Gülümseme Tipleri
16 Şub 2021

Kaç çeşit gülüş var ?

Farklı gülüş türlerini saymanın kolay olacağını düşündüğünüzü biliyorum. Paylaşacağım bilgiler ışığında gülüş çeşitlerini bir daha değerlendirmek isteyebilirsiniz.

19. yüzyılın ortalarında Fransız nörolog Guillaume Duchenne, gerçek gülüşleri sahte olanlardan ayırmak istedi. Sinirlerin ve kasların uyarıldıklarında verdiği tepkiyle ilgilendi ve sonuçları görmek için yüzlerin belirli kısımlarına elektrik uyguladı. Devamında gülümsemeyi iki gruba ayırdı : Göz yanlarındaki kasları kasanlar – gerçek gülüşler – ve sadece ağız çevresindeki kasları kullananlar – samimiyetsiz gülenler.

Bugün, ağız ve göz çevresindeki kasları kullanan gülümsemeler “Duchenne gülümsemesi” olarak bilinir – ve sahte olanlar da genellikle “Pan Am gülümsesi” olarak adlandırılır (Amerika’da ’70 li yıllarda hosteslerinin sahte ve abartı gülüşleriyle ünlenen Pan Am havayolları şirketi, yıllar sonra bile hala bu isimle anılır)

1974’te Leonard Rubin, 100 kişilik çalışmasına dayanarak üç temel gülüş türünü şöyle tanımladı :

  • Ağzın köşelerinin yukarı ve dışa doğru gittiği ve üst dişlerin açığa çıktığı “Mona Lisa” gülüşü. Baskın harekete sahip kas, zigomaticus majördür. Çalışılan insanların yaklaşık üçte ikisi bu şekilde gülümserler.
  • Köpek dişlerinin açığa çıktığı “kanin (köpek dişi)” gülümsemesi. Baskın harekete sahip kas, levator labii superiorisidir. İnsanların yüzde 31’i böyle gülümserler.
  • Dudakların kuvvetli bir şekilde geri çekildiği, hem alt hem de üst diş sırasını gösteren “tam diş” gülümsemesi. Tüm kaslar eşit derecede baskındır. İnsanların sadece yüzde 2’sinin bu şekilde gülümsedikleri görülmüştür.

Hastalarının, elde etmeye çalışırken yüklü bir miktar para ödediklerini gülümsemeleri tanımlarken titiz olması gereken kozmetik cerrahlar, bu üç gülümseme tipini sırasıyla “commissure” (birleşme noktası), “cuspid” (köpek dişi) ve “complex” (diğer ikisinin karışımı) olarak adlandırırlar.

Philadelphia plastik ve rekonstrüktif cerrah Phuong Nguyen, ünlüleri kullanarak konuyu şu şekilde açıklığa kavuşturmaya çalışmıştır:  Angelina Jolie, Mona Lisa gülüşüne sahiptir. Tom Cruise kanin gülüşü, Julia Robert’sa tüm dişlerin gözüktüğü bir gülüşe sahiptir..

Gülüş, kolayca açıklanabilecek bir konu değildir. Klinik Ortodonti Dergisi’nde bir klinisyen ideal gülüşü teknik olarak şöyle anlatıyor :

“İdeal bir gülüş, diş eti sınırına ulaşan bir üst dudak ile karakterize edilir; bu,  filtrum ve komissuralar arasında yukarı doğru veya düz bir eğrilik oluşturur; alt dudağın sınırı ile çakışan bir üst insizal çizgi; minimal ya da yanal olmayan negatif alan; pupiller çizgiye paralel bir komissural çizgi ve okluzal ön düzlem; ve uyumlu diş ve diş eti bileşenleri.”

Farklı gülüş türlerinin toplam sayısı sık sık tartışılmaktadır. Yeni bir BBC makalesine göre 19 adet farklı gülüş vardır.

Muhtemelen, son 30 yıldır gülümsemeyle ilgili en önemli araştırmaları yapan, Kaliforniya Üniversitesi’nde Paul Ekman olmuştur. 1978’de  Wallace V Friesen ile yazdığı “Yüz Eylem Kodlama Sistemi”, neredeyse tüm olası insan yüz ifadelerinin bir atlasını yaratmayı amaçlamaktadır. Ekman, “Telling Lies” adlı kitabında, yüzü ölçmede kullandıkları tekniklerin 50 farklı gülümsemeyi ayırt edebildiğini söylüyor.

Kafanız mı karıştı ? İnanın yalnız değilsiniz. Belki de en doğru olan düşünmeden sadece gülmektir 🙂

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
Diş aşınması
Diş Aşınması Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Antibiyotik Alırken Nasıl Beslenmeliyiz
Antibiyotik Alırken Nasıl Beslenmeliyiz?

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.