20 Mar 2019

Bu yazıda, diş beyazlatma kalemlerinden,  gerçekten işe yarayıp yaramadıklarından, ve profesyonel diş beyazlatma işlemleri ile mukayese edildiklerinde ne derecede etkili olduklarından kısaca bahsedeceğim.

Diş Beyazlatma Kalemi Nedir?

Marketlerden bile satın alabileceğiniz diş beyazlatma kalemleri, son zamanlarda çok popüler olan bir diş beyazlatma yöntemidir. Piyasada, hızlı çözümler sağlayan sayısız kalem var. Ancak böyle şeylerin büyüsüne hemen kapılmamalısınız. Bu kalemler beyazlatma konusunda basit bir çözüm sunsalar da, her zaman etkili olamayabilirler. Ayrıca rahatsız edici yan etkileri de olabilir.

Diş Beyazlatma Kalemleri vs. Profesyonel Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma kalemlerinin içeriğinde çok düşük miktarda bir beyazlatma maddesi vardır. Bu yüzden, yüksek konsantrasyonlu jellere göre etkisi çok azdır. Beyazlatma maddesi olarak karbamid peroksit ya da hidrojen peroksit kullanılır. Yüksek konsantrasyonlu jeller %10 – 30 hidrojen peroksit içerirken, düşük konsantrasyonlu beyazlatma kalemlerinde %10’dan  daha az hidrojen peroksit bulunur.

Beyazlatıcı kalemi 5 – 14 günlük bir süre boyunca her gün dişlerinize uygulayıp birkaç saat bekleterek kullanmanız gerekir. Sonuçlar hem kullanan kişiye, hem de kullanılan markaya göre değişiklik gösterebilir. Bazı insanlar birkaç günde daha beyaz dişlere kavuşurken, bazıları çok az bir değişim görür. Hatta bazı kişilerde bu uygulama hiçbir sonuç vermez.

Burada en önemli konu, diş yapısının diş beyazlatma işlemi için uygun olup olmadığıdır. Aslında diş beyazlatıcı kalemler ev tipi diş beyazlatma sistemi olarak kullanılan sistemlerin daha basit ve ucuz bir uygulama şeklidir. Ev tipi diş beyazlatma sistemleri beyazlatma kalemlerine göre çok daha güvenilirdir, çünkü diş yapınıza göre alınmış bir kalıpta uygulanırlar. Kalemlerde ise gereksiz yere beyazlatıcı jeli yutabilirsiniz. Yumuşak dokuların beyazlatıcı ürünlerle gereksiz yere fazla temas etmeleri önerilmez. Diş hekiminde beyazlatma işlemi yapılırken diş etleri ve dokular koruyucu jellerle kapatılır ya da ev tipi diş beyazlatma sisteminde dişinize özel kalıplarda olan koruyucular bu jellerin sızmasını engeller, kalemlerde ise tüm dokular beyazlatıcı jellere maruz kalırlar.

Diş Beyazlatma Kalemlerinin Olası Yan Etkileri

Beyazlatıcı kalemler, diş minesinde aşınmaya neden olabilir. Bu da dişlerde geçici bir hassasiyet oluşmasına ve ağızdaki yumuşak dokuların, özellikle de diş etlerinin tahriş olmasına neden olabilir. Beyazlatma tedavisinde diş hassasiyeti genellikle ilk aşamalarda görülür. Bahsettiğim iki yan etki de genellikle geçicidir ve tedaviyi bıraktıktan ya da tamamladıktan sonra bir – üç gün içinde geçebilir ama bunu yine de bir doktor gözetiminde olmadan yaptığınızda kalıcı bir hasara yol açabileceğinizi bilmeniz lazım.

Hassas dişlere, kusurlu restorasyonlara sahip olan ya da diş etlerinde çekilme olan kişiler, diş beyazlatma kalemini diş hekimlerine danışmadan kesinlikle kullanmamalıdır. Hidrojen peroksite duyarlı kişiler, bir diş hekimine danışmadan herhangi bir beyazlatma ürününü asla denememelidir. Beyazlatma ajanlarına uzun süre maruz kalmak, diş minesinde kalıcı hasarlara neden olabilir. Sonuç olarak, beyazlatıcı kalemleri satın alıp kullanmadan önce bu önemli noktaları göz önünde bulundurmalısınız. Ve unutmayın; diş hekiminizin söyledikleri ile hareket etmeniz ve önerdiği ürünleri tercih etmeniz, dişlerinizi hem daha sağlıklı hem de daha etkili beyazlatmanızı sağlar.

Diş Beyazlatma

Tedavilerimizden yararlanmak, detaylı bilgi almak ve Dr. Onur Öztürk ile iletişime geçmek için hemen randevunuzu alın!

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorumlar ( 2 )

  • Gediz

    Onur bey merhaba, öncelikle bilgilendirici yazınız için teşekkür ederim,beyazlatma için diş hekimi kontrolüne gidip, tüm gerekenlere baktırdıktan sonra ev tipi beyazlatma yerine bu uygulansa uygun olur mu sizce?

    • Onur Öztürk

      Gediz merhaba, bu tip kozmetik ürünleri dikkatli izlersen piyasaya belli süreler boyunca çıkar ve kaybolurlar, daha sonra bunları göremezsin. Ev tipi beyazlatma sistemleri ise biz dişhekimlerinin önerdiği ürün gamında çok uzun yıllardır bulunur. Bu açıdan işe yarasa bile, yutma riskini göze alsan bile sonrasında belki farklı zararları ortaya çıkacak bilmediğimiz kozmetik bir ürünü önermemiz doğru olmaz.

Yorum Yaz

Devamını oku:
Diş Hassasiyeti Neden Olur

Spor ve Ağız Sağlığı

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.