Çocuklar İçin Flor Kullanımı

07 Ağu 2014

İçme Sularının Florlanması: Ne Zaman, Nerede ve Niçin?

Florun dişler üzerine yararlı etkileri 1930’larda keşfedilmiştir. Doğal olarak florlu su içen bireylerde daha az çürük problemi olduğu diş hekimlerince bildirilmiştir.

Toplumlar içme sularına ilave flor koymaya 1945 yılında başlamışlardır. Florlama suyun içindeki doğal flor oranının 0.7 ve 1.2 (milyonda bir)ppm olarak ayarlanmaktadır. 1945 yılında Michigan’da Grand Rapids isimli şehir dünyada ilk defa sularını florlamaya başlamıştır. 15 yıllık çalışma sonucu suların florlanması çocuklarda %60 oranında çürüklerde azalmaya neden olmuştur. Bütün ülke genelinde içme sularının florlanması ile çürük oranlarındaki değişim;

  • 8 yaşından küçük çocuklarda %30-%60
  • 8-12 yaşa arası çocuklarda %20-%40
  • Daha büyük çocuklarda ve yetişkinlerde ise %15-%35 arasında azalma görülmüştür.

Düşük çürük yüzdesi daha az diş çekimi, daha az dolgu ve düşük maliyet olarak geri dönüş yapmıştır.

60 farklı ülkede ortalama 360 milyon kişi florlu su kullanmaktadır. Buna rağmen bir kısım florlamaya karşı çıkmaktadır. Bu grup seçme özgürlüklerinin kısıtlanması nedeni ile florlamaya karşı çıkmakta diğer bir grup ise florlamanın güvenli olmadığını savunmaktadır.

Günümüze kadar bir çok çalışmada florun diş çürümesini azalttığı kanıtlanmıştır. Aksi yönde florlanan içme sularını tüketen toplumlarda çürük insidanslarının genele göre değişmediğini gösteren çalışmalarda mevcuttur ayrıca kanser olma risklerini arttırması ise florun sistemik yolla alınması konusunda tartışmaları arttırmaktadır.

Çocuğuma Daha Fazla Flor Gerekir Mi?

Doktorunuzla konuşarak çocuğunuza ek flor gerekip gerekmediğini danışa bilirsiniz. Yüksek çürük riski grubunda olan çocukların sürme sırasında dişlerin dayanıklılığını arttırmak için flor bileşikleri kullanılabilir.

Ne kadar flor miktarı yeterlidir? Bu sorunun cevabı olarak aşağıdaki tabloyu hazırlanmıştır.

cocuklarin-flor-ihtiyaci

Fazla Florun Etkileri

Fazla miktarda flor alımı ile florozis adı verilen dişte beyaz noktalar veya çizgiler olarak görülür. Ağır florozis dişlerde çukurcuklara, gri, siyah veya kahverengi renkleşmelere sebep olabilir. Bazen minede de oluşum bozuklukları görülebilir.

Reçete ile verilen her ilaç gibi flor tabletleri de direktiflere göre kullanılmalı ve çocukların erişemeyeceği yerlerde saklanmalıdır. Flor çok yüksek dozlarda toksik etki gösterir.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Çocuklarda Flor Kullanımı

Tedavilerimizden yararlanmak, detaylı bilgi almak ve Dr. Onur Öztürk ile iletişime geçmek için hemen randevunuzu alın!

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
Dişinizde En Fazla Leke Yapan Çay Türü Hangisi?

Diş Hekimi Randevunuzda Ne Beklemelisiniz?

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.