Diş eti Kesimi (Şekillendirme) Nedir ve Neden Yapılır
22 Ara 2020

Herkesin diş etleri farklı. Bazıları yüksek, bazıları düşük, bazıları ikisinin arasında. Hatta bazıları düzensiz bile olabilir.

Diş eti şekliniz hakkında bilinçliyseniz, bunu değiştirmenin yolları olduğunu da bilmelisiniz. Diş eti şekillendirmesi, diş eti kesimi veya gingivektomi olarak da bilinen diş eti şekillendirme, diş eti çizginizi yeniden şekillendirmeye yardımcı olabilecek seçeneklerden biridir.

Bazı durumlarda, diş hekiminiz, özellikle diş etlerinizle ağız sağlığınızı etkileyen sorunlarınız varsa bunu önerebilir. Ancak, bu, tam olarak neleri içerir?

Bu makale, diş eti şekillendirmesinin ne olduğu, nasıl ve ne zaman yapıldığı ve iyileşmenin nasıl olduğu konusuna ışık tutacaktır.

Diş eti şekillendirme nedir?

Diş eti şekillendirme, diş hekiminiz tarafından yeniden şekillendirilen veya yeniden şekillendiren bir diş uzmanı tarafından yapılan bir prosedürdür.

Diş eti şekillendirme işlemi dişlerin etrafındaki fazla diş eti dokusunun kesilmesini veya çıkarılmasını içerir. Diş eti resesyonunuz varsa, prosedür diş eti dokusunun restore edilmesini içerir.

Birçok durumda, diş eti şekillendirme isteğe bağlı bir prosedürdür. Bu, tıbbi olarak gerekli olmadığı anlamına gelir. Bunun yerine, diş etlerinin, dişlerin veya gülümsemenin görünümünü iyileştirmek için yapılır.

Ancak diş hekiminizin ağız sağlığı nedeniyle diş eti şekillendirmesini önerdiği durumlar olabilir.

 

Tıbbi olarak ne zaman gereklidir?

Tıbbi olarak ne zaman gereklidir

Çoğu zaman, diş eti şekillendirme kozmetik amaçlı yapılır. Ancak tıbbi bir zorunluluk olabileceği zamanlar vardır.

Periodontal hastalığınız varsa, diş eti şekillendirme bir tedavi seçeneği olabilir. Ancak diş hekiminiz önce diş eti hastalığını cerrahi olmayan seçeneklerle tedavi etmeye çalışacaktır. Bu, bakterileri ve enfeksiyonu öldürmek için antibiyotikleri veya diş eti sağlığını iyileştirmek için diş temizlemelerini içerebilir.

Bu çabalar işe yaramazsa, diş hekiminiz dişleri kurtarmak için diş etlerinde ve çevresindeki kemikte cep azaltma ameliyatı gibi bir tedavi önerebilir. Veya hasarlı kemik ve diş eti dokusunu yeniden büyütmek için bir rejenerasyon işlemine ihtiyacınız olabilir.

 

Diş eti şekillendirme (gingivektomi) neleri içerir?

Diş eti şekillendirme genellikle bir periodontolog veya diş hekiminiz tarafından yapılır. Genellikle bir ziyarette yapılan klinik içi bir işlemdir.

Çoğu durumda, işlem sırasında uyanık kalırsınız. Doktorunuz başlamadan önce, diş eti alanını uyuşturmak için lokal anestezi uygular.

İşlem sırasında, doktor fazla diş eti dokusunu çıkarmak için yumuşak bir doku lazeri veya neşter kullanacak ve dişin daha fazlasını ortaya çıkarmak için diş eti çizgisini yeniden oluşturacaktır. Diş eti dokusunu yerinde tutmak için dikiş kullanılabilir.

Diş etleriniz geri çekilirse ve işlem diş eti dokusu eklemeyi içeriyorsa, doktorunuz dokuyu ağzınızın başka bir kısmından, belki de damaktan çıkarır. Ameliyat diş eti hattınızı uzatmak ve yeniden yapılandırmak için bu dokuyu dişlerinizin çevresine sabitler.

Prosedürün uzunluğu, konturun boyutuna ve gereken yeniden biçimlendirme miktarına bağlı olarak değişecektir. Genellikle, diş eti şekillendirme yaklaşık 1 ila 2 saat sürer.

 

Diş eti şekillendirme acılı bir işlem midir?

İşlem başlamadan önce size lokal anestezi verilecektir. Bu diş etlerinizi uyuşturacaktır, böylece doktor ağzınızda çalışırken acı hissetmeyeceksiniz. Ancak daha sonra biraz hassasiyet ve uyuşma yaşayabilirsiniz.

Rahatsızlık miktarı, diş etlerinin ne kadarının yeniden şekillendirilmesi veya çıkarılması gerektiğine bağlıdır.

Ameliyattan sonra doktorunuz ağrı kesici reçete edebilir veya parasetamol (minoset) veya ibuprofen (Advil) gibi reçetesiz ağrı kesici ilaçları alabilirsiniz. Aspirin kanamaya neden olabileceğinden, doktorunuz bu ilacı vermeyebilir. En doğru ilaç tavsiyesi her durumda doktorunuzun işleme uygun olarak önerecekleri olacaktır.

İşlemden birkaç gün sonra ağzınıza bir buz torbası veya soğuk kompres uygulayarak ağrıyı ve şişliği de azaltabilirsiniz. Sıkıştırmayı bir seferde 15 ila 20 dakika uygulamak en iyisidir.

 

İyileşme süresi ne kadardır?

Diş eti şekillendirmesi çok az aksama süresine sebep olur, ancak tam iyileşme, ameliyatın boyutuna bağlı olarak günler veya haftalar sürebilir. Bazı aktiviteleri nasıl hissettiğinize ve sahip olabileceğiniz hassasiyete bağlı olarak bir veya iki gün için sınırlamanız gerekebilir.

Diş etleriniz ve ağzınız başlangıçta muhtemelen hassas veya hassas hissedeceğinden, işlemden sonra yaklaşık 2 ila 3 gün boyunca yumuşak yiyecekler yemek istersiniz. Bu, aşağıdakiler gibi gıdaları içerebilir:

  • Çorba (çok sıcak olmaması lazım)
  • Yoğurt
  • Elma, patates püresi gibi yumuşak gıdalar

Doktorunuz ameliyat sonrası beslenme talimatları verecek ve iyileşirken kaçınılması gereken yiyecekler olup olmadığını da size bildirecektir.

Genellikle işlemden birkaç gün veya bir hafta sonra bir takip randevunuz olur. Doktorunuz nasıl iyileştiğinizi izlemek ve enfeksiyon belirtilerinin var olup olmadığına bakmak için diş etlerinizi kontrol edecektir.

Enfeksiyon riskini azaltmak için bir antibiyotik ve ağız gargarası reçete edebilirler. Enfeksiyon belirtileri arasında artan ağrı ve diş etlerinde şişme ve akıntı vardır.

 

Sonuç

Diş eti şekillendirmesi

Diş eti şekillendirmesi olarak da bilinen damak şekillendirme, diş eti çizgisini yeniden şekillendirmeyi içeren bir işlemdir. Genellikle diş etlerinin, dişlerin veya gülüşün görünümünü iