Aldatmaca: Diş Macunu Tüplerindeki Karelerin Rengine Göre Sağlıklı Diş Macunu Seçmek

13 Şub 2015

Diş macunu seçerken dikkatli olun! Diş macunu satın alırken dikkatinizi verin. Diş macunu tüpünün altında renkli bir kare bulunur. Bu renklerin anlamlarını biliyor musunuz?

Yeşil ya da maviyi seçmeye özen gösterin, tüplerde 4 tip renk bulunuyor:
Yeşil: Doğal
Mavi: Doğal ve ilaçlı
Kırmızı: Doğal ve kimyasal karışımlı
Siyah: Kimyasal karışımlı

Diş Macunu Tüplerinin Renk Kodları Gerçekten İçeriklerindeki Kimyasal Oranları Yansıtıyor Mu?

Hayır! Bu tamamen bir şehir efsanesinden ibarettir.
diş macunu tüpündeki renkler

Diş Macunlarının İçeriğindeki Kimyasalların Anlaşılması

Buradaki mesaj, kişilere sağlıklı ve doğal bir diş macununu tercih etmeleri için diş macunu tüplerindeki renkli karelere dikkat etmelerini öneriyor. Bu tür mesajların diğer versiyonları, genel olarak tüm diğer tüpler hakkında aynı şeyi söylüyor – karelerin renklerinden diş macununun içeriğinin doğal ve/veya kimyasal olup olmadığının anlaşılabileceğinden bahsediyor. Bunların hiçbiri gerçek değil, bütün bu iddialar birer aldatmaca.

Çoğu tüpte görebileceğiniz bu renkli kareler, diş macununun içindekilerin kimyasal olup olmadığı anlamını taşımıyor. Bu karelere “Göz İşareti” adı veriliyor ve bu göz işaretleri, aslında paketleme sürecinde kullanılıyor – elektronik makinelere tüpü nereden kesmeleri ya da kıvırmalarını söylemek gibi birtakım görevleri yerine getiriyorlar.

İmalat endüstrisinde kimi zaman bu göz işaretlerine “göz lekesi” deniyor. Yani, diş macununun kimyasal içeriğiyle hiçbir alakaları yok. Farklı renklerin bulunmasının sebebi, seçime ve makine sensörlerinin paketleme kolaylığına bağlı. Hemen hemen bütün diş macunlarında bu tür işaretleri görebilirsiniz, ancak her zaman görünür değiller. Ayrıca yukarıda bahsedilen renkler dışında başka renklerle de karşılaşabilirsiniz: pembe, mor vs.

Sonuç olarak, diş macunu tüplerinin ya da diğer tüplerin altında bulunan renkli karelerin, kimyasal içeriklerle bir ilişkisi yoktur. Eğer kişi diş macunu hakkında bilgi edinmek istiyorsa, o kişinin tüpün üzerindeki renkli kareye değil, içerik listesine bakması gerekir.

Diş macunlarının içeriklerini okuyarak içerikleri konusunda daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorumlar ( 38 )

 • Crappy Crap

  Gercekten mantikli bir paylasim yapmissiniz. Acikcasi ben de bu renk meselesini bir arkadasimdan duymuştum,seçimimi renklere göre yapiyordum. Demek ki her duyduğumuza inanmamak gerekirmiş. Teşekkürler

  • Onur Öztürk

   Bazen şehir efsaneleri yaygın bir kanıya yol açabilmektedirler. Biraz araştırmak her zaman iyidir. İyi günler.

 • Onur Öztürk

  Siz yazının tamamını okumadınız sanırım? 🙂

  • hasan

   işine gelene kadar okumuş

 • Nihan

  Bu bilgileri nereden edindiniz, kaynağınız neresi? Çünkü bu yazılanlar tamamen yanlış bu renklerin bir amacı var tabi ki makineler algılasın falan diye değil. İnsanları yanlış bilgilendiriyorsunuz.
  Yeşil ürün: doğal ürün
  Mavi ürün: doğal ve tıbbi ürün karışımı ürün
  Kırmızı ürün: doğal ve kimyasal karışımı ürün
  Siyah ürün: tamamen kimyasal ürün
  Ben bu konu hakkında laboratuvar araştırmaları yaptım ve diş macununda da bulunan triklosan adlı zehirli maddenin kanserojen alerjen ve irritan kategoride olduğunu öğrendim.
  Ayrıca diş macunun arkasındaki renklerinin bu maddelerin derişimini gösterdiğini profesörlerden öğrendim. Lütfen insanları bilgilendirmeden önce doğru bilgi verdiğinizden emin olun.

