10 Kas 2014

Çoğunuzun bir an önce kullanıp kurtulmak istediği bir süreç olabilir diş ipi kullanmak ama her gün diş ipi kullanacaksanız, o zaman niçin doğru tekniği kullandığınızdan emin olmuyorsunuz?

Diş ipi kullanırken yapılan en yaygın hata, iple dişler arasındaki teması kaybetmeleri ve bunun farkına varmayarak kullananların dişlerini temizlediklerini sanmalarıdır.

• Dişler arasında daha fazla zaman harcayın.
• Diş ipine C şekli vererek dişe sarılın ve daha fazla alana temas edin.
• Diş ipini diş eti hizasında -diş fırçasının bir türlü ulaşamadığı ve dolayısıyla etki edemediği yerde- bırakın.

Eğer kendinize zarar vermeyecek şekilde diş ipinizi diş eti hizasında bırakmıyorsanız, iyi bir iş çıkarmıyorsunuz demektir. Bu aynı zamanda diş eti hastalığı, kalp hastalıkları gibi sistemik hastalıklara sebebiyet verebilen bakterilerin yüzde 80-90’ını ağzınızda bıraktığınız anlamına gelir.

Diş hekiminizi her ziyaret ettiğinizde diş ipini nasıl doğru kullanacağınızı sorun. Diş ipi kullanma tekniğini canlandırmak, sizin daha iyi bir kullanıcı olmanıza yardımcı olacaktır.

Diş ipini doğru şekilde kullanmaya başladığınızda ufak bir kanama meydana gelebilir. Bu durumlarda endişelenmeyin. . Eğer bu şekilde uygulanmadıysa kan, diş etlerinizdeki enflamasyondan geliyordur, bir kaç günlük doğru bir bakımla dişleriniz normale dönecektir.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorumlar ( 4 )

 • Sabri

  Meraba diş ipini ilk defa kullanmaya basladim diş etimde arılar olusu sizce normalmıdır saygılarımla

  • Onur Öztürk

   Evet diş ipi kullanımından sonra diş aralarında ağrı oluşabilir. Diş ipini kullandıkça daha nazik kullanmaya başlayabilirsiniz.

 • alper

  Hocam ben 6 aydır diş ipi kullanıyorum dişlerimin arası açıldı gibi geliyor çünkü aralara yemek artığı girdiğini farketmeye başladım acaba bu normal mi bir zararı var mı ?

  • Onur Öztürk

   Merhaba, diş ipi kullanımı merkanik olarak dişlerinize zarar vermez, hissettiğiniz büyük ihtimalle dişlerinizin aralarında biriken diş taşlarını diş ipi ile uzaklaştırdıktan sonra diş aralıklarınızda hissettiğiniz boşluklardır. Diş aralıklarınız genişse bu durumda diş ipi yerine ara yüz fırçası kullanmanızı daha çok öneririm.

Yorum Yaz

Devamını oku:
Nisan Ayının “Ağız Kanseri Farkındalık Ayı” Olduğunu Biliyor Muydunuz

Biberon Çürüğüne Dur Deyin

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.