20’lik Dişler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

11 May 2018

20’lik dişler, akıl dişleri olarak da bilinir(İngilizcede wisdom teeth olarak geçer). Tabii ki bunun sebebi sizi daha akıllı yapacak olması değil, genelde olgunluk yaşlarında, yani 17-21 yaşları arasında çıkmalarıdır. Bu zaman aralığında iki aşağıda, iki yukarıda olmak üzere dört adet yirmi yaş dişi çıkarırız.

Eksik Azı Dişleri

20’lik dişler, diş diziliminin sonunda yer alan üçüncü azı dişleridir. Fakat bazı insanların birinci ve ikinci büyük azı dişlerini erken dönemde çektirmeleri gerekebilir. Böyle durumlarda yirmi yaş dişinin olabildiğince korunması gerekir. Bazılarındaysa kalıtsal olarak yirmi yaş dişi bulunmaz. Bunun sebebi, çene yapımızın, beslenme şeklimize bağlı olarak yıllar içinde değişmesi olabilir.

20’lik Dişler Neden Çekilir?

Yirmilik dişler, genelde diğer dişlerden daha fazla sorun yaşatır. Her yıl, milyonlarca yirmi yaş dişi çekilir ve nedeni genel olarak dişin, çıkmaya yeterli yeri olmadığı için diş etine gömük olmasıdır.

Bunun dışında şu gibi hastalık belirtileri olan ya da problem yaratan 20 yaş dişleri alınmalıdır:

-Enfeksiyon ya da çürükler
-Yanındaki dişe zarar verme
-Kökler etrafında kemik kaybı
-Fırçalama ya da diş ipi kullanımı için yeterli yer olmaması

20’lik Dişlerin Çekilmemesi Durumunda Ortaya Çıkabilecek Problemler

Bazı diş hekimleri, önlem olarak yirmilik dişlerin çekilmesini önerir çünkü bu dişler gelecekte şu gibi problemlere neden olabilirler:

-Çenede kist
-Diş gömükse, etrafındaki köklere zarar vererek diş kaybına yol açabilir.
-Sadece bir bölümü çıkan dişin etrafına bakteriler yerleşip plak oluşumuna neden olabilirler.

Fakat birçok araştırmacı ve halk sağlığı uzmanı, sağlıklı dişlerin alınmalarının gerekmediğini düşünürler. Eğer diş hekiminiz bunu önerir ve yirmilik dişinizi çektirme konusunda kararsız kalırsanız, her zaman ikinci bir görüşe başvurabilirsiniz.

Basit 20’lik Diş Çekimi

20’lik diş çekiminin türü, dişin pozisyonuna bağlıdır. Dişiniz tamamen çıktıysa, diş hekiminiz basit çekimi tercih eder. Diş etleri lokal anestezi uygulanarak uyuşturulur. Diş çekildikten sonra bölge temizlenir ve kanamanın durması için gazlı bezle tampon yapılır.

Basit 20’lik Diş Çekimi Sonrası

20’lik diş çekimi sonrasında ilk gün bir miktar kanamanız olabilir. Birkaç gün ağrı ve şişlik hissedebilirsiniz. Çürüğünüz varsa, iyileşme biraz daha uzun sürebilir. 24 saat boyunca dişlerinizi fırçalamamanız, bunun yerine gargara yapmanız önerilir, işlem sonrasında yirmilik dişin çekildiği yere buz vb. ile baskı yaparak şişmeyi azaltabilirsiniz.

Cerrahi Çekim(20’lik Diş Ameliyatı)

Eğer yirmilik dişiniz gömük durumdaysa cerrahi çekim uygulanır. Cerrahi çekimde de lokal anestezi uygulanabilir. Çene cerrahı, diş etinizi açar ve köke ulaşmak için diş kemiğini üst yüzeyden bir miktar uzaklaştırması gerekebilir. Diş etindeki kesiği olabildiğince küçük tutmak için, dişin parçalara ayrılması da gerekebilir.

Operasyon Sonrası Yapmanız Gerekenler

20’lik diş çekiminin ertesi günü normal hayatınıza dönmüş olmanız gerekir. İyileşmeyi hızlandırmak ve ağrıyı geçirmek için yapabilecekleriniz :

-Ağrı ve şişliği azaltmak için çenenize soğuk kompres uygulayın.
-Ağrınızı azaltmak için hekiminizin önerdiği ilaçları kullanın.
-Çok fazla tükürmemeye çalışın. Tükürmek kan pıhtılarını hareket ettirerek kanamanın durmasını engeller.
-Bol su için, fakat 24 saat boyunca alkolden, sıcak ve gazlı içeceklerden uzak durun.
-Muhtemelen bir hafta süresince ağzınızı tam olarak açamayacaksınız. Bölgeyi rahatsız etmeyecek yumuşak yiyecekler tüketmeye özen gösterin.

Sonradan Ortaya Çıkabilecek Sorunlar

Nadiren de olsa, alt 20 yaş dişleri alınırken, bazı sinirler zarar görebilir. Bu durum dudaklarınızda, dilinizde veya çenenizde geçici bazen de kalıcı bir uyuşmaya sebep olabilir. Üst dişler alınırken, sinüslerinize, gözaltınızdaki hava boşluklarına zarar gelebilir.

Eğer çekim yeri iyi kanlanamaz veya işlem sonrasında sigara içerseniz ve sonrasında kemiğinizi açığa çıkarırsa, bu, alveolit adı verilen son derece acı verici bir duruma sebep olabilir. Bu durum basit çekimde de, cerrahi çekimde de görülebilir. Alveolit için mutlaka diş hekiminin yapacağı pansuman gereklidir, bazen ekstra ilaç kullanmak ve diş çekilen yeri kısa bir süre kontrol altında tutmak gerekebilir.

Doktorunuzu Aramanız Gereken Durumlar

-Nefes almakta veya yutkunmakta zorluk çekiyorsanız,
-Bir iki gün sonrasında kanama durmadıysa ya da ağrı bir haftadan uzun sürdüyse,
-Yüzünüzün veya çenenizin şişliği birkaç günden fazla sürdüyse,
-Ateşiniz varsa,
-Uyuşukluk hissediyorsanız, irin ya da kötü koku fark ettiyseniz,
derhal doktorunuzu ya da cerrahınızı arayın.

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
Dişleri Beyazlatmak İçin Yapılan 6 Hata

Kahve ya da Çayın Diş Lekesi Yapmaması İçin Ne Yapmak Gerekir

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.