  • Onur Öztürk

   Diş macunlarının içindeki hangi maddelerin “kimyasal” hangi maddelerin “doğal” içerik olduğuna karar veriyorsunuz?
   Bahsettiğiniz profesörlerden bu bilgilerin kaynaklarını da öğrendiyseniz bizimle paylaşır mısınız?

   Triklosan tartışmalı bir katkı maddesidir, şu anda triklosanla ilgili yapılan son çalışmaların 2016 sonunda
   sonuç vermesi bekleniyor, bu sürenin sonuna kadar benim doktor olarak önerim triclosan içeren ürünlerden
   bir süre daha uzak durulmasıdır, bu konudaki yazıma şurdan ulaşabilirsiniz:

   https://www.onurozturk.com/triklosan-dis-macunu/

   Bunun yanı sıra, bahsettiğiniz arkasında yeşil vb renkler olan aynı zamanda SLS içeren diş macunları
   hakkında da bilgi almak isterseniz:

   https://www.onurozturk.com/dislerimizi-zehir-ile-mi-temizliyoruz/
   https://www.onurozturk.com/dis-macununun-iceriginde-hangi-maddeler-vardir/

   okuyabilirsiniz.

   • Rana

    Onur bey size sormak istediğim üç marka var. (Spumy, naturalive,safia)Bu markaların arkasında yeşil renk bulunuyor. Zaralı olan SLS, triclosan gibi maddeler bulunmuyor. Rica etsem bunları bir araştırır mısınız?

    • Onur Öztürk

     Rana hanım merhaba, tek tek piyasadaki her diş macunu konusunda bilgi sahibi olmam maalesef mümkün değil. Diş macunlarının tüplerinin arkasındaki renklerin ayırıcı olmadığını bilmeniz ve temel zararlı katkı maddelerinin diş macunu tüplerindeki renk kodlarından farklı verileri olduğunu bilmeniz temel alınarak bu yazı hazırlandı. SLS, triclosan olmamasını tavsiye ediyorum, florür olmasına/bulunmasına (dişhekiminiz aksini önermediyse) dikkat edin. İyi günler dilerim.

  • Onur Öztürk

   Linklerdeki yazılarda genellikle referans aldığım dernek ve kuruluşları belirtiyorum, bunları kendiniz de internetten araştırabilirsiniz.
   Ürettiğim veya sattığım herhangi bir ürün olmadığını da siteyi biraz incelerseniz görebilirsiniz.

 • Arda

  Bu konudaki kaynağınız nedir? Doğruluğuna ya da yanlışlıģına dair bilimsel bir veri bulamadım. İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

 • Hayt

  Cokta irdeleyen biri degilim.. 3 gündür kirmizi etiketli dis macunu kullaniyorum.. Dis etlerim agrimaya basladi.. Degisik bir agri bu alakali alakasiz iskillenmeye basladim.. Arastirirken bu forma denk geldim.. Bence makine algilama renklendirme sacmalik illaki bir nedeni var! İnsandan bahsetmiyoz makineden basdeioz modu sec takir takir on binlerce ayni rengi kafasi karismadan basar.. Yarin ilk isim aldigim tupleri cipe atmak olacak

 • rabia

  Bende bugün radyoda duydum çok şaşırdım hep merak ediyordum o renkleri ne diye araştırmalar sonucunda bişey anlamadım ama bizim Türk milleti akıllı dir bir gıdanın içine zarar veren birsey koyuyor onu kesinlikle yazmaz çünkü bende bir gıda sektöründe çalışıyorum bize bile söylemiyorlar ben ürünün içeriğini okumuştum ordan biliyorum ne yapmamız lazım

  • Onur Öztürk

   Bu konuda büyük ve güvenilir firmaların tabii olduğu regülasyonlar olduğunu biliyorum, bunun için hala tartışılan bazı materyalleri koysalar da bunlara rağmen yazıp, kamuoyunu karşısına almayı riske eden global firmalar mevcuttur. Tercihen güvenilir markaların ürünleri ya da doktorunuza danışıp onların da tavsiye ettiği ürünleri kullanabilirsiniz, iyi günler.

