03 Eyl 2014

Fazla şeker kimse için iyi değildir. Çünkü kilo almaya, dişlerin zarar görmesine ve diğer kronik hastalıklara sebebiyet verir. Her gün ne kadar şeker tüketmelisiniz? Çok fazla şeker yediğinizi fark ettiğinizde onu nasıl kesersiniz?

Amerikan Kalp Derneği (AHA), yetişkinlerin yediği şekeri makul bir miktara düşürmesini ya da o miktarda tutmasını öneriyor. Derneğin önerdiği bu miktar kadınlar için 6 çay kaşığı, erkekler için ise 9 çay kaşığı. Meyveler ve süt başta olmak üzere şeker ihtiyacımızı pek çok gıda maddesinden temin ettiğimizi ve pek çoğumuzun tükettiği işlenmiş gıdalara çok fazla miktarda şeker eklendiğini unutmayın!

Uzak Durulması Gerekenler

Amerikan beslenme tarzında çoğu şeker, meyveli meşrubatlardan; kek, kurabiye gibi tatlılardan; dondurma gibi sütlü tatlılardan ve waffle, tatlı yoğurt tarzı gıdalardan geliyor.
Aşırı miktarda şeker içeren tüm bu gıda maddelerinden uzak durmak için;

  • Tahıllı ürünlerin etiketlerini dikkatli okuyun. Bazı tahıllara o kadar fazla şeker ekleniyor ki, çubuk şekerler kadar tatlı olabiliyorlar. Bazı meyvelerle ve tatlandırmak için azıcık bir balla kendi yulaf ezmenizi yaratın.
  • Çok fazla şeker içeren fırınlanmış ürünler yerine meyvenizi dondurun ve tatlı olarak onu tüketin.
  • Fazla tatlandırılmış içeceklerden kaçının; onların yerine su ya da maden suyu için. Sporcu içeceklerinden, asitli içeceklerden ve meyve sularından uzak durun.
  • Dengeli bir beslenme tarzına sahip olun. Meyve, sebze, tahıl ve sağlıklı protein kaynaklarıyla dolu bir beslenme alışkanlığı, şekere olan hasretinizi kontrol altında tutmanızı sağlar.

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
Hastalık Sırasında Diş Fırçası Kullanımı

Öpüşmenin Zararları ve Yararları

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.