08 Ağu 2014

Flor Tedavileri ve Ek Flor Tabletleri Nelerdir?

Flor doğada bulunan ve dişleri güçlendirerek çürüğe karşı koruyan bir elementtir. Uzmanlar dişlerin çürükten korunması için en etkili yöntemin değişik kaynaklardan alınan flor olduğunu bildirmektedirler. Flor sularda doğal olarak çok küçük miktarlarda bulunur ayrıca et, balık yumurta ve çay gibi bazı yiyeceklerde de bulunmaktadır. Flor bazı bölgelerde sulara ilave edilerek, diş macunlarında, gargaralarda ve profesyonel tedavi sırasında kullanılır.

Flor Tabletleri Ne İçin Kullanılır?

Mine, dişin kapsayan kısmına yan yana sıkı bir şekilde dizilmiş mineral kristallerinden oluşmuştur. Dişin mine tabakasında her gün kristallerinden minenin çözünmesi ve tekrar mineralize olması adı verilen kayıplar ve geri kazanımlar olmaktadır. Minenin çözünmesi, ağızda bulunan bakteriler ve şekerin ürettiği asitler ile mine kristallerinin çözünmesini veya aralanmalarını sağlar. Fakat bu işlem tekrar mineralizasyon işlemi ile dengelenmektedir. Mine içinde depo edilmiş flor, kalsiyum ve fosfat mineralleri ile tekrar düzenlenirler. Yeterli tekrar mineralize olmasıyla desteklenmeyen fazla miktardaki çözünme dişlerde çürüklere yol açar.

Flor minenin tekrar mineralize olmasını hızlandırarak ve asit üretimini bozarak dişlerin güçlenmesine yardımcı olur. Flor dişlerin içine iki yolla işleyebilir. Çocuklar küçük miktarda floru yutarak kan dolaşımına karışmasın sağlar ve daimi dişlerin gelişimi sırasında asitler karşısında çözünmeye daha dirençli dişlerin oluşmasını sağlar. Flor ayrıca ağızdan direk olarak da dişleri etkiler. Florlu su içmekle, florlu macunla diş fırçalamakla, gargara yapmakla veya diş hekimi muayenehanesinde direk olarak uygulamayla dişlerin içine direk olarak girer.

Flor tedavileri genelde çocuklara dişlerinin gelişme dönemlerinde verilir. Eğer çocuğunuzun diş çürüğü hikâyesi varsa veya yüksek risk grubundaysa ilave flor tedavisi tekrar mineralize olma sürecini hızlandırmak için verilebilir.

Eğer çocuğunuzun diş çürüğü hikâyesi varsa veya yüksek risk grubundaysa ilave flor tedavisi, örnek olarak florlu gargaralar, remineralizasyon sürecini hızlandırmak için verilebilir. Bu gargaralar 6 yaşından büyük çocuklara verilir ve büyük marketlerin gargara reyonlarında bulunabilir. Reçeteye tabi dahi yüksek oranda olan gargaralar ve jellerde mevcuttur. Ek flor tabletleri 6 aylıktan 16 yaşına kadar florlu su içmeyen çocuklarda kullanılır. Bunlar küçük çocuklar için sıvı şekilde daha büyük çocuklar için tablet şeklinde bulunabilir ve diş hekiminiz veya çocuk doktorunuz tarafından tavsiye edilebilir.

Flor tedavileri çocuklarda ve yetişkinlerde bütün dişleri çürüğe karşı korur. Diş çürüğü oluşma riski yüksek olan bireyler flor tedavileri için iyi birer adaydır. Çürük risk faktörlerin yükselmesi, çürük geçmişinin olması, düzenli olarak diş hekimine gidilmemesi, yetersiz fırçalama alışkanlığı, yeme alışkanlıkları özellikle sık abur cubur tüketimine bağlıdır. Çoğu sistemik hastalıklar için kullanılan, antihistaminikler, tansiyon ilaçları, anksiyete ve depresyon ilaçları ağız kuruluğu yaparlar. Tükürük salgısında yetersizlik çürük gelişimini hızlandırır.

Flor Tedavisine Hazırlık

Diş hekimi muayenehanesinde yapılacak flor tedavisinden önce dişlerinizin temiz olması gerekmektedir. Diş hekiminiz lekeleri çıkarmak için bir cila yapabilir. Evde gargara ve jelleri kullanmadan önce dişlerinizi fırçalayıp diş ipi ile dişlerinizin aralarını temizleyiniz. Flor tedavisinin akşam yatmadan önce yapılması yıkanıp gitmesi veya yutulması daha geç olacağı için tercih edilmelidir.

