30 Kas 2015

Her yerde Yağ Çekme var! 3000 yıllık tarihe sahip Ayurveda tıbbından alınmış olmasına rağmen yakın zamanda büyük bir üne kavuştu, hatta neredeyse bütün ünlüler Instagram hesaplarında reklamını bile yaptı.

Peki Yağ Çekme nedir? Yağ Çekme, ağzınızda hindistan cevizi, susam veya ayçiçeği yağını çevirerek tutmak, çalkalamak ve sonra tükürmekten ibaret. İnternet, yağ çekmenin egzema, kireçlenme, diş eti hastalıklarına iyi geldiğine ve hatta dişlerinizi beyazlattığına dair bir çok haberlerle dolu.

Peki Yağ Çekme Gerçekten De Herkesin Söylediği Kadar Yararlı Mı?

Eğer yağ çekme ilginizi çektiyse, bilimsel bilgi ve kendi tecrübelerimi ekleyerek oluşturduğum listede bilmeniz gereken her şey mevcut.

 1. Yağ Çekme diş ipini ve diş fırçalamanın yerini dolduramaz.
  İddiaya göre dişlerinizi yağ ile çalkalamak bakterileri ortadan kaldırıyor. Küvetinizdeki tortuyu mekanik olarak kazımanız gerektiği gibi, diş plağı da aynı şekilde diş yüzeyinden kazınmalıdır. Bunu da diş ipi ve diş hekiminin kullandığı ekipmanlar sağlamaktadır. Peki yağ çekmenin diş plağını azalttığını söyleyen onca araştırmaya ne demeli? Diş plağını azaltmak ile diş eti hastalıklarını engelleyecek şekilde diş plağının ortadan kaldırmak tamamen farklı şeyler. Konu diş plağını azaltmaya geldiğinde ağzınızı 20 dakika boyunca yağ ile çalkalamanın plağın yapışkanlığını ve dişlerinize yapışma özelliğini sulandırarak azaltır. Bu içindeki etken maddelerle kolaylaşsa bile mekanik temizliğin yerini doldurmaz, destekleyicidir.
  Eğer her gün uygulanırsa yağ çekme bazı diş lekelerini ortadan kaldırabilir, plak ve bakteri oluşumunu azaltabilir ancak diş eti hastalıklarını engelleyemez. Diş ipi kullanımı, diş fırçalama ve dili fırçalama bu konularda devreye girecektir.
 2. Yağ Çekme ağız gargarasının yerine geçebilir ve bağırsak sağlığınıza iyileştirebilir.
  Dolabınızda duran ve bakterilerin %99’unu öldürdüğünü gururla iddia eden ağız gargarasını bilirsiniz. Ama aynı zamanda hem ağzınızdaki hem de vücudunuzdaki iyi huylu bakterileri de temizliyor. Sağlığımızın tamamı, buna beynimiz de dahil sağlıklı bir biylojik floara, bizimle gelişen ve hastalıklara karşı vücudumuzu koruyan doğal bakteri ekolojisine,bağlıdır.
  Eğer ağız gargarasının eksikliğini hissediyor ve yerine geçecek bir şey arıyorsanız, yağ çekme iyi bir alternatif olabilir. Özellikle, anti bakteriyal ve mantar karşıtı özelliklere sahip hindistan cevizi yağı antioksidan E vitamini ve lorik asit içerir.
 3. Organik ve yüksek kaliteli bir yağ kullanın.
  Yağ çekme, eğer iyi işlenmiş, kaliteli ve organik bir yağ seçmezseniz, zararlı olabilmektedir. Ucuz yağlarda kurşun ve civa bulunma riski vardır.
 4. Yağ Çekme çocuklara uygun değildir.
  Eğer kullanılan yağ doğru borudan geçmezse, lipoid pnömoniye neden olabilir, ki bu risk çocuğunuzun ağız sağlığına çok da faydalı olmayacak bir ürün kullanmak için oldukça gereksizdir. Ebeveynlerin çocuklarının ağız sağlığı için yapabileceği en yararlı şey, onların çok iyi diş fırçalayan ve diş ipi kullanan bireyler olmalarını sağlamaktır.
 5. Yağ çekme her şeyi iyileştiren bir özelliğe sahip değildir.
  Yağ çekmenin diyabet, migren, diş eti hastalıkları, egzema veya astıma iyi geldiğini doğrulayan herhangi bir bilimsel kanıt bulunmamaktadır. Eğer sağlığınız için 20-30 dakika boyunca bir şey yapacaksanız, diş fırçalamanızı ve diş ipi kullanımınızı mükemmelleştirin. Çoğumuz tekniğimizin nasıl olduğunu çok da değerlendirmiyoruz, ama çok fazla diş fırçalamanın zararlarıyla çoğu kez karşılaştım.
 6. Yağ çekme hamilelik süresinde tehlikesizdir.
  Yağ çekme ağzınızdaki toksinleri dışarı atmaz. Eğer yağ çekmeden hoşlandıysanız, hamileliğiniz süresince yapmamanız için bir neden yok!
 7. Yağ çekme dişlerinizi beyazlatmaz.
  Günde 20 veya 30 dakika yağ çekme yapmak dişlerinizdeki az miktarda lekeyi ortadan kaldırabilir, ancak bunu direkt olarak diş beyazlatma işleminin yerine koymak çok doğru olmaz.
 8. Yağ çekme çene eklemi rahatsızlıklarını tedavi etmez.
  Ağzınızı yağ ile çalkalamak, çene ekleminizdeki ağrılara neden olan temel unsurlara bir çözüm sunmamaktadır. Eğer yağ çekme sayesinde, çene ağrılarınızda bir azalma fark ettiyseniz, bu sadece semptomlara iyi gelmesinden dolayıdır. Ana problem hala ortadadır. Eğer eviniz yanmaktaysa yangını ortadan kaldırmak istersiniz, dumanı yok etmek değil. Diş hekiminizle birlikte çalışın ve eğer uyurken dişlerinizi gıcırdatıyorsanız, uyku kalitesi araştırması yaptırın.

Söylenecekler söylendikten sonra ortaya şöyle bir sonuç çıkıyor: Ayurveda teknikleri daha fazla ilgi ve bilimsel araştırmayı hak ediyor. Elimizdeki kanıtların az olması, bazı insanların bu işlemden yararlanmadığı veya klinik araştırmalarla kanıtlanmadığı için sağlığımıza yararlı olmadığı anlamına gelmiyor.

Güvenli bir şekilde nasıl kullanılacağını bildiğiniz ve her zaman yüksek kalitede yağlar kullandığınız sürece, yağ çekmeyi kullanmamanız için bir neden göremiyorum.

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
Daha iyi bir gülüş için yedi adım

Klasik Mi Yoksa Elektrikli Diş Fırçası Mı

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.