23 Kas 2017

Dişler İçin Fissür Örtücüler Nelerdir?

Fissür örtücüler küçük azı ve büyük azı dişlerinin çiğneyici yüzeylerindeki çürük oluşabilecek girintilerin üzerine uygulanan şeffaf veya hafif renkli plastik koruyucu kaplamalardır.

Büyük azı ve küçük azı dişlerinde pitler ve fissürler denilen girinti veya oluklar vardır. Besinler bu çatlakların içine saplanırlar. Bazı çatlaklar o kadar derindirler ki diş fırçalarının kılları bunların en derin yerine ulaşamaz. Pitler ve fissürler bakterilerin yerleşip çürük yapmaları için elverişli ortamlardır. Fissür örtücüler bu tip oluşumların önüne geçerler. Bunlar dişlerin üzerindeki oluk ve çatlakları doldurarak besinlerin buralara saplanmasını önlerler.

Fissür Örtücüler Ne İçin Kullanılırlar?

Fissür örtücüler genellikle çocukların dişlerine uygulanarak çürük oluşumu engellenmeye çalışılırlar. Çok etkili olmalarına rağmen normal dolgulara göre çok daha ekonomiktirler.

Çoğu diş hekimine göre dişler sürer sürmez bu dişlere fissür örtücüler uygulanmalıdır. Dişlerin tam olarak sürmesini beklemeden yapılabilirler bu durumda dikkat edilmesi gereken nokta dişlerin tükürükten veya diş eti oluğu sıvısından arındırılarak kurutulabilmesi gerekmektedir.

Eğer çocuğunuz yüksek çürük risk grubunda ise diş hekiminiz çocuğunuzun küçük azı ve büyük azı dişlerine fissür örtücü uygulamayı önerebilir.

Diş hekimleri genelde süt dişlerine fissür örtücü uygulamazlar. Buna rağmen fissür örtücüler çok fazla çürüğü olan çocukların veya yüksek risk grubunda olan çocukların süt dişlerine de uygulanabilirler.

Bazen fissür örtücüler yüksek risk grubundaki yetişkinlerin dişlerine de uygulanabilir. Bunun için diş hekiminiz size gerekirse bunu önerebilir.

Fissür Örtücüler İçin Hazırlık

Fissür örtücü uygulaması çabuk kolay ve ağrısız olarak rutin diş hekimi randevularında uygulanabilirler. Enjeksiyon (anestezi) gerekmemektedir. Bunlara rağmen çocuğun bu işlem sırasında rahat olarak koltukta oturması dişlerin kuru kalması için çok önemlidir. Bu örtücüleri dişlerin üzerine iyice yapışmasını sağlar.

Fissür Örtücüler Nasıl uygulanır?

Diş hekimi dişlerin üzerinde hiçbir artık veya besin kalmayacak şekilde temizler ve dişlerin kuru olduğundan emin olur ve böylece örtücü dişlere yapışır. Örtücü dişlere sıvı şekilde uygulanır ve girinti ve olukların içini doldurur. Örtücüler genelde 20 saniyeden 1 dakikaya kadar zaman diliminde sertleşirler veya bu iş için özel bir ışık kullanılır.

Tedavi Sonrası Takip

Örtücülerin 15 yıla kadar uzun bir süre dayanabilseler de bunların plastik olduğu ve sonsuza kadar ağızda kalamayacağı unutulmamalıdır.

Çocuğunuzun diş hekimi rutin kontrolleri sırasında örtücüleri kontrol eder. Eğer gerekiyorsa örtücüler tekrar edilir.

Örtücülerin iyi işler görmesine rağmen bazı yardımlar olmadan çocuklarınızın çürüksüz olmalarını sağlayamayacakları unutulmamalıdır. Evde yapılan ağız bakımı çok önemlidir. Fissür örtücü uygulanan yetişkinlerinde ağız bakımı çok önemlidir. En az günde iki kez fırçalama, bir kez diş ipi kullanmalı ve düzenli olarak diş hekimine kontrole gitmelidir.

Şunları aksatmayın:

  • Küçük bir bezelye kadar florlu diş macunu kullanarak günde iki kere dişlerini fırçalatın ve birbirine deyen dişlerin aralarını diş ipi ile temizletin.
  • Diş hekimini sıklıkla ziyaret edin.

Riskler

Çok nadir olmakla beraber plastik veya plastiğin türevlerine alerjisi bulunan çocuklarda örtücüler problem yaratabilir.

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
Yaz Tatili Öncesi Diş Beyazlatma

agizdan-nefes-alma-herkesin-bilmesi-gerekenler
Ağızdan Nefes Alma Hakkında Herkesin Bilmesi Gerekenler

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.