş diş etlerine sahiptirler. Ayrıca ağız kuruluğu da bu bireylerde görülür ki bu da diş çürüğü riskini arttırır. Ağız kuruluğuna bilinen birçok ilaç neden olmaktadır. Doktorunuza veya eczacınıza sorarak ağız kuruluğuna aldığınız bir ilacı sebep olup olmadığına emin olun.

  Çürükler dolguların altında ve kuron gibi diğer restorasyonların altında oluşabilirler. Bazen bakteriler ve besinler düşmüş dolguların bıraktığı boşluğa, dişin kırılan aralarına veya iyi yapılmamış dolguların arasına sızıp çürük oluşturabilirler.

  Çürüklerden Korunma

  Siz veya aile bireylerin birisi sıklıkla diş çürüğünden dolayı diş hekimine gidiyor mu? Diş hekimliğinde yapılan son yıllardaki araştırmalar çürük oluşturma risklerini açığa çıkarmışlardır. Dişlerinizi çürükten korumak için iki şey yapabilirsiniz; bunlardan ilki fissür örtücüler ikincisi ise doğru ağız bakımı ile dişlerinizin direncini arttırıp ağzınızdaki bakteri sayısını azaltmaktır. Flor asit tarafından hasara uğramış diş bölgelerindeki kaybolan minerallerin yerini alarak dişlerinizi dayanıklı kılar. Dişlerimizi florlu diş macunu ile her gün fırçalamamız gerekir. Diş hekimi muayenehanelerinde bunlara ek olarak çeşitli macunlar, jeller ve gargaralar önerilebilir.

  Fissür örtücüler çiğneyici dişlerin(küçük azı ve büyük azı) üst yüzeylerini korumak amacıyla uygulanırlar. Dişlerin üzerinde bulunana küçük oyuklara ve girintilere uygulanarak bakterilerin ve asitlerin kötü etkilerinden dişleri korurlar.

  Ağzınızdaki bütün bakterileri temizleyemeseniz de bakteri sayısını kontrol altına almak için her gün dişlerinizi fırçalayın, diş ipi kullanın, diş hekiminizi sıklıkla ziyaret edin.

  Reçete ile verilen bazı gargaralar ağızdaki bakteri sayısını azaltarak çürükten korumaya yardım ederler. Şekersiz sakız çiğnenmesi çürük riskini azaltırlar ve tükürük akış hızını arttırırlar.

doktorunuza-sorun

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorumlar ( 74 )

 • doguskan

  Disimde bir bosluk var curuk dolgu yapılır adamı?

  • Onur Öztürk

   Dolgu için yeterli alan varsa yapılabilir tabii ki.

 • Omega9907

  Azı dislerimden birisi kırılmış yani ici delik ve o bolge curuk agri kulagima vuruyor. Arastirdigim kadariyla kanal tedavisi yapiliyor . Baska cozum yontemi yok mudur ? Kanal tedavisi olmak zorunda mi yani dolgu olmaz mi

 • Omega9907

  Ilginiz icin teşekkür ederim.

 • Duysem

  Üstteki 20 ilk dişlerim aşagıya doğru değil yanağıma doğru çıkıyor sorun yaratır mı ileride

  • Onur Öztürk

   Merhaba, evet yaratabilir diş hekiminize muayene olarak kontrol ettirmenizi gerekiyorsa röntgen çektirmenizi öneririm.

 • Halil

  Onur bey arkadaki dişim çürük ve emdigim zaman kan geliyor ne yapabilirim ?

  • Onur Öztürk

   Dişinizin dolgusunu yaptırmanızı öneririm.

 • zehra

  4 yasında oglum dısı delik. Yemek yerken zorlanıyor ıcıne gıtıyor cunku. Bu yasta ne tur bı tedavı olur. Tesekkurler.

  • Onur Öztürk

   Bu yaşta da çocuk dişlerine dolgu yapılabilir, diş hekimine tercihen de pedodontist (çocuk diş hekimine) başvurmanızı öneririm.

 • İbrahim Doğan

  Arka dişimin üstünde hafif bir koyuluk var.Ben çürük başlangıcı olduğunu düşünüyorum.Bu sorun ameliyatsız çözülür mü?

  • Onur Öztürk

   Merhaba genelde biz bu tip durumlarda dolgu yapıyoruz fakat bu koyuluğun ne olduğu çok önemlidir, bunun için de dişhekiminizden zaman kaybetmeden randevu alıp baktırmanızı öneririm.

