30 Mar 2015

Düzenli olarak dişlerinizi fırçalayarak, sağlıklı besinler tüketerek ve düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret ederek dişlerinizin çürümesini önleyebilirsiniz. Ne var ki, söz konusu ağız temizliği olduğunda pek çok ebeveyn sınıfı geçemiyor.

2 ile 11 yaş aralığındaki çocukların %42’sinin süt dişlerinde çürümeler meydana geliyor. 6 ile 11 yaş aralığındaki çocukların %21’ ininse kalıcı dişlerinde çürümeler görülüyor.

Peki ebeveynler nerede yanlış yapıyor?

1. Çocukların Dişlerini Tek Başına Fırçalamalarına İzin Vermek

Çoğu çocuk, 7-8 yaşına kadar dişlerini etkili bir biçimde fırçalayamaz. Çocuklar dişlerini fırçalarken ebeveynler onlara öncülük etmeli ve her dişin temizlendiğinden emin olmalıdır. Çocuklar, dişlerinin temiz olmasını ister; fakat fiziksel olarak yetişkinler gibi diş fırçalayamazlar.

2. Bebekleri Biberonla Yatağa Yatırmak

Diş çürümesine sebebiyet vermenin en kolay yolu ve ebeveynler bunu inatla yapmaya devam ediyor. Ebeveynlerin %85’i bunun iyi bir fikir olmadığını söylese de %20’si bunu yapıyor. Gecenin bir yarısında bebeğinizi emziriyor ya da biberonla karnını doyuruyorsanız, onu tekrar yatırmadan önce ağzını, ve çıktıysa dişlerini, temizlemeyi unutmayın. Ne kadar erken başlarsanız o kadar çabuk alışkanlık haline gelir.

3. İlk Diş Randevusunu Çok Geç Almak

Çocukların küçük yaşta diş problemleri yaşamasının en büyük sebebi, ebeveynlerinin onları zamanında diş doktoruna götürmemesidir. Bebekler ilk dişlerini çıkarmaya başladığında ya da 1 yaşını kutladığında diş hekimine görünme vakti gelmiş demektir.

4. “Sağlıklı” Yiyecekler Sunmak

Muz, kuru üzüm ve tam tahıllı krakerler sağlıklı gözükebilir, ancak şekerli ve yapışkan yiyecekler, dişlerin üzerine oturur ve çürümeler meydana gelir. Bu ürünleri tamamen hayatlarından çıkarmanıza gerek yok, yemekle birlikte tüketebilirler – çünkü yemek sırasında daha fazla tükürük salgılanır. Bu tip yiyecekler yendikten hemen sonra su içmek, günde de en az 2 defa diş fırçalamayı unutmayın.

5. Çürüklerin O Kadar Da Önemli Olmadığını Düşünmek

Çürümeyi tedavi etmenin çok kolay olduğunu sanabilirsiniz, ama çürükler çocuğunuzu bir ömür boyu etkileyebilir. Yeni başlayanlar için sağlıklı bebek dişleri, yetişkin dişlere yer sağlamada gereklidir. Çenenin büyüyebilmesi için ona rehberlik ederler. Aynı zamanda tedavi edilmeyen çürükler, yetişkin dişlerini etkilemekle birlikte başka rahatsızlıklara da sebebiyet verebilir.

6. Florür Kullanmamak

Bugün için dişlerin çürümesini engelleyen en iyi yol florürden geçer. Ancak miktarına dikkat edilmesi gerekiyor. 3 yaş ve daha genç çocuklarda pirinç büyüklüğünde olması ve 3’le 6 yaş arasındaki çocuklarda bezelye büyüklüğünde olması yeterlidir. Florürü ayrı yollardan alıyorsa florürsüz diş macunu kullanabilirsiniz, bunun dışında florürle ilgili kaygılar daha çok florürün sistemik yolla alınmasından kaynaklanır. Eğer bu konuda kaygılarınız varsa diş doktorunuza danışın.

7. Spor İçeceklere Yüklenmek

Çocuklardaki diş çürümelerin yaygın sebeplerinden biri yemeklerde, oyun sırasında ya da evde tükettikleri spor içecekler ve sodadır. Dişler devamlı aside maruz kalırsa ağızdaki PH seviyesini dengeleme fırsatı bulamazlar. Hayatlarından tamamen çıkartamıyorsanız miktarını azaltın.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Devamını oku:
Kemik Büyütme & Sinir Yerlerinin Değiştirilmesi

Ortodonti

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.