Flor Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş hekimi muayenehanesinde yaptıracağınız flor tedavisinde kullanılan malzemelerin flor oranı florlu gargaralar veya diş macunların göre daha fazladır. Bu ürünler hem çocuklar hem de yetişkinler için kullanılır. Kimyasal olarak da diş hekimi muayenehanesinde kullanılan ürünler evde kullanılan ürünlere göre daha değişiktir ve diş üzerinde daha uzun süre kalırlar.

Profesyonel olarak uygulanan ürünler iki ana gruba ayrılır. Birincisi asidik olan florid (APF) diğeri ise asidik olmayan nötral floridir. Nötral florid genellikle ağız kuruluğu olan hastalarda, diş rengi dolgusu bulunanlarda, kuron ve köprüsü olanlarda kullanılır. Asidik florit kuru dokuları bozar kompozit dolgularda çukurcuklara neden olur.

Flor diş hekimi randevusunda jel, köpük ve vernik şeklinde uygulanır. Dişler kurutulur böylece flor seyreltilmemiş olur. Flor bir kaşık yardımıyla 1 dakikadan 4 dakikaya kadar uygulanabilir. Flor direk olarak dişlerin üzerine fırçayla da sürülebilir. Çok değişik aromalı olan tipleri olmasına rağmen hiçbir şekilde yutulmamalıdır.

Flor tabletleri genellikle çocuklarda kullanılır. Günlük olarak 0.25mg-1mg’a kadar çok küçük dozlarda alınır. Genellikle çocuğun içtiği suyun florlu olup olmamasına göre doz ayarlaması yapılır. Yüksek dozdan korunmak için hiçbir zaman stokta flor tableti bulundurmayın. Flor riskleri ile ilgili kafanıza takılan bir soru varsa doktorunuza veya diş hekiminize başvurun.

Diş çürüklerini engellemek için florürlü diş macunu kullanmak gerekir, çocuklarda ise yaşlarına uygun oranlarda olmasına dikkat edilmelidir. Küçük çocuklar macunu tükürmek yerine yutmayı tercih ederler buna çok dikkat edilmesi gerekir. Çocuklar fırçalarken bezelye büyüklüğünde macun koyulmalı ve macun mümkün olduğunca çok tükürtülmelidir. Aromalı macunlardan yutmaya özendirebileceği için kaçınılmalıdır.

Hasta Takibi

Profesyonel flor uygulamasından sonra dişlerin florla temasını bozmamak için en az 30 dakika yemek yemeyin, sıvı ve sigara içmeyin.

Flor Tedavisi Riskleri Nelerdir?

Florürün sistemik olarak alınmasının uzun dönemde oluşturduğu yan etkilerden dolayı sistemik olarak kullanılması tartışmalı bir konudur, direkt olarak kullanıldığındaysa yalnızca yüksek dozlar zararlı olur. Bütün florlu ürün kullanımı ebeveynlerin kontrolünde yapılmalı ve flor tabletleri çocukların erişemeyecekleri yerlerde saklanmalıdır.

Toksik flor dozları kilo ile orantılıdır. Örnek olarak 8 yaşında 20 kilo bir çocuk için toksik doz 655 mgdır. Karşılaştıracak olursak 1 ppm florlu 200grlık bir bardak suda 0.25 mg flor bulunur, küçük bir damla diş macununda 0.20 mg flor bulunur bu kadar küçük parçalarda alınan florla toksik dozlara ulaşılması oldukça zordur.

Küçük çocuklar mutlaka diş hekimi muayenehanesinde ve evlerinde bu ürünleri kontrol altında kullanmalıdır. Çok fazla miktarda flor yutulması durumunda ise çocuk kusturulmalıdır. Fazla flor gelişmekte olan dişlerin mineleri üzerinde noktalanmaya neden olur. Bu noktalar ağza sürüldükten sonra görülür. Bu durumlarda diş hekiminize başvurursanız sizin için hangi flor preparatının yararlı olacağını size söyleyecektir.

Ne Zaman Bir Profesyonele Başvurulmalıdır?

Kullanmakta olduğunuz her hangi bir flor preparatını mutlaka diş hekiminize danışarak kullanmalısınız. Diş hekiminiz sizin ve çocuğunuz için bütün flor preparatlarını değerlendirip eğer gerekliyse sizin için en iyi ürünü size tavsiye edecektir.

Flor Tedavisi

Tedavilerimizden yararlanmak, detaylı bilgi almak ve Dr. Onur Öztürk ile iletişime geçmek için hemen randevunuzu alın!

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
Florozis Nedir?

Ağızdaki Mikroplar Kansere Neden Olabilir!

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.