 • Harun

  Dişlerim den bir tanesi ciddi anlamda tamamen curuk kırıldı yani rengi kahverengiye siyaha dönük ve içi boş hiç ağrımiyor du ağrıdıgi zaman Diğer dislerede vuruyor bazen zonkklama aldırıcam. Bu normal durummu curukden dolayi diğer dislerimdemi hassaslastiriyor bu aralar çok agrimaya başladı

 • Pingback:Ünlü Gülüşü: Neden Bu Kadar Mükemmel Olmak Zorunda? – Onur Öztürk

 • Pingback:Hangi Diş Fırçası? Klasik Mi, Yoksa Elektrikli Mi? – Onur Öztürk

 • Ertuğrul

  Dişimde madde kaybı meydana geldi hastaneye dolgu iiçin hastaneye gittiğimde dişimin köküne kadar inen çürük olduğu görüldü ama dişim ağrı vb bir şey hissettirmiyo ne yapmalıyım

  • Onur Öztürk

   Ertuğrul bey merhaba, eğer dişinizde çürük varsa ağrı olsun veya olmasın önerilen tedaviye başlamanızı öneririm, ihmal ederseniz dişinizi kaybedersiniz.

 • Yahya satun

  Merhaba hocam çürük bir dışım var sinire kadar dayanmış dedi doktor çekilmesi gerikiyormus sizce cektirmelimiyim kanal tedavisiyle kurtaramazmiyiz

  • Onur Öztürk

   Merhaba, röntgenle beraber bakmak gerekir.

 • hasbi altunay

  Merhaba benim arka dişlerim altıda üstüde içi boşaldı ve çürüdü kırılıyoda sert bi cisim yeyince bu durumda ne yapabilirim ?

 • hasbi altunay

  Ve daha yaşm 16 aldırsam çıkarmı bidaha

 • Mehmet

  Merhabalar ağzımda birden çok çürük diş bulunmakta.Bazen ağrıyan dişlerin sızını çenemi komple sarmakta.Ön dişlerimin arkası zifir gibi fazla miktar da çay sigara ikilisini tükettiğimden dolayı sanırım.Şu durumda sizce ağız Ve diş sağlığım için yapılması gereken en iyi yöntem implant mı yoksa kaplamamı.

  • Onur Öztürk

   Mehmet merhaba, sanılanın aksine diş çürükleri genellikle sigara ve çaydan çok etkilenmezler, bunların aşırı tüketimlerinin tabii ki zararları var ama diş çürükleri daha çok şekerli besinlerin tüketilmesi ve dişlerin doğru fırçalanmaması ile oluşurlar.
   Diş çürüğü içinse ilk başta yapılması gereken işlem genellikle daha basit dolgulardır, zaman kaybetmeden bir diş hekimine başvurmanı öneririm.

 • emre

  benim dişlerim uzun zamandır arka üst sol taraflardaki 2.3 çürük var ağrı yapıyor zamanla bu bendeki diksiyon sorununu ortaya çıkarırmı

  • Onur Öztürk

   Dişlerin arka taaraflarında madde kayıpları olursa evet diksyion sorunu oluşabilir.

 • Reyhan

  Onur bey merhabalar.2 sene üstüste doğum yaptım evde olsam dahi günde 2 kere dislerimi fırçaladgim halde 3 yerde çürük oluştu ve sapsarı. sağ üst 20 lik dişim dışa doğru büyümüş ve o da çürümüş şu an yanağıma zarar vermekte.26 yaşındayım ve dislerimi yaptırmak istiyorum ne gibi bir yol izlemeliyim kaplama dolgu vs ne kadar sürer ve bu ağız dış sağlığı hast.de yapılır mı ya da ozele mi gitmem gerekir

  • Onur Öztürk

   Reyhan hanım merhaba, hamilelikte beklenmedik diş çürükleri ve sorunları ile kaşılaşılabiliyor, normaldir. Önerim güveneceğiniz bir klinik ya da merkezde randevu alıp hızlıca tedavilere başlamanız olur.

 • Ezgi

  Merhaba benim disimde bir problem yok gibi duruyordu mısır patlağı yerken birden içine sıkıştı sandım fakat dişimin köşesi iç taraf parçalanmış ve uçları dilime zarar veriyor sivri.15 yaşındayım nasıl bir tedavi uygulanır

  • Onur Öztürk

   Merhaba, dişhekimine gidersen o parça için ufak bir düzeltme yapabilir, daha büyük bir defektse dolgu yapılabilir.

