Yaz Mevsimi Dişleriniz İçin Ne İfade Ediyor

09 Ağu 2018

Birçok açıdan yaz benim favori mevsimim. Nasıl sevilmez ki? Aileyle açık havada geçirilen güzel zamanlar, arkadaşlarla eğlence, belki su şakaları, eski moda barbekü partileri… Peki bunlar bir yana, mevsim değişimi diş sağlığınızı nasıl etkiliyor dersiniz? Gelin; birlikte bakalım.

“Yazın yaşamak kolaydır”

Evet, bu birçok açıdan doğru… Günler uzar, insanlar tembelleşir ve maalesef bu birçok insan için diş temizliği rutininde de aksaklık anlamına gelir. Bu sıcak havalarda gülüşünüze önem verip vermemek size kalmıştır. Bazı iyi alışkanlıklar edinebilir ve yaza rağmen bu alışkanlıkları koruyabilirsiniz.

İşte yaz mevsiminde diş sağlığınızı korumak için yapabilecekleriniz:

Bol Su İçin

Kendinizi gazoz gibi şeker ve kimyasal dolu soğuk içeceklere vermeyin. Araştırmaların gösterdiğine göre birçok insan bu gibi içeceklerde ne kadar fazla şeker bulunduğunun farkında değil. İnsanlar, özellikle soğuk bir içeceğin içine saklandığında şeker oranını algılamakta problem yaşıyorlar.

Tüm problem sadece bu içeceklerde değil tabii ki. Yaz boyunca bu gazlı içeceklerden kaçınmaya çalışan kişiler de bu kez limonata, meyve suyu gibi meşrubatlara yöneliyorlar. Diş sağlığı açısından baktığımızda bunların gazlı içeceklerden hiçbir farkı yok çünkü bu meşrubatlarda da aynı derecede şeker bulunuyor. Şeker ağızda bulunan bakteriler için mükemmel bir besindir. Şekerle beslendikçe bakteriler çoğalır ve diş ve diş etinde plak oluşumuna neden olurlar. Eğer kontrol edilmezse tartar sertleşir ve sonrasında çürüğe neden olur.

Bu sıcak yaz günlerinde şeker deposu meyveli içecekler sudan daha iyi bir seçenek olamazlar. Su, ağzınızın içini yıkayarak temiz ve serin hissettirir.

Doğru Beslenin

Gazlı veya meyveli içeceklerden vazgeçiyor olmanız, ara sıra serinletici bir şeyler tüketemeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Organik pazarlardan taze meyve ve sebze stoklayabilirsiniz. Taze meyve ve sebzeler sizi serinletmekten daha fazlasını yapar; adeta fırçalar gibi diş yüzeyinizi de temizler.

Bir elmayı veya salatalığı ısırdığınızda ağzınızın içinde ne olduğunu hiç düşündünüz mü? Sert meyve ve sebze diş yüzeyindeki kalıntıları bir fırça gibi temizler. Sadece kilo kontrolü için değil, dişleriniz için de her barbeküye atıştırmalık taze sebze ve meyveler ekleyin.

Akıllı Seyahat

Eğer yaz mevsimi sizi için ailecek tatil demekse, planınızı yaparken diş bakımı faktörünü de göz önünde bulundurun. Tatile çıkmadan önce ailecek diş hekiminize kontrole gitmekle başlayın. Diş hekiminiz sizi muayene ederek, ailecek eğlenmenizi etkileyecek bir problem olup olmadığını kontrol eder.

Seyahat çantanızı hazırlarken diş bakımınızda kullandığınız diş fırçası, diş ipi gibi malzemeleri yenilemek çok mantıklı olacaktır. Yanınızda bir tüp florürlü diş macunu bulundurduğunuzdan emin olun ve tatiliniz boyunca farklı yerlere gidecekseniz yanınıza gerektiği kadar yedek macun, diş fırçası ve diş ipi alın.

Acil Durum Planı

Yaz mevsiminde bisiklete, kaykaya bineriz, dalış tahtalarından havuzlara atlarız ve bu sırada maalesef dişlerimize zarar verecek kazalar yaşayabiliriz. Havuzla ilgili kazalar yaz aylarında diş acil durumlarının bir numaralı nedenidir. Genel Diş Hekimliği Akademisi’nin yaptığı araştırmaya göre yazın dişlerimize zarar veren kazaların başında havuz kazaları geliyor. Evde ya da dışarıda, nerede olursanız olun bu riski daima göz önünde bulundurun. Tatilinizin her durağında “Yakınımda acil diş hekimi var mı?” diye kendinize sorun.

Evet, yaz güzeldir fakat bu mevsimde de dişlerinizi korumayı, yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmeyi ve güneşin tadını çıkarmayı unutmayın!

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
Dişleriniz Gelinliğiniz Kadar Beyaz Olsun

David Bowie’nin Kendisi Gibi Farklı Dişleri

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.