Asla ölmeyecek bir fikir : Yapay Zekalı Akıllı Diş Fırçası !

12 Şub 2020

Yakın gelecekte diş fırçalama alışkanlıklarımız hakkında hiç olmadığı kadar bilgi edinebileceğimizi biliyor musunuz?

Bu yıl CES’te teknoloji fuarında; Oral-B ve Colgate, bu yıl yeni akıllı diş fırçaları olan Oral-B iO ve Colgate Plaqless Pro ürünlerini piyasaya sürüyor.

Oral-B İO

Kaynak: https://io.oralb.com/en-us/

Oral-B, diş fırçalarken özellikle nerelere dikkat edilmesine gerektiğine dair yönlendirmede bulunmak için sensör verileri ve “Al algoritması”nı kullanan 220 dolar fiyatında Oral-B Genius X gibi birkaç akıllı diş fırçasını piyasaya sürdü. Oral-B iO ise, yapay zeka olarak Al algoritması kullanılarak, daha iyi bir ağız sağlığı için 16 bölgenin hepsinde mükemmel fırçalama sonuçları elde etmenin kolaylaştırılabileceğini iddia ediyor. Ayrıca, bu akıllı diş fırçasına mikro titreşimlerden sorumlu olan yeni bir manyetik sensör eklenmiş. iO’da yedi farklı fırçalama modu var. Bu fırçayı Bluetooth üzerinden mobil Oral-B uygulamasına bağlayarak, diş fırçalama performansınız hakkında geri bildirimler alabiliyorsunuz. Tam olarak şarj olması sadece üç saat sürüyor ve 12.5 günlük pil ömrüne ve 145Hz hareket hızına sahip.

Kaynak: https://www.prnewswire.com/news-releases/colgate-announces-breakthrough-technology-designed-to-revolutionize-oral-health-300981306.html

Colgate, ilk akıllı diş fırçası E1’i 2018’de şaşırtıcı olarak Apple Store’a özel olarak piyasaya sürdü. Yeni çıkaracakları akıllı diş fırçasının, dişlere yapışan plak ve diğer bakteriyel filmleri tespit edeceğini ve her kullanıcıya özel gerçek zamanlı kesin bilgiler vererek fırçalamanın geliştirilmesine yardımcı olacağını iddia ediyor. Bu akıllı diş fırçasının plak ve bakteriyel birikintileri nasıl algıladığına veya bu bilgilerin fırça tarafından nasıl kullanılacağına dair net bir bilgi yok.

Her iki diş fırçası için de henüz bir fiyatlandırma ya da sürüm bilgisi yok fakat yakın zamanda raflarda bu ürünleri gördüğümüzde yenileri de gelmeye başlayacaktır.

Aslında ağız ve diş sağlığı açısından en büyük eksiklerimizden bir tanesi de bu “asistanlık” işi. Ben kendim bir diş hekimi olarak, hepimizin ritüellerimiz arasında olan basit bir diş fırçalama işlemini yüzümüzü yıkama gibi görmemiz ve yeterince özenmememizin en büyük problemlerimizden birisi olduğunu belirtebilirim. İyi bir asistan yani yapay zeka yardımıyla diş fırçalamamızı kolaylaştıran, takip eden ve eksik kalan kısımlar için bizi yönlendiren bir algoritma hem hayatımızı kolaylaştıracak hem de ağız diş sağlığımızı daha üst seviyeye taşıyacaktır.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
Porselen Kuronlar (Kaplamalar) Neden Gerekir?

Diş Beyazlatma Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.