06 Ağu 2014

Ağzınızda Neler Var?

Dişleriniz çürürken neler olduğunu anlamak için doğal olarak ağzınızda nelerin var olduğuna bir bakalım. Aşağıda bazı öğeleri sıralayalım.

 • Tükürük: Ağzınız ve dişleriniz sürekli olarak tükürük ile yıkanmaktadır. Salyamıza çok önem vermememize rağmen bu basit sıvı ağız dokularının sağlığı açısından oldukça önem taşımaktadır. Tükürük, dişlerimizi ve diğer ağız dokularını nemli ve kaygan tutar, yemekten sonra ağızda kalan yemek artıklarını uzaklaştırır, ağızdaki asit seviyesini düşük tutar, virüs ve bakterilere karşı koruma sağlar.
 • Mikrobiyal Dental Plak: Mikrobiyal dental plak dişlere, reçelin kaşığa yapışması gibi, yapışan yapışkan yumuşak bir yapı olarak görülür. Aslında plak bakteri kolonileri, protozoalar, mikoplasmalar, küfler ve virüslerin kümelendiği jel benzeri organik bir taşıyıcıdan meydana gelir.Bu karışımda ayrıca bakteri artıkları, beyaz kan hücreleri, yemek artıkları ve vücut dokuları da bulunur. Mikrobiyal dental plak bakterilerin dişlere yapışması ve çoğalması ile büyümeye başlar. Mikrobiyal dental plak dişlerin fırçalanmasından hemen sonra oluşmaya başlar, bir saat içinde plak ölçülebilir boyutlara ulaşır. Zamanla değişik mikroorganizma çeşitleri görülür ve plak kalınlaşmaya başlar.
 • Diş Taşı: Eğer yeterli zaman geçerse, plak tükürükten kalsiyum, fosfor ve diğer mineralleri emerek diş taşı veya tartara dönüşerek mineralize olur. Bu mineraller kristaller oluşturarak plak yapısını sertleştirirler. Yeni plak bu oluşan taşın en üst tabakasını oluşturur ve bu tabakada ileride taşlaşacaktır.
 • Bakteriler: Hepimizin ağzında değişik türlerden bir sürü bakteri hali hazırda bulunmaktadır. Bazı bakteriler iyidir. Bunlar kötü bakterilerin kontrolünde iş görürler. Sıra çürük oluşumuna gelince Streptokokus mutans en çok zarar veren bakteri türüdür. Kolayca dişe yapışır ve asit üretir.

  Dişleriniz Nasıl Çürür?

  Çürük için yemek gereklidir, özellikle yumuşak ve yapışkan besinler bakterilerin asit üreterek dişin minesinde (dişin dış yüzü) saldırıya geçerler. Şekerler, özellikle sükroz bakterilerle reaksiyona girerek asit oluştururlar. Bakterilerin oluşturduğu asitler dişlerinizi çürütürler. Söz konusu olan sadece şekerlemeler ve dondurma değildir. Bütün karbonhidratlı yiyecekler sindirildiklerinde glikoz ve früktoz gibi basit şekerlere parçalanırlar.

  Sindirimin bir kısmı ağızda başlar. Ağızda basit şekerlerle parçalanan besinler fermente olabilen karbonhidratlar olarak adlandırılır. Bu grubta, kurabiyeler, kekler, hafif içecekler, şekerlemeler, ayrıca çubuk krakerler, krakerler, muz, patates cipsi ve kahvaltılık yulaf ezmeleri örnek olarak verilebilir. Bu besinlerdeki şekerler ağızda bulunan bakterilerle birleşerek asit üretirler. Bu asitler dişlerde bulunan mineral kristallerinin çözünmesine neden olurlar. Diş çürükleri bu asitlerin dişin dış yüzünü örten minenin çözünmeye başlaması ile ortaya çıkarlar. Diş çürüğü dişin minesinden alttaki dişin iç tabakalarına doğru ilerlemesi ile başlar.

  Başlangıç çürük lezyonları vücudumuzun kendisini tamir etme mekanizmasıyla geri dönüştürülebilirler, bununla ilgili bir çok yardımcı ürün vardır, aralarına en etkili olanı flordur. Ev kullanımı için olan florlu gargaralar, çok yaygın olarak kullanılan florlu diş macunları bu ürünlere örnek gösterilebilir. Yemek yediğiniz her zaman ağzınızda bulunan bakteriler asit üretirler. Böylece ne kadar sık yemek yerseniz dişleriniz o kadar sık asit saldırısına uğrayacaktır.

