Diş Macunlarında Bulunan Sodyum Lauryl Sülfat Nedir

03 Kas 2014

Sodyum lauryl sülfat (Sodium lauryl sulfate – SLS) ya da sodium dodekil sülfat diş macunlarında yaygın olarak kullanılan bir malzemedir ve temelde bir çeşit sabundur. Diş macununuzun neden sabuna ihtiyaç duyduğu konusunda endişeleniyor olabilirsiniz fakat bu bileşen macunun koyulaşmasına ve köpürmesine yardım ediyor ve ayrıca fırçalarken diş plağının dağılmasını sağlıyor. Bunun yanı sıra üreticiler için “ucuz” ve hazırlanması kolay bir malzemedir. Üreticiler açısından pozitif yanları olsa da sodyum lauryl sülfatın (SLS) kayda değer dezavantajları olduğu da biliniyor ki bu yüzden diş fırçalamak için SLS içermeyen diş macunları aramak iyi bir fikir olabilir.

SLS (Sodyum Lauryl Sülfat) İçeren Diş Macunlarının Problemleri

Sodyum lauryl sülfat yani SLS, florürün biyo yararlanımını limitlendiriyor (Biyo yararlanım, etken maddenin doz değerinin hedef dokuya zarar vermediği ve hatta bundan metabolizmanın kazanım sağladığı durum)

Çalışmalar gösteriyor ki, Sodyum lauryl sülfatın artması diş minesinde depolanan alkali eriyebilir florür miktarının azalmasına sebep oluyor.

Diş macunlarının yoğunluğu genellikle 0.5 – 2.0 % arasındadır. Florürün yüzeylere dağılması diş macununun en öncelikli hedefidir ve eğer bu işleme engel olunursa diş fırçalama işleminin en büyük faydalarından birisine engel olunur.

SLS ağız yaralarının görülme sıklığını artırabilir – bu bir çok araştırma ile kanıtlanmıştır- ve epitel hücrelerinin doğasını değiştirerek ağız yaralarına sebep olduğu ve görülme sıklığını artırdığı öne sürülüyor.

Diş macunu seçme konusuna gelirsek, SLS ihtiva etmeyen diş macunu seçmenin, SLS in potansiyel dezavantajlarından kaçınmak ve diş macununun ağız ve diş sağlığına faydalarını maksimuma çıkarmak için en mantıklı yol olduğunu söyleyebiliriz.

Benim tavsiyem bu konuda özellikle küçük yaşlarda çocuklarımıza diş fırçalama alışkanlığı kazandırdığımız dönemlerde deterjan etkisi olan bu kimyasalların yan etkilerinden korumak için daha özel üretilen SLS içermeyen diş macunlarını tercih edebilirsiniz. Yetişkinler içinse maalesef ülkemizde satış zincirlerine dağılan ve kolay bulunan ürünler mevcut değil. Bu konuda doğru ürünü bulmak diş hekiminizin tavsiyesi ve biraz da size kalıyor.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorumlar ( 10 )

 • Canan

  Merhaba
  Sodyum
  Lauril sarkosinat nedir peki s l sulfat ile ayni maddemi ve dis macununda bulunmasi sakincali midir ?

  • Onur Öztürk

   Muadilidir, köpürtücü detarjan özellikli bir ajandır, benim önerim özel bir macun kullanmanız gerekmiyorsa, biraz daha maliyetli olan
   SLS (sodyum lauryl sülfat) bulundurmayan bir diş macunu kullanmanız yönünde olur.

 • Yakup Yerlikaya

  İyi Günler

  Sodyum Laury Sulfat maddesi dil üzerinde beyaz tabaka ve ağız kuruluğu yapar mı ? “Lısterine total care zero” kullanıyorum ondan olabilir mi acaba ağız tadımı acı yapan birşey var.

  • Onur Öztürk

   Yakup bey merhaba bunun bir çok sebebi olabilir. Ağız kuruluğunuz ve beyaz tabaka geçmezse hekiminize başvurun iyi günler.

 • Yunus

  Peki sls bulunyan hangi dod macununu bize onerirsiniz

  • Onur Öztürk

   Yotuel, splat, rocs, sensodyne markalarının SLS içermeyen diş macunları piyasada mevcuttur.

 • Yiğit

  Dr.cevdet tuna .. Farmasi markası. . Aloe vera li dış macunu SLS içermiyor. . Önerir misiniz

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Yiğit merhaba maalesef içeriği hakkında fikrim yok, tek bir etken ile bir ürün öneremiyorum.

 • Ömer Yıldırım

  sodyum lauryl sülfat İçermeyen diş macunu önerir misiniz ?

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Sensodyne ‘in bazı macunlarında SLS yoktur, yotuel, rocs, splat gibi markaların da bazı modelleri SLS ‘sizdir.

Yorum Yaz

Devamını oku:
Öpüşmenin Zararları ve Yararları

Dişleriniz Genel Sağlığınızla İlgili Neler Söyler

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.