Paylaşılan İçecekler ve Ağız Yoluyla Bulaşan Hastalıklar

18 Tem 2014

Çoğumuz susuzluğumuzu gidermek için gün içinde yanımızda su vb. içecek şişeleri taşıyor. Bu su şişeleri ve içeceklerin başkalarıyla paylaşılması çeşitli hastalıkların bulaşmasına da yol açıyor. Genelde bir bardak suyu kimse paylaşmazken, bir şişe su kullanımı oldukça yaygın. Muhtemelen bu alışkanlık kolay olduğu için meydana geliyor.

Bu beraberinde şu soruyu gündeme getirir, içecekleri paylaşmak sağlıklı mı? İçecek paylaşımı yapıldığında herhangi bir hastalık veya olgu ile karşılaşır mıyız?

Cevap bazı hastalıklar ve olgular için kocaman bir ‘EVET’tir. İçeceklerin paylaşımında tükürükler birbirine karışır ve tükürüklerle birlikte bakteriler, virüsler de birbirine. Bunların en yaygın görülenleri: boğaz ağrısı, soğuk algınlığı ve kabakulaktır. Bunların dışında bir de çok nadir görülmemekle birlikte menenjit, mononükleoz vardır ve tehlikelidir.

Yani elimizde boğaz ağrısı, soğuk algınlığı, kabakulak, menenjit, uçuk ve mononükleoz var. Bunlar en yaygınları ve ağızdan/ tükürükten bulaşan hastalıklar listesinin çoğunluğu oluşturur. Ayrıca bu listeye Hepatit B virüsünü de dahil etmek gerekir. Hepatit B hastalığı olan hatta portör (taşıyıcı) olan birisiyle çatal-kaşık paylaşmamamız gerekir hatta aynı evde yaşıyorsak havlu vb kişisel bakım ürünlerini de ayrı kullanmamız gerekir. Tükürük ile çok hızlı ve kolay bir şekilde bulaşan bu hastalık için aşı yaptırabilirsiniz ya da hastalığa bir şekilde yakalandıysanız, takip ve kontrollerle tedavisi olan bir hastalıktır ama başkalarına bulaştırmamak için bu sefer sizin dikkatli olmanız gerekir.

Eğer şişe ile ağzımıza su sıkmaktan bahsediyorsak tabi ki bunlar yolda giderken yapılabilir. Sonra temas etmeden bir içecek paylaşmak tamamen mümkündür.

Dr. Onur Öztürk en sık yapılan hatalardan birisinin de annenin çevredeki mikroplardan arındırmak için emzik vb gereçleri önce kendisi ağzında temizleyerek veya bazı besinleri önce kendisi çiğneyip sonra bebeğine vermesi olduğunu belirtiyor. Bunu kesinlikle yapmayın! Çocuğunuza kendi ağız floranızdaki dirençli bakterileri geçirerek daha büyük kötülük yapıyorsunuz, ortamdaki basit mikropları alması daha tercih sebebidir ya da su veya hijyen sağlayıcı maddelerle yıkamak daha sağlıklıdır.

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
Beyaz Diş, Sağlık Diş Demek Değildir!
Beyaz Diş, Sağlık Diş Demek Değildir!

Ortodonti

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.