Diş Beyazlatma Hakkında Merak Ettikleriniz

03 May 2016

Diş beyazlatma, daha temiz ve sağlıklı bir görünüme sahip dişler için günümüzde birçok kişi tarafından tercih edilen bir işlemdir. Bu yazıda, bu basit ama etkili işlem hakkında bilmeniz gerekenleri bulabilirsiniz.

Diş beyazlatma işlemi diş minesi için zararlı mıdır?

Doğru uygulama ile diş minesi ya da başka dokular kalıcı bir zarara uğramazlar.

Diş beyazlatma kalıcı diş hassasiyetine yol açar mı?

Eğer hassasiyet beyazlatma ile oluşmuşsa, diş birkaç gün sonra eski haline döner. Başka bir deyişle beyazlatma işlemi esnasında meydana gelen hassaslık kalıcı değildir.

Dişlerimi beyazlatabilir miyim?

Bir çoğumuzun dişleri bu işlem için uygundur. Fakat yine de herkesin ağız yapısı özel olduğundan ve özel durumlar barındırabileceğinden, öncelikle diş hekiminize danışmanız yerinde olacaktır.

Diş beyazlatma ne kadar kalıcı?

Beyazlatmanın etkisi, genel olarak dişinizin yapısına bağlı olarak 1 – 2 yıl arası devam eder… Bazen daha uzun yıllar da sürebilir. Kırmızı şarap, kahve ve sigara gibi çeşitli etkenlerin, işlemin etkisinin daha çabuk geçmesine sebep olacağı unutulmamalıdır.

Diş beyazlatma güvenli midir?
Evet. Birçok çalışmanın da desteklediği gibi, beyazlatma işlemi, doğru uygulandığında güvenlidir. Siz de diş minenizi güçlendirmek için; florür, kalsiyum ve nano-hidroksiapatit içeren diş macunu ve preparatlar kullanabilirsiniz.

Diş beyazlatma dolgu ve porselenlerimi etkiler mi?
Beyazlatma işlemi, porselen gibi restoratif materyallerin rengini etkilemez. Kompozit dolguların ise bağlantılarını etkileyebilir ya da çok az renk değişikliğine yol açabilir. Bu bağlamda işlem öncesinde ve sonrasında diş hekimi kontrolü şarttır.

Diş beyazlatmada kullanılan ilaç zararlı mıdır?
Beyazlatmada yararlanılan karbamid peroksit ve hidrojen peroksit, dikkatli bir şekilde uygulanmalıdır. Bunlar, doğru kullanıldıklarında güvenli ürünlerdir ve kullanım talimatlarına ya da diş hekiminizin önerisine göre uygulanmaları gerekir.

Beyazlatıcı macunlar işe yarıyor mu?

Beyazlatıcı macunlar diş yüzeyini iyi bir şekilde temizlerler ve dolayısıyla dişin daha beyaz görünmesini sağlarlar.  Yüzeyde oluşturdukları temizleme etkisi, gözle görülür bir beyazlama hissi yaratır fakat teknik olarak dişin rengini beyazlattıkları söylenemez.

Bu yazılarımızda ilginizi çekebilir:

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorumlar ( 6 )

 • Anıl

  17 yaşımdan gün alıyorum beyazlatma yaptırabilir miyim

  • Onur Öztürk

   Anıl merhaba, tercihen diş beyazlatma işlemi için 18 yaşını tamamlamış olmanı tercih ederiz, arzu edersen diş yüzeylerinde mekanik olarak yapılacak bir temizlik ve parlatma işlemi ile dişlerin mevcut halinden daha temiz ve beyaz gözükebilir ayrıca diş beyazlatma da özelliği bulunan bazı diş macunlarıyla da bu görüntüyü biraz pekiştirebiliriz, profesyonel diş beyazlatma içinse tavsiyem mutlaka biraz daha beklemen gerektiği yönündedir, unutma ki dişlerini ömür boyu kullanacaksın 🙂 güvenilirliğinin zamanlama açısından emin olduğumuz sürece diş beyazlatma gibi işlemler güvenilirdir diyebiliyoruz.

 • Ceyda

  Dişlerimin rengi doğuştan koyu, şimdi diş teli tedavisi görüyorum ve teller de dişlerimi daha daha sararttı tellerim çıktıktan sonra dişlerimi beyazlatmak istiyorum ama her yıl işlemi tekrar uygulatmam mı gerekecek ? Her yıl uygulatmak yerine Zinkoryum ya da lamine tedavisi mi yaptırmalıyım ? Kaplama fiyatlarını ve bu konudaki önerinizi öğrenmek istiyorum , iyi günler …

  • Onur Öztürk

   Ceyda hanım merhaba, tavsiyem ilk başta diş beyazlatma olur, diş beyazlatma doğru yapıldığında efektif ve işe yarayan bir işlemdir ,ortalama kalıcılığı da 1-2 yıl arasıdır. Bu işlem sonrasında süreç sizi tatmin etmezse bu durumda yaprak porselen (laminate vener) düşünülebilir, iyi günler.

 • Hasan

  Merhaba ben 17 yaşımdan gün alıyorum ve şuan yaklaşık 17 aydır ortodonti tedavisi görüyorum ve bittikten sonra diş beyazlatma yaptırmak istiyorum.Sağlık açısından bir zararı var mı veya yan etkisi olur mu ? Ayrıca ben yurtdışındanım Yünan uyruklu ama Türküm kliniğinize gelmeyi düşünüyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden Teşekkürler iyi günler..

  • Onur Öztürk

   Hasan merhaba, diş beyazlatma işlemi doğru şartlarda yapıldığı zaman güvenilir bir işlemdir ama yaş olarak güvenilir yaş aralığı 18 yaş ve üstüdür, 18 ‘ini doldurduktan sonra diş beyazlatma (bleaching) yapılması daha doğrudur. 18 yaşından önce diş gelişimi tamamen tamamlanmadığı için gelişen bir yapı üzerinde diş beyazlatıcı ajan kullanılmasını önermiyoruz. Zamanı gelince kliniğimizde diş beyazlatma için randevu alabilirsin: 02122317979

Yorum Yaz

Devamını oku:
Çocuğunuzun Dişlerini Fırçalaması İçin 8 Tüyo

Dişler Neden Şeffaflaşır, Saydamlaşır
Dişler Neden Şeffaflaşır, Saydamlaşır?

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.