İnsanlar Neden Triklosan İçeren Diş Macunundan Korkuyorlar

26 Eyl 2014

Triklosan içeren  diş macunları hakkındaki tartışmalar devam ediyor.

Triklosanı daha önce antibakteriyel sabunların bir bileşeni olarak duymuş olabilirsiniz. Ama aslında triklosan bir çok ürün grubunun içinde yer alıyor ve CDC tarafından yapılan bir araştırma gösteriyor ki insan idrarının 75% inde triklosan görünüyor. İnsanları nasıl etkilediği bilinmiyor fakat çok sayıda çalışma, hayvanlarda endokrin hormonunu kestiğini gösteriyor. American Chemical Society’nin yıllık toplantısında yapılan tartışmalarda triklosanın fetusta endokrin hormonunun salgılanmasını bozulmaya uğratabileceğine dair ön deliller sunuldu.

Triklosan, Diş Macunlarından Çıkartılmalı Mıdır?

Bloomberg’in 11 Ağustos’daki bir yazısında: Sayfalarca araştırma, triklosanin farelerin cenin kemiklerinde deformasyonlar oluşturduğunu gösteriyor. Ancak triklosan içeren diş macunu üreticileri aynı muhteviyatın insanlar üzerinde aynı etkiyi doğurmayacağını iddia ediyor. Bilim adamlarına göre, bu tarz deformasyonlar triklosanın endokrin sistemini bozmasının ve hormonal fonksiyonları durdurmasının bir sinyali gibi görünüyor.

Colgate firması ise triklosan içeren diş macunu Colgate Total’in insanların kullanımı için güvenli olduğunu ve diş eti iltihabı tedavisinde son derece etkili olduğunu belirtiyor. Colgate’e göre FDA’in da vurguladığı gibi triklosanın insanlar üzerinde zararlı bir etkisi olup olmadığı halen bilinmiyor. FDA’ya göre; hayvanlarla yapılan çalışmalar gösteriyor ki triklosan hormonal sistemi uyarıyor. Öte yandan istatistikler de gösteriyor ki insanlardaki sonuçlar her zaman hayvanlarda elde edilen sonuçlar ile aynı olmuyor. Bakteriler üzerinde yapılan bir başka çalışma da triklosanın bakterilere karşı direnç geliştirmeye yardımcı olduğunu gösteriyor.

Bu çalışmalar ışığında, FDA bilimsel ve düzenleyici görüşlerle beraber hareket ediyor. FDA’in elinde, tüketicilere, içinde triklosan ihtiva eden ürünleri kullanmamalarını önerecek kadar sağlam ve yeterli kanıtı bulunmuyor.
FDA öneride bulunmadığı halde, ağız diş sağlığı ile ilgili ürünlerde bazı markalar satılan ürünlerinden triklosanı çıkarmak ve ‘triklosan ihtiva etmez ‘ yazısı kullanmak için harekete geçti.

FDA, içinde triklosan ihtiva eden ürünlerle ilgili son kararını 2016 yılına kadar vereceğini taahhüt etti.

Bu konuda tekrar karar verilecek olan bir ürün için benim doktor olarak tavsiyem: bu kararın neticesine göre kullanmaya devam etmek olacaktır, güvenli tarafta durabilmek için durum netleşene kadar “triklosan” (triclosan) içermeyen diş macunları tercih edilmelidir.

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorumlar ( 2 )

Yorum Yaz

Devamını oku:
Estetik Diş Hekimliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Daha Parlak ve Daha Beyaz Dişler İçin Pratik Yöntemler

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.