  Çürüğün Tipleri ve Evreleri

  Diş çürüğü ilk olarak dişin içinde başlar. Dişin içten zayıfladığı bölgede mine üzerinde beyaz bir nokta ortaya çıkar. Bu fazda, zayıflamış olan diş yüzeyi tükürüğün içinde bulunan flor ve minerallerin yardımıyla kendi kendini onarır. Fakat çürüme devam ederse ve mine yüzeyinde kırılmalar olursa hasar daimi olur. Çürük ilerlemeye başladığında diş hekimi tarafından temizlenmeli ve diş doldurulmalıdır. Tedavi edilmeyen diş çürüğü daha da kötüye giderek mineyi geçerek alt tabakayı oluşturan dentine oradan da en altta olan diş özüne ve sinire kadar ilerler.

  Küçük çocuklarda daha yeni süren dişlerin minesi zayıftır ve asit çürüklerine oldukça dayanıksızdır. Biberon çürüğü veya erken çocukluk dönemi çürüğü olarak bilinen çürük tipi mineyi hızlı bir şekilde yok eder ve çocuklarda çok yaygın olarak görülür. Bu tür çürük mineyi hızla yok eder ve birkaç ay içinde büyük bir çürük oluşturur.

  Yaşlı yetişkinlerde kronik çürükler görülebilir. Bu tür çürükler daha kötüye gitmez ve ilerleme de çok yavaş olur. Kronik çürük olan dişler renk olarak çok daha koyu renkli görünürler çünkü normal yemekler ve içecekler çürüklerin kenarlarını boyarlar.

  Kök çürükleri yaşlı yetişkinlerde çok daha sıklıkla görülürler. Yaşlı yetişkinler sert fırçalama veya periodontal hastalıklar nedeniyle çekilmiş diş etlerine sahiptirler. Ayrıca ağız kuruluğu da bu bireylerde görülür ki bu da diş çürüğü riskini arttırır. Ağız kuruluğuna bilinen birçok ilaç neden olmaktadır. Doktorunuza veya eczacınıza sorarak ağız kuruluğuna aldığınız bir ilacı sebep olup olmadığına emin olun.

  Çürükler dolguların altında ve kuron gibi diğer restorasyonların altında oluşabilirler. Bazen bakteriler ve besinler düşmüş dolguların bıraktığı boşluğa, dişin kırılan aralarına veya iyi yapılmamış dolguların arasına sızıp çürük oluşturabilirler.

  Çürüklerden Korunma

  Siz veya aile bireylerin birisi sıklıkla diş çürüğünden dolayı diş hekimine gidiyor mu? Diş hekimliğinde yapılan son yıllardaki araştırmalar çürük oluşturma risklerini açığa çıkarmışlardır. Dişlerinizi çürükten korumak için iki şey yapabilirsiniz; bunlardan ilki fissür örtücüler ikincisi ise doğru ağız bakımı ile dişlerinizin direncini arttırıp ağzınızdaki bakteri sayısını azaltmaktır. Flor asit tarafından hasara uğramış diş bölgelerindeki kaybolan minerallerin yerini alarak dişlerinizi dayanıklı kılar. Dişlerimizi florlu diş macunu ile her gün fırçalamamız gerekir. Diş hekimi muayenehanelerinde bunlara ek olarak çeşitli macunlar, jeller ve gargaralar önerilebilir.

  Fissür örtücüler çiğneyici dişlerin(küçük azı ve büyük azı) üst yüzeylerini korumak amacıyla uygulanırlar. Dişlerin üzerinde bulunana küçük oyuklara ve girintilere uygulanarak bakterilerin ve asitlerin kötü etkilerinden dişleri korurlar.

  Ağzınızdaki bütün bakterileri temizleyemeseniz de bakteri sayısını kontrol altına almak için her gün dişlerinizi fırçalayın, diş ipi kullanın, diş hekiminizi sıklıkla ziyaret edin.

  Reçete ile verilen bazı gargaralar ağızdaki bakteri sayısını azaltarak çürükten korumaya yardım ederler. Şekersiz sakız çiğnenmesi çürük riskini azaltırlar ve tükürük akış hızını arttırırlar.

doktorunuza-sorun

Yazar

Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorumlar ( 26 )

 • Pingback:Spor Yapmak Dişler İçin Zararlı Mıdır? | Onur Öztürk

 • Pingback:Ünlü Gülüşü: Neden Bu Kadar Mükemmel Olmak Zorunda? | Onur Öztürk

 • doguskan

  Disimde bir bosluk var curuk dolgu yapılır adamı?

  • Onur Öztürk

   Dolgu için yeterli alan varsa yapılabilir tabii ki.

 • Omega9907

  Azı dislerimden birisi kırılmış yani ici delik ve o bolge curuk agri kulagima vuruyor. Arastirdigim kadariyla kanal tedavisi yapiliyor . Baska cozum yontemi yok mudur ? Kanal tedavisi olmak zorunda mi yani dolgu olmaz mi

 • Omega9907

  Ilginiz icin teşekkür ederim.

 • Duysem

  Üstteki 20 ilk dişlerim aşagıya doğru değil yanağıma doğru çıkıyor sorun yaratır mı ileride

  • Onur Öztürk

   Merhaba, evet yaratabilir diş hekiminize muayene olarak kontrol ettirmenizi gerekiyorsa röntgen çektirmenizi öneririm.