 • doğancan

  hocam meraba su ana kadar 4 dis cektirdim ve cektirdigim dislerin yanindakilerinde diplerinde curuk oldugunu gordum icerde curuyen dis zayiflayip kirildi ve obirununde ortasi siyaah agizda curuk disten dise gecermi

  • Onur Öztürk

   Direkt çürük bulaşmaz ama ağızda diş çürüklerinden oluşan bir flora varsa sağlam dişlerin de bundan olumsuz etkilenmesini bekleriz, tedavi ettirmenizi öneririm.

 • Onur selim

  İyı günler onur bey benim azi disimin dis tarafinda igne genisliginde ve 1mm uzunlugunda oyuk var oyuğun ici siyahımsı kahverengiye de yaikin bir renkte bunu ben kendi basima gecirebilirmiyim ? Veya Dis lerimi her gün fırcalasam gecermi ve bide ortodonti tedavi görcem o oyuģu dolgu yapmasam tel taktıktan sonra yapsam olurmu yani o oyuk dis telerine zarar verirmi ve tel takılmasına engel olurmu. Teşekkürler…

  • Onur Öztürk

   Onur merhaba, dişindeki bu tip bir renkleşme diş çürüğü belirtisi olabilir ve ortodontik tel tedavisi göreceksen eğer , bu durumda mutlaka öncesinde çürük dişlerin dolgularının yapılması gereklidir.

 • Handenur

  21 yaşındayım . Alt Sol tarafta ki arka dilerim çok ağrıyor. Ama en arka dişim ve dişin 20 lik dişin olduğu yerde ağrı yok. En aranın önündeki ilk 3 dişin koku çok ağrıyor. Röntgen curuk gzoukmedi ama ağrıdan duramıyorum yardimci olurmusunuz

  • Onur Öztürk

   Handenur geçmiş olsun, röntgen eşliğinde bir çene cerrahisi uzmanı veya endodontist (kanal tedavisi) uzmanına görünmeni tavsiye ederim, gözden kaçan ufak bir detay konusunda sana yardımcı olabilir veya seni yönlendirebilirler.

 • Handenur

  Handenur/ 05 Oca 2018

  21 yaşındayım . Alt Sol tarafta ki arka dişlerim çok ağrıyor. Ama en arka dişim ve 20 lik dişin olduğu et gibi yerde ağrı yok. En arkanın önündeki ilk 3 dişin köķü çok ağrıyor. Ve agri hergun bi onundeki dise dogru yayiliyor. Duramiyorum artik. Ne yapmaliyim Röntgen curuk gzoukmedi ama ağrıdan duramıyorum yardimci olurmusunuz

  • Onur Öztürk

   Hanednur hanım merhaba, röntgenle detaylı incelemden yorum yapmamız zor olur maalesef, bahsettiğiniz durum kanal tedavisi gerektiren bir diş veya ağrı yapan çekilmesi gereken yirmilik diş gibi duruyor, detaylı bir muayene olmanızı öneririm.

 • Berk

  En arka sağdaki dişimin kenarı ve ortası çürüdü herhangi bir boşluk çukur,ağrı vb. Sıkıntım yok sadece çok çürüdü ve rengi dönmeye başladı kanal tedavisi gerekir mi dolgu ile yetinebilir miyim?

  • Onur Öztürk

   Merhaba, çok büyük çürüklerde genelde kanal tedavisi yapmak gerekir ama bunu zaman kaybetmeden gidip tedavi ettirirsen o dişin bir şansı da olabilir.

 • Berk özkan

  En arka sağdaki dişimin kenarı ve ortası çürüdü herhangi bir boşluk çukur,ağrı vb. Sıkıntım yok sadece çok çürüdü ve rengi dönmeye başladı kanal tedavisi gerekir mi dolgu ile yetinebilir miyim?

  • Onur Öztürk

   Berk eğer çürük dişin sinirlerine kadar ulaştıysa kanal tedavisi gerekir, kavite büyük de olsa sinirlere ulaşmayan çürüklerde dolgu ile kurtulabilir dişin, zaman kaybetmeden dişhekimine başvurmanı öneririm.

 • Berk

  Sağ en arka dişimim bir yanında bir de ortasında çürük var ne ağrı yapıyor ne de sızlama hiçbir sıkıntı yok ama dişin biraz rengi dönmeye başladı dolgu ile kurtulur mu yoksa kanal şart mıdır?

