herkesin-yag-cekmek-hakkinda-bilmesi-gerekenler
30 Kas 2015

Yağ çekme (Oil Pulling) 3000 yıllık tarihe sahip Ayurveda tıbbından gelmesine rağmen yakın zamanda büyük bir üne kavuştu, bir ara en çok aranan kelimeler arasına bile girmişti.

Peki Yağ Çekme nedir? Yağ Çekme, ağzınızda hindistan cevizi veya susam  yağını  çalkalamak ve sonra tükürmekten ibaret bir işlemdir. İnternet, yağ çekmenin egzema, kireçlenme, diş eti hastalıklarına iyi geldiğine ve hatta dişlerinizi beyazlattığına dair bir çok haberlerle dolu.

Peki Yağ Çekme Gerçekten Herkesin Söylediği Kadar Yararlı Mı?

Eğer yağ çekme ilginizi çektiyse, bilimsel bilgi ve kendi tecrübelerimi ekleyerek oluşturduğum listede bilmeniz gereken her şeyi eklemeye çalıştım.

 1. Yağ Çekme diş ipi ve diş fırçalamanın yerini dolduramaz.
  İddiaya göre dişlerimizi yağ ile çalkalamak bakterileri ortadan kaldırıyor. Bir yüzeyde biriken tortuyu mekanik olarak kazımanız gerektiği gibi, diş plağı da aynı şekilde diş yüzeyinden mekanik bir süpürme kuvveti ile uzaklaştırılmalıdır. Bunu da diş fırçası, diş ipi ve diş hekiminin kullandığı ekipmanlar sağlar.  Diş plağını azaltmak ile diş eti hastalıklarını engelleyecek şekilde diş plağının ortadan kaldırmak tamamen farklı şeylerdir. Konu diş plağını azaltmaya geldiğinde ağzınızı 15 dakika boyunca yağ ile çalkalamak plağın yapışkanlığını ve dişlerinize yapışma özelliğini sulandırarak azaltır. Bu içindeki etken maddelerle kolaylaşsa bile mekanik temizliğin yerini doldurmaz, destekleyicidir.
  Eğer her gün uygulanırsa yağ çekme bazı diş lekelerini ortadan kaldırabilir, plak ve bakteri oluşumunu azaltabilir ancak diş eti hastalıklarını engelleyemez. Diş ipi kullanımı, diş fırçalama ve dili fırçalama gibi mekanik temizliklerin etkisini arttırabilir diyebiliriz.
 2. Yağ Çekme ağız gargarasının yerine geçebilir ve bağırsak sağlığınıza iyileştirebilir.
  Bakterilerin %99’unu öldürdüğünü iddia eden ağız gargarasını bilirsiniz ama aynı zamanda hem ağzınızdaki hem de vücudunuzdaki iyi huylu bakterileri de temizliyor. Sağlıklı bir biylojik floara, bizimle gelişen ve hastalıklara karşı vücudumuzu koruyan doğal bakteri ekolojisine,bağlıdır.
  Eğer ağız gargarasının eksikliğini hissediyor ve yerine geçecek bir şey arıyorsanız, yağ çekme iyi bir alternatif olabilir. Özellikle, anti bakteriyel ve mantar karşıtı özelliklere sahip hindistan cevizi yağı antioksidan E vitamini ve lorik asit içerir. Bunlarla ilgili yapılmış çalışmalarda en güçlü antibakteriyel gargaraları kullanan hasta grupları ile yağ çeken hastalar araasında ağızda patojen (hastalık yapan) bakteri grupları arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Bu yağ çekmenin antibakteriyel etkisinin gücünü anlamak için fikir sahibi olmamızı sağlayabilir ama daha önemlisi ağız floramızı bozmadığı için, diğer antibakteriyel gargaraların aksine iyi bakterilerin de ağzımızda kalmasını destekler.
 3. Organik ve yüksek kaliteli bir yağ kullanın.
  Yağ çekme, eğer iyi işlenmiş, kaliteli ve organik bir yağ seçmezseniz, zararlı olabilir. Ucuz yağlarda kurşun ve civa bulunma riski vardır.
 4. Yağ Çekme çocuklara uygun değildir.
  Ebeveynlerin çocuklarının ağız sağlığı için yapabileceği en yararlı şey, onların çok iyi diş fırçalayan ve diş ipi kullanan bireyler olmalarını sağlamaktır.
 5. Yağ çekme her şeyi iyileştiren bir özelliğe sahip değildir.
  Yağ çekmenin diyabet, migren, diş eti hastalıkları, egzema veya astıma iyi geldiğini doğrulayan herhangi bir bilimsel kanıt bulunmamaktadır. Eğer sağlığınız için çok etkili bir şey yapacaksanız, diş fırçalamanızı ve ara yüz bakımınızı mükemmelleştirin. Çoğumuz tekniğimizin nasıl olduğunu ve ne kadar sürede temizlik yaptığımızı çok da değerlendirmiyoruz.
 6. Yağ çekme dişlerinizi beyazlatmaz.
  Günde ortalama 15 dakika yağ çekme yapmak dişlerinizdeki az miktarda lekeyi ortadan kaldırabilir, ancak bunu direkt olarak diş beyazlatma işleminin yerine koymak çok doğru olmaz.

Ayurveda teknikleri daha fazla ilgi ve bilimsel araştırmayı hak ediyor. Elimizdeki kanıtların az olması, bazı insanların bu işlemden yararlanmadığı veya klinik araştırmalarla kanıtlanmadığı için sağlığımıza yararlı olmadığı anlamına gelmiyor.

Güvenli bir şekilde nasıl kullanılacağını bildiğiniz ve her zaman yüksek kalitede yağlar kullandığınız sürece, yağ çekmeyi uygulamamanız için bir neden göremiyorum.

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorumlar ( 2 )

 • aziz

  o kadar kötü hazırlanmış bir makale ki okuyanın dil bilgisi bozulur.

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Aziz bey merhaba, yağ çekme (oil pulling) tıbben çok fazla bilimsel makaleyle desteklenen bir yöntem olmasa da çok köklü bir insanlık geleneği olması ve öngördüğümüz faydalarından dolayı ağız bakımını destekleyici olarak önerilen bir yöntemdir. Yağ çekme standart ağız bakımımızın yani mekanik temizliğimizin yerini alamaz ama düzenli yapıldığında zararı olmayan, faydalı bir işlemdir. Tahmin edersinizki tüm bunları basite indirgeyerek anlatmak kolay bir süreç değil. Sizin mesajınızı okuduktan sonra makaleyi tekrar okudum ve anlam karışıklığına yol açacak kısımları revize ettim, gözden kaçan imla hatalarını da düzelttim. Uyarınız için teşekkür ederim, umarım yağ çekme daha kolay okunur hale gelmiştir 🙂

Yorum Yaz

Devamını oku:
Florozis Nedir?

Diş Macunlarında Bulunan Sodyum Lauryl Sülfat Nedir

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.