Diş Macunu Tabletleri Nedir? Diş Hekimleri ve Kullanıcılar Neler Söylüyor?

Diş Macunu Tabletleri Nedir
17 Mar 2021

Diş ipi, diş fırçası, kulak ipi ve benzeri gibi banyo demirbaşlarının geri dönüşümü oldukça zordur. Çoğumuz bu eşyaları günlük olarak kullanırız, yani çöplerimizde hızlı bir şekilde birikebilirler. Çevre bilincinin artmasıyla birlikte, düşük atıklı kişisel bakım ürünleri için, başında diş macunu tabletleri bulunan gelişmiş bir pazar ortaya çıktı.

 

Diş macunu tabletlerinin çevresel faydaları

Diş macunu tabletleri, tabletler halinde yoğunlaştırılmış toz diş macunundan yapılır. Küçük ve sağlamdırlar, bir macundan daha çok bir hapı andırırlar. Geri dönüştürülebilir cam veya kâğıt kaplarda paketlenip taşınabilirler, bu da genellikle plastik ve alüminyum kombinasyonundan yapılan tüp ihtiyacını ortadan kaldırır.

Malzemeleri birleştirdikçe, geri dönüşümü son derece zor hale gelir, bu yüzden bu tüpler genellikle çöplüklere düşmez. (Her yıl küresel olarak ne kadar çöp ürettiğimize dair tahminler milyarlarca dolar civarında.) Colgate’in doğal markası Toms of Maine gibi bazı şirketler tamamen geri dönüştürülebilir tüpler sunmak için çalışıyor, ancak bunlar muhtemelen birkaç yıl daha yaygın olmayacak.

Bu arada, terraCycle özel servisi aracılığıyla tüpünüzü geri dönüştürmek veya tüpsüz tablet tercih etmek, fırçalama söz konusu olduğunda en çevre dostu seçeneklerdir.

Tabletler ayrıca su içermeme avantajına sahiptir, bu nedenle nakli daha kolaydır ve daha düşük karbon kaplama alanına sahip olabilirler. Katı olduklarından, aynı zamanda seyahat dostudurlar ve önceden porsiyonlanmış boyut, her fırçalamada sabit miktarda macun alacağınız anlamına gelir. Peki en önemli faydası? Ortak tüpten son damla diş macunu çıkarmanın en iyi yolu hakkında eşinizle kavga etmenize artık gerek yok.

 

Diş macunu tabletleri ile dişler nasıl fırçalanır?

Hangisini kullanırsanız kullanın, bir tablet asla bir jel ile aynı hissi vermeyecektir. Doku her zaman biraz daha az dolgun ve köpüklü olacaktır. Ancak yıllardır diş macunu tabletleriyle fırçalayan diyetisyen ve düşük atık yaşam tarzı uzmanı Abby Cannon, bu tabletlerin “köpükleştiklerini” iddia ediyor.

Köpük faktörünü etkinleştirmek için, ağzınıza bir tane sokmanız, çiğnemeniz ve fırçalamaya başlamanız gerektiğini söylüyor. Bir tablet genellikle onu iki dakikalık tam bir diş fırçalamaya yetecek kadar yeter, ancak aynı anda iki tablet kullanarak daha iyi performans alan kişiler de bulunuyor.

Sonuç olarak Cannon, sekmelere geçişin sancısız olduğunu söylüyor. Bu tabletler daha pahalı olabilirken, genellikle bir abonelik modelinde sipariş edilebileceğini, listeden başka bir eczane veya market ziyaretini es geçip poşetten de tasarruf edebileceğini belirtiyor.

Bite markalı tabletleri kullanan Cannon, “Tabletleri ilk satın aldığınızda, küçük bir cam kavanoz içinde geliyorlar” diye açıklıyor teslimat sürecini. “Her yeniden doldurduğunuzda, geri dönüştürebileceğiniz veya kompost yapabileceğiniz küçük bir poşet içinde gelir ve onu küçük cam kavanoza aktarırsınız.” Dişlerine gelince? Çevresel vicdanı gibi onlar da iyi performans gösterdi.

Ülkemizde de bu konuda T-brush markası ile sunulan ve güzel bir içeriği olan diş macunu tabletleri var özellikle de çocuklar için olan çeşitlerinde meyve aromalı çeşitleri fırçalamayı özendirici nitelikte ve pratikler.

Özellikle dünyamızın son dönemde maruz kaldığı plastik kirlenmesi, plastik atıklarının artık bir kıta büyüklüğüne gelmesi sebebiyle tüketim artıklarımızın ulaşması gereken gelecek bu noktaya gelecektir, sadece diş macunu kapları değil bir çok kozmetik vb ürünü için de benzer bir geleceğin insanlığı beklediğini düşünüyorum.

Bu yazılarımızda ilginizi çekebilir:

Yazar

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
HOLLYWOOD GÜLÜŞÜ ve KRALİYET AİLESİ

Florürün Diş Sağlığımız Açısından Önemi

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.