 • Halil

  Onur bey arkadaki dişim çürük ve emdigim zaman kan geliyor ne yapabilirim ?

  • Onur Öztürk

   Dişinizin dolgusunu yaptırmanızı öneririm.

 • zehra

  4 yasında oglum dısı delik. Yemek yerken zorlanıyor ıcıne gıtıyor cunku. Bu yasta ne tur bı tedavı olur. Tesekkurler.

  • Onur Öztürk

   Bu yaşta da çocuk dişlerine dolgu yapılabilir, diş hekimine tercihen de pedodontist (çocuk diş hekimine) başvurmanızı öneririm.

 • İbrahim Doğan

  Arka dişimin üstünde hafif bir koyuluk var.Ben çürük başlangıcı olduğunu düşünüyorum.Bu sorun ameliyatsız çözülür mü?

  • Onur Öztürk

   Merhaba genelde biz bu tip durumlarda dolgu yapıyoruz fakat bu koyuluğun ne olduğu çok önemlidir, bunun için de dişhekiminizden zaman kaybetmeden randevu alıp baktırmanızı öneririm.

 • Harun

  Dişlerim den bir tanesi ciddi anlamda tamamen curuk kırıldı yani rengi kahverengiye siyaha dönük ve içi boş hiç ağrımiyor du ağrıdıgi zaman Diğer dislerede vuruyor bazen zonkklama aldırıcam. Bu normal durummu curukden dolayi diğer dislerimdemi hassaslastiriyor bu aralar çok agrimaya başladı

 • Ertuğrul

  Dişimde madde kaybı meydana geldi hastaneye dolgu iiçin hastaneye gittiğimde dişimin köküne kadar inen çürük olduğu görüldü ama dişim ağrı vb bir şey hissettirmiyo ne yapmalıyım

  • Onur Öztürk

   Ertuğrul bey merhaba, eğer dişinizde çürük varsa ağrı olsun veya olmasın önerilen tedaviye başlamanızı öneririm, ihmal ederseniz dişinizi kaybedersiniz.

 • Mehmet

  Merhabalar ağzımda birden çok çürük diş bulunmakta.Bazen ağrıyan dişlerin sızını çenemi komple sarmakta.Ön dişlerimin arkası zifir gibi fazla miktar da çay sigara ikilisini tükettiğimden dolayı sanırım.Şu durumda sizce ağız Ve diş sağlığım için yapılması gereken en iyi yöntem implant mı yoksa kaplamamı.

  • Onur Öztürk

   Mehmet merhaba, sanılanın aksine diş çürükleri genellikle sigara ve çaydan çok etkilenmezler, bunların aşırı tüketimlerinin tabii ki zararları var ama diş çürükleri daha çok şekerli besinlerin tüketilmesi ve dişlerin doğru fırçalanmaması ile oluşurlar.
   Diş çürüğü içinse ilk başta yapılması gereken işlem genellikle daha basit dolgulardır, zaman kaybetmeden bir diş hekimine başvurmanı öneririm.

 • Handenur

  Handenur/ 05 Oca 2018

  21 yaşındayım . Alt Sol tarafta ki arka dişlerim çok ağrıyor. Ama en arka dişim ve 20 lik dişin olduğu et gibi yerde ağrı yok. En arkanın önündeki ilk 3 dişin köķü çok ağrıyor. Ve agri hergun bi onundeki dise dogru yayiliyor. Duramiyorum artik. Ne yapmaliyim Röntgen curuk gzoukmedi ama ağrıdan duramıyorum yardimci olurmusunuz

  • Onur Öztürk

   Hanednur hanım merhaba, röntgenle detaylı incelemden yorum yapmamız zor olur maalesef, bahsettiğiniz durum kanal tedavisi gerektiren bir diş veya ağrı yapan çekilmesi gereken yirmilik diş gibi duruyor, detaylı bir muayene olmanızı öneririm.

 • Berk özkan

  En arka sağdaki dişimin kenarı ve ortası çürüdü herhangi bir boşluk çukur,ağrı vb. Sıkıntım yok sadece çok çürüdü ve rengi dönmeye başladı kanal tedavisi gerekir mi dolgu ile yetinebilir miyim?

  • Onur Öztürk

   Berk eğer çürük dişin sinirlerine kadar ulaştıysa kanal tedavisi gerekir, kavite büyük de olsa sinirlere ulaşmayan çürüklerde dolgu ile kurtulabilir dişin, zaman kaybetmeden dişhekimine başvurmanı öneririm.

 • Berk

  Sağ en arka dişimim bir yanında bir de ortasında çürük var ne ağrı yapıyor ne de sızlama hiçbir sıkıntı yok ama dişin biraz rengi dönmeye başladı dolgu ile kurtulur mu yoksa kanal şart mıdır?

Yorum Yaz

Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.