 • Pelin can

  Kızımın ön dişinde beyazlik var doktor çürük olduğunu söyledi dişi yeni çıktı 7 yaşında çok üzüldüm endişelendim bugün sürekli aklımda olumsuz bişey duymaktan korkuyorum lütfen içimi rahatlatacak bir şey diyin çok etkilendim panik içindeyim doktora sormaya korkuyorum lütfen bilgi verin bana teşekkürler.

  • Onur Öztürk

   Pelin hanım merhaba, röntgen çekilerek kontrol edilebilir, karışıklık olmaması için röntgenle beraber muayene etmek iyi olur.

 • Omer

  Merhaba onur bey doktora gittim 2 disimde çürük olduğunu söyledi dolgu yapılır dedi.anca 9 ay sonraya randevu verdi o zamana kadar dişim dahada çürüyup köke inermi?

  • Onur Öztürk

   Ömer merhaba ,teknik olarak evet çürük daha fazla ilerleyip seni zorda bırakabilir, tavsiyem dolgu için çok daha erkene başka bir yerden randevu alman yerinde olur, iyi günler.

 • Özlem

  Merhaba, benim arka dişim bir süre önce sert bir şeyler yediğim sırada delindi ama o zaman çok küçüktü hatta gözükmüyordu bu yüzden doktora gitmedim. Ama şimdi aynada baktığımda deliğin siyah olduğunu gördüm bir şeyler yerken acıtmıyor normaldede hiç acıtmıyor ancak hemen diş doktorumdan randevu aldım 5 gün sonrasına. Bir şeyler yersem deliğin büyüyeceğinden korkuyorum 5 gün böyle kalabilecek midir yoksa ağrı vermeye başlar mı?

  • Onur Öztürk

   Özlem merhaba, kronik ve yavaş büyüyen çürükler çok acil sıkıntı çıkartmazlaar genellikle ama yine de dikkat edip o bölgeye aşırı kuvvet uygulamamakta ve dişlerini güzel fırçalamakta fayda olduğunu düşünüyorum.

 • Gürkan

  Büyük azı dişlerimden birinde orta çaplı bir çürük var henüz ağrım sızım yok ne yapılabilir

  • Onur Öztürk

   Gürkan merhaba, dişine dolgu yapılarak tedavi uygulanabilir, bekledikçe çürüğün büyüyecek ve sağlıklı diş dokularını kaybedeceksin, tavsiyem acele etmen yönünde olur.

 • Barış

  Merhaba azı dislerimden biri curuk agrimiyo hatta disimin yan tarafi cikti cekerlermi dolgumu yaparlar ve ya kendiliginden gecermi

  • Onur Öztürk

   Merhaba, bu tip durumları görmeden yorumlama şansımız olmaz, tavsiyem vakit kaybetmeden dişhekiminize muayene olmanız olur.

 • Ayça

  Hocam merhaba. Benim 3. azı dişime bundan 6-7 sene dolgu yapılmıştı. Son zamanlarda bu dişimde hafif ağrı var ve üstünde bir şey yediğim zaman acıyor. Apse yapmadı henüz. Sizce bu dişim çekilmeden kurtarılır mı?

  • Onur Öztürk

   Ayça merhaba, dişin doktorun tarafından tekrar muayene edilip röntgen eşliğinde bakılmalı, dolgunda bir problem varsa yenilenmesi gerekir
   eğer tekrar çürük oluşmuş veya derinleşmişse bu durumda kanal tedavisi yapılması gerekir, bu da dişinin çekilmeden ağızda kalması, kurtarılması için yeterlidir, tavsiyem zaman kaybetmemen yönünde olur. Kanal tedavisinin detayları ile ilgili olarak da:

   https://www.onurozturk.com/kanal-tedavisi-hakkinda-bilmeniz-gerekenler/

   bilgi alabilirsin.

 • Esma

  Merhaba 17 yasindayim ama dislerim asiri curuk ust arka dişlerimin ici baya oyuk ve ciruklerim vok fazla bu oyuk diler tedavi edilir mi yada cekerlermi cekerlerse arkalara ne yaparlar

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Esma merhaba, zaman kaybetmeden diş hekimine gitmeni, mümkün olan dişlerine dolgu, kanal tedavisi ve benzeri restoratif işlemler uygulanarak kurtarılabilenleri ağızda tutulması için gereken çabayı göstermeni öneririm. Bunlar ilerdeki ağız ve diş sağlığın için çok önemli olacaktır, geçmiş olsun.

