Yaşlandıkça Edinmeniz Gereken 8 Ağız Sağlığı Alışkanlığı

Yaşlılıkta ağız ve diş sağlığı
12 Şub 2020

Yaşlandıkça, dişlerinize ve ağız sağlığınıza özen göstermeniz daha da önemli hale gelir. Yaygın bir yanılgı, dişlerinizi kaybetmenin kaçınılmaz olduğudur. Bu doğru bir bilgi değildir. Doğru bakım yapılırsa, dişleriniz yaşamınız boyunca sizinle durabilir. Yaşlandıkça dişlerinize ve diş etlerinize bakmak diş ağrısı, diş çürüğü ve diş kaybı gibi sorunları önleyebilir. Sağlıklı bir ağız ayrıca, iyi beslenmenizi ve yemeğin tadını çıkarmanızı kolaylaştırır.

Uygun diş bakımı, zarif yaşlanmanın anahtarıdır. İngilizlerin yarısından fazlasının yeni bir insan hakkında ilk dikkatini çeken şeylerinin gülüşleri olduğunu söylediğini biliyor muydunuz? Evet, bu bir gerçek ve yaşlanma süreci başladığı zaman, ağız hijyeni kötüleşir ve bunu saklamak zorlaşır.

Çözüm? Günlük diş bakımı rutininizi artırın.

 

Her gün dişlerinizi fırçalayın ve diş ipi ile temizleyin.

Her gün dişlerinizi fırçalayın

Fırçalama ve diş ipi kullanmak yapışkan bir bakteri (mikrop) filmi olan diş plağını temizlemeye yardımcı olur. Plak dişlerinizde birikirse, diş çürümesine veya diş eti hastalığına sebep olabilir.

  • Günde iki kez florürlü diş macunu ile dişlerinizi fırçalayın. Kahvaltıdan sonra ve yatmadan önce mutlaka dişlerinizi fırçalayın.
  • Her gün diş ipi kullanın. Diş ipi kullanmakta zorlanıyorsanız, diş hekiminizden size özel bir fırça veya bir kürdan önermesini isteyin.

 

Ağzınızdaki değişiklikleri izleyin

Ağız kanseri olma riskiniz yaşlandıkça artar. Ağzınızda herhangi bir değişiklik görürseniz, onları kontrol ettirmeniz önemlidir.

Bu semptomlardan herhangi biri 2 haftadan daha fazla sürüyorsa bir doktora veya dişçiye başvurun:

  • Ağzınızda, dudağınızda ve boğazınızda rahatsızlık veren veya ağrılı hisseden bir yer
  • Ağzınızda, dudağınızda veya boğazınızda topak veya kitle
  • Ağzında beyaz veya kırmızı bir yara.
  • Çenenizde veya dilinizde çiğnerken, yutarken veya hareket ettirirken zorlanma
  • Dilinizde veya ağzınızda uyuşukluk
  • Çenenizde şişlik
  • İşitme kaybı olmadan tek kulakta ağrı

En önemlisi, bu ağız yaralarının ya da belirtilerinin 2 haftadan uzun sürmesi ve geçmemesi durumunda diş doktorunuzu görmeniz gerekir.

 

Kontrol ve temizlik için düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret edin

Herkesin diş hekimini ne sıklıkta görmeleri gerektiğine dair tek bir kural yoktur – bu kişiden kişiye değişir. Bir dahaki sefere kontrol ve temizlik yaptırdığınızda, diş hekiminize kendisini ne sıklıkta ziyaret etmeniz gerektiğini sorun.

 

Ağız kuruluğu hakkında doktorunuzla konuşun

Ağız kuruluğu, ağzınızı ıslak tutmak için yeterli tükürüğün olmaması anlamına gelir. Ağız kuruluğu yemeyi, yutmayı veya konuşmayı zorlaştırabilir. Ayrıca diş çürümesine veya enfeksiyona yol açabilir.

Ağız kuruluğu bazı ilaçların bir yan etkisi sonucunda ortaya çıkabilir. Bazı sağlık problemleriniz varsa (diyabet gibi) veya kemoterapi ya da radyasyon (kanser tedavisi) alıyorsanız da olabilir.

Ağız kuruluğu varsa, doktorunuzla veya diş hekiminizle konuşun ve neler yapabileceğinizi sorun.

 

Diş eti iltihabı için önlemlerinizi alın

Gençliğinizde ağız hijyeni alışkanlıklarını geliştirmediyseniz, muhtemelen bu durum şimdi sizin korkulu rüyanız olacaktır. Yaşlı yetişkinler, diş eti çizgisinin altındaki yerleşik plak ve bakterilerin neden olduğu dişeti iltihabı riski altındadır. Dişeti hastalığının ilk aşaması olan dişeti iltihabı, kırmızılık, şiş veya kanamalı diş etleri gibi gözle görülür semptomları içerebilir.

 

Tütün kullanımını hayatınızdan  çıkarın

Birçok kanserde olduğu gibi, ağız kanseri görülme riski yaş ve tütün kullanımıyla birlikte artmaktadır. Ağızla ilişkili bir kanseri olan kişilerin büyük çoğunluğu tütün kullanıcılarıdır; Ağız kanserinin gelişme olasılığı, her yıl insanın sigara içmesi veya tütün çiğnemesi ile artar. Ağız kanserinin en çok görüldüğü bölge dudaktır, bunu dil takip eder. Dudak kanseri tümörlerinin çoğu alt dudakta çoğalır ve erkekler kadınlardan daha fazla bu kanserlere yakalanır.

 

Su içmeyi unutmayın

Su içmeyi unutmayın

Ağız ve genel sağlığınız için iyi bir ipucu, gün boyunca bol miktarda su tüketmektir. Bu, ağzınızın kurumasını önler ve dişlerinizi fırçalayamadığınızda bakteri oluşumunu sınırlar. Soda ve kahveyi azaltmaya çalışın çünkü dişlerinizi lekeleyebilir ve asit, diş minenize zarar verebilir.

 

Takma dişlerinizin, implantlarınızın veya kuronlarınızın bakımına özen gösterin

Doğal dişlerinize sahip değilseniz, eklenen dişlerinize iyi baktığınızdan emin olun. İmplant edilen kuronlar, köprüler ve takma dişler günde en az iki kez fırçalanmalı ve temizlenmelidir. Çıkarılabilir protezlerin güzelce bakımı ve temizliği yapılmalıdır.

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Devamını oku:
Dişlerinize Zarar Vermekten Kaçınmak İçin Nasıl Fırçalamalısınız

Florozis Nedir?

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.