29 Eyl 2014

Yaklaşık 150 yıl önce icat edilen plastik, mefruşattan paketlemeye kadar dünya genelinde neredeyse her alanda önemli değişimlere neden oldu. Ancak bugün bilim adamları hangi plastiğin sağlıklı, hangilerinin ise zararlı olduğunu araştırıyor.

Plastiğin baş kimyasalı olan Bisphenol A’nın (BPA) plastik eşyalardan sızdığına ve vücudun hormon sistemine zarar verdiğine dair güçlü kanıtlar bulunuyor. 1930’larda sentetik östrojen olarak kullanılmak üzere yaratılan BPA, plastiğin kuvvetini artırdığı anlaşılınca bilimadamları onu farklı alanlarda kullanmaya başladı. Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu (FDA), 2011’de bebek maması kabı, biberon gibi plastik eşyalarda BPA kullanılmasını yasakladı. Ayrıca su şişesi üreticilerinin çoğu da ürünlerinden BPA’yı çıkardı.

Peki Cam Kullanmak Ne Sağlıklı Mı?

Bu gelişmeler sonrasında tüketiciler, yemek saklamak ve ısıtmak amacıyla yeniden cam kap kullanmaya başladı. Plastiğin icatından önce pek çok kişi, daha sonra kullanılmak üzere sosları, meyve ve sebzeleri cam kavanozlarda saklıyordu. Cam, ısındığında dışarı sızan herhangi bir kimyasal içermiyor. Ayrıca cam kaplar, kaynar su yardımıyla elde ya da bulaşık makinesinde kolayca mikroplardan arındırılabiliyor. Cam kavanozlar aynı zamanda, kuru fasulye, pirinç, un, şeker, makarna gibi kiler ürünlerinin saklanması konusunda da son derece sağlıklı ve her geçen gün kullanımı yaygınlaşan bir alternatif.

Alternatif Olarak Ne Yapabilirsiniz?

Plastik kullanımınızı azaltmanın bir başka yolu da market, manav gibi yerlerden taze meyve-sebze satın alırken poşet/çanta kullanımını azaltmaktan geçiyor. Bunun için de markete giderken yanınıza bir kumaş çanta ya da torba almanız yeterli. Böylece marketin plastik poşetlerini kullanmak zorunda kalmazsınız. Unutmayın, plastiği yaşamınızdan ne kadar çıkarırsanız hayatınız o kadar güzelleşir!

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
Gömük Diş

Diş Dolgusu
Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.