22 May 2013

Hiç birimiz çocuğumuzu acı içinde görmek istemeyiz. Ancak her yıl 1-4 yaş arasındaki binlerce çocuk biberon çürüğü diye adlandırılan diş çürükleri yüzünden acı çekmektedir. Bu durumun en önemli sebebi ise özellikle gece uyku sırasında çocuğa verilen şekerli içeceklerdir.

Yetişkinlerin ağızları gibi bebeklerin ağızlarında da bakteriler olur. Bu bakteriler yediğimiz ve içtiğimiz besinlerdeki şekerlerden beslenirler ve asit üretirler. Bu asitler ise zamanla çürüklere neden olurlar.

Birçok ebeveyn çocuklarını biberonla yatırır. Bu bebeklerinin sakinleşip, uykuya dalması için yardımcı bir faktör olsa da uzun vade de çocuğunuzun dişlerinin çürümesine neden olur. Gece biberonla yatan bebeklerin içtikleri besin maddesinde şeker bulunması durumunda bu şekerin gece boyunca bakteri ürettiğini ve bunun da dişlere zarar verip, dişler de çürüklere neden olduğunu belirtiyor.  “Biberon çürüğü olarak bilinen çürükler çocuğun dişlerinin sık sık şekerli maddelerle karşılaşmasıyla meydana gelir. Çocuğun emziğini bala ya da çikolataya bandırmak ya da tatlandırıcılı sütlerden vermek çocuğunuzun biberon çürüğüne yakalanma riskini artırır.”

 

Diş çürüklerinden bebeğimi nasıl koruyabilirim?

Biberon çürüğünden bebeğinizi korumanın en iyi yolu akşamları bebeğinizin biberonla geçireceği saati sınırlandırmaktır. Biberonu ona yemek saatlerinde verin ama bütün bir gün emmesine izin vermeyin. Eğer emmek bebeğinizin alışkanlığıysa ona biberon yerine emzik verin.  Bunların dışında en önemlisi onun (biberonda sadece su olması durumu dışında) akşamları biberonla uyumasına izin vermeyin. Meyve suyu ya da süt dolu bir biberonla uyumasına izin vermek çürük başlangıcının önemli bir sebebidir.

Biberon çürüğü hakkında bize bilgi veren Plusdent Diş Kliniği’nden Diş Hekimi Onur Öztürk bize çocuğumuzu çürüklerden koruyacak birkaç ipucu veriyor.

İşte çocuğunuzu biberon çürüğünden koruyacak birkaç ipucu;

  • Çocuğunuza biberonla meyve suyu, süt verip bütün gün ya da bütün bir gece uyurken onu emmesine izin vermeyin.
  • Bebeğinizin emziğini bal, reçel ya da tatlı her hangi bir besin maddesine batırıp ona vermeyin.
  • Mümkün olduğunca erken çocuğunuza bardak alışkanlığı edindirin. Bebeğiniz 14 aylık olduktan sonra biberon artık gereksizdir.
  • Bebeğiniz biberondan su dışında her ne içiyorsa bütün bir gün biberonu emmesine izin vermeyin.
  • Biberon çürüğünü siz engelleyebilirsiniz. Henüz dişleri çıkmamış olsa bile her yemekten sonra dişetlerini yavaş bir şekilde gazlı bir bezle silin. İki yaşını aşmış daha büyük çocukların ise günde iki defa ıslak yumuşak bir diş fırçası ile dişerlini fırçalayın ancak diş hekimi önermediği sürece floridli bir diş macunu kullanmasına izin vermeyin.
  • Süt dişleri daimi dişler değillerdir ama yine de iyi bir bakıma ihtiyaçları vardır.  Yukarıda verilen önerilere uyarak hem bebeğinizin biberon çürüğüne yakalanmasını önlemiş hem de çocuğunuzun sağlıklı dişlerle hayata başlamak için mükemmel bir başlangıç yakalamış olursunuz.

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
Ağız ve Diş Tedavileri Hakkında Merak Ettikleriniz

Aldatmaca: Diş Macunu Tüplerindeki Karelerin Rengine Göre Sağlıklı Diş Macunu Seçmek

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.