 • Onur Öztürk

  Yanlış

 • Onur Öztürk

  Neye dayanarak Hakan bey?

  • Onur Öztürk

   Hakan bey yukarda da yazmıştım; bir iddianın doğru olması için önce onun ispatlanması gerekir,
   diş macunu renk kodlarının diş macunlarının kimyasal içeriklerine göre belirlendiğini gösteren
   kanıtınız varsa bizimle paylaşır mısınız?

 • Serdar

  Diş macunu yada merhem tüplerinin içerisine koyulan ürünler tüpe alttan doldurulur ve daha sonra katlama yada ısıl işlem ile kapatılırak sızdırmazlık sağlanır. Tüplerin alt tarafında bulunan renkli işaret ise makinenin tüpü kapattığında marka, ürün kodu yada bilgilendirme yazılarının her zaman geniş tarafta okunabilir alan üzerinde kalması için tüplere basılan işarettir. Bu işaretleri sensör yada algılayıcılar tespit ederek dolum fincanı üzerinde çevirilen doluma hazır tüpün aynı noktada durmasını sağlayarak her tüpün aynı standart da olmasını sağlayan yardımcı bir işarettir.
  Kullanılan renklerin seçimi ise dolum yapılan makinede kullanılan algılayıcı sensörün hassasiyeti ile ilgilidir. Fason imalatını yaptığımız bir üründe sensörün kullanılan kırmızı rengi algılamaması nedeniyle ruhsat sahibi firmadan işaretin mavi renge çevrilmesi için yaptığımız başvuru sorgusuz sualsiz kabul edildi ve renk maviye çevrildi.
  Şayet renk ürününü saflık durumunu gösteriyor olsaydı bizden sensörü değiştirmemiz istenirdi fakat böyle olmadı.
  Yaşadığım bu durum, olayın sadece şehir efsanesi olduğununun kanıtıdır.

 • Zeynep

  Semih arkasındaki yeşilden bahsetmrmis macunun rengini yazmış sanirim

 • alper

  Yalovada bugun matkette macunlarin kuyruk kismindaki renklerine bakiyordum dogal olani alayim diye. Signal gold gorgum sanirim yeni urun. Baktim renk beyaz nete renk kodlari yazdim onur beyin sayfasi cikti. Orda yari bucuk okudum sehir efsanesini ogrendim. Simdi gece nobetindeyim florur ile ilgili yaziyida okudum. Onur beyin deyisiyle bilgi sahibi olmadan fikir sahibi oluyoruz. Verilen tum bu bedava bilgiler icin onur beye cok tesekkur ediyorum. Bide hangi dis macununu kullaniyorsunuz merak ediyorum. Tekrar tesekkurler:)

  • Onur Öztürk

   Alper bey merhaba, çok teşekkür ederim, bir çok kaliteli diş macunu mevcut bunların önemi aslında sizi keyifli bir şekilde diş fırçalamaya teşvik etmek olmalıdır, içeriğe takılıp esas önemli unsuru maalesef kaçırıyoruz. Genel olarak splat, rocs, yotuel ve sensodyne’in, ayrıca bulabilirseniz toms of maine’nin ürünlerini beğeniyorum.

 • Alanis

  Peki o zaman, Sağlık Bakanlığı tarafından okullarda “ücretsiz” dağıtılan diş macunlarının renk kodu nasıl siyah olabiliyor? Şehir efsanesi değilse bile bile bunu nasıl dağıtırlar arkadaşlar.

  • Onur Öztürk

   Diş macunu renk kodlarının endüstriyel olarak göz işaretidir bundan dolayı sağlık bakanlığının dağıttığı diş macununun normal dışı bir etkisi olmasını beklememeniz gerekir.

 • Sinem

  Merhaba onur bey kullandığım diş macunu tüpünün renk kodu beyaz hiçbir siteden bilgi alamadım aslında memnunum farklı bir renk yok ne yapmalıyım ?

  • Onur Öztürk

   Sinem hanım içeriğine bakabilirsiniz, diş macununun renk kodu ya da ambalaj üzerindeki renklerin anlamları diş macununun kimyasal kompozisyonunu vermez. Ürünü doktorunuza danışabilirsiniz ama esas önemli olanın temel koruyucu ve temizleyici içerikleri olduktan sonra sevdiğiniz diş macununu “doğru mekanik” temizlikle düzenli kullanmak olduğunu unutmayın.