 • Beril

  Merhaba ben beril 21 yaşındayım az önce azı dişlerimden birinin yan tarafında minik bir oyuk gördüm bu nedir tedavi edilebilir mi?

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Beril selam, o gördüğün oyuk diş çürüğü ya da doğuşsal bir defekt vb olabilir, iki durumda da diş hekiminize göstermenizde fayda var, önlem alınabilir ya da dolgu yapılabilir.

 • Mustafa

  20lik dişimin yanındaki diş çürümüş sanırsam bayadır ağzım koku yapıyordu çürük olabileceği hiç aklıma gelmemişti güçlü bir ağız yapım var diye düşünüyordum taa ki birkaç ay öncesine kadar disim kırıldı ve çürük olduğunu farkettim ama ağrı yapmıyor pandemi döneminde ne yapmalıyım

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Mustafa bey merhaba, bir çok diş kliniği süreç için gerekli önlemleri alarak çalışmaya devam ediyor, çürük dişiniz apse yapar, ateş vb durumlara yol açarsa başka bir sorun için hastaneye gitmeniz daha büyük bir problem olabilir. Doktorunuzla alınan tedbirleri konuşarak uygun bir zamanda tedavi için başvurabilirsiniz.

 • Abdulkadir

  Hocam merhaba benim 4 disim çürüdü bugün gittim birini dolgu yaptılar ama galiba virusten dolayı diğerlerini şubata verdiler şubata kadar kanal tedaviye döner mi? Teşekkür ederim

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Abdulkadir merhaba, dişlerini görmeden bu yorumu yapmam çok zor maalesef, keşke bu öneri yapıldığında sorsaydın 🙂 Yine de riske etmek istemezsen önlemlerini alan bir diş hekimi veya kliniğe başvurup değerlendirtebilirsin.

 • ozan

  hocam merhabalar sadece 1 tane ilerlemiş çürüğüm var yaşım 17 diğer dişler sağlam ama o azı dişte ve minemin 4 te 1 ni emdi çürük bol bol fıra-çalıyorum ve aspirin kullanıyorum ağrı sızı yok sınav senem ve pandemi olduğu için dı-işçiye gidemiyorum ve çekecekler diye düşündüğüm için çok da uğramak istemiyorum sağlam dişimiz duruyor giderse sınav çalışmam da moralsiz sürer implant için de yaşım erken bir de porselen olcağını umuyorum hocam.

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Ozan merhaba, öncelikel ağrın da yoksa bilinçsiz bir şekilde aspirin tüketmemeni öneririm (doktorun aksini belirtmediyse), dişini de bu şekilde bekletirsen sınava kalmadan seni zor duruma sokabilir, vakit kaybetmeden çalışan bir klinik vb başvurarak dişine mümkünse dolgu, kanal tedavisi vb gereken tedaviyi yaptırmanı öneriyorum.

 • Rumeysa

  Kanal yapilmiş dişleri çekip implant yaptira bilir miyi. ?

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Evet yapılabilir ama sorun varsa ve mümkünse kanal tedavisi tekrarı (retreatment) denenebilir sonuç alınamayacaksa ya da alınamıyorsa implant düşünülebilir.

 • Tarik

  5 çekilmiş dişim , 12 tane dolgu , 3 tane kanal var bunlar zamanla kirilip çekilmek zorunda kalinir mi

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Tarık bey merhaba, böyle birşeye direkt cevap vermek mümkün değil maalesef, tavsiyem diş hekiminize danışarak dişlerinizi düzenli olarak kontrol altında tutmanız, önerilen işlemleri yaptırmanız olur.

 • Esra

  Dolgu yapilan azi dişimde iğne ucu kadar siyah bir nokta var ne yapmam gerekir fiçalayarak gider mi o siyahlik

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Esra hanım birkaç gün fırçaladığınız zaman gitmezse doktorunuza danışmanız gerekir, muhtemelen önemsiz birşeydir ama atlamamanızı öneririm.

 • Hande

  Dolgu yapılan ön dişimde hassasiyet olustu 2 hafta sonra azaldi ama rahatsiz etmeyecek şekilde soğuk bir seyler ictigim de sizliyor bu normal mi

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Hande hanım normaldir ama yine de günlük yaşam kalitenizi etkilemeye devam ederse diş hekiminize danışmanız gerekir.

Yorum Yaz

Devamını oku:
Dolgu Teknolojisi

Beyaz Dişler ve Güzel Bir Gülüş İçin Bilmeniz Gerekenler

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.