 • Zeynep

  Ben bu metnin aynısını başka bir sitede gördüm ve ihtiyacım olan bir çok bilgiye ULAŞAMADIM lütfenn paylaşırken daha dikkatli olmaya özen gösteriniz iki siteden birisi gerçekten kopyacı hangi site kopyasıysa siyasi açığa çıkacak unutmasın şimdi tarihlere bakıp gelicem devamı a002 de

  A001

  • Onur Öztürk

   Zeynep hanım diş macunu renk kodları ve diş macunu ambalaj üzerindeki renklerin anlamları konusundaki bu yazı tamamen bana aittir, bu yazım Milliyet.com.tr ‘de pembenar sayfasında da yayımlandı (orada da yazarın benim olduğumu görebilirsiniz),
   bunun dışında başka bir yerde iznim dahilinde yazımı yayımlatmadım, varsa kopya içerik olduğundan emin olabilirsiniz.

 • Nesrin

  Keşke diğreleride bu kadar açıklayıcı olsalar teşekkürler

 • Ahmet

  Benimkinin arkası beyaz?

 • Cem

  Tamamen yanlış bilgi. Bu renklerin içerikle ilgisi yok. Ambalajlama ve paketleme esnasında bilgisayarla bu işi yapan robotun iletişimi için yapılmıştır. İçeriği ile yakında uzaktan akalası yoktur.

  • Onur Öztürk

   Cem bey yazıyı okudunuz mu? Yazıda da diş macunu renk kodlarının içerikle ilgili bilgi vermediğinden bahsediliyor. Endüstriyel bir kodlama olduğunu anlatıyor diş macunu renk kodları yazısı.

 • Yüksel

  Onur bey.verdiginiz bilgiler icin tesekkur ederim.

 • Özge Özkan

  Onur bey öncelikle yazınız için .ok teşekkürler. insanlara doğru bilgiler vermek artık oldukça zor bunu yorumlardanda anlayabiliyoruz. Ben x markasında satın alma sorumlusuyum ve dediğiniz gibi satış stratejisi olarak kullanılan tüplerde ki sensör okuma renklerinde ki aktarılan yanlış bilgiler o kadar yaygın ki biz doğal ürün çıkartmamıza rağmen dikkat etmiyorduk ama o kadar çok müşteri dönüşü alıyoruz ki bizde en sonunda ambalajcımıza yeşil renk var ise ellerinde onu kullanmalarını rica ettik ki olmasaydı mecburen başka renk tercih edecektik. Neyse makaleniz için teşekkürler, imkan bulursanız florür hakkında sizinle görüşmek isterim. Teşekkürler, iyi çalışmalar.

  • Onur Öztürk

   Özge hanım merhaba, ilginiz ve katkınız için teşekkür ederim. Diş sağlığı ve doğal olarak da bunda kullanılan ürünlerin başında gelen diş macunları ile ilgili bir çok mit mevcut. Diş macunu içinde bulunan köpürtücü (SLS) materyaller bence sağlığımız için daha riskli ama gündemde olan konular ilgi çektiği ve genelde yüzeyel ilgilenildiği için bu tip detaylar gözden kaçabiliyor. Sadece diş sağlığı değil her türlü sağlık ile ilgili tüketimde bilinçli kaynaklara kulak vererek tercihte bulunmak daha doğru olacaktır.

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Yanlış ifşa olmuş en azından, geç de olsa 🙂 paylaşım için teşekkürler.

 • Olgun

  Renk kodlarını yazını en başında yazarak ,kişilerin okumaya ne kadar zaman ayırdığının testini yapmış oldunuz☺️ 5 dk bir yazıyı bile tamamen okumaya zaman ayıramayan bir toplumun doğru bilinçlenmesine dair bir umudum kaşmadı hocam🥺 Bilgilendirmeniz için minnettarım , iyi ki siz ve sizin gibi hocalarımız hekimlerimiz var .

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Çok incesiniz teşekkür ederim, yine de birçok insanda farkındalık yaratmamızı kar saymak gerekir diye düşünüyorum, iyi günler dilerim.

Yorum Yaz

Devamını oku:
Alzheimer
Dişlerinizi fırçalamak Alzheimer’a karşı korur mu?

Çocuklarda Ortodonti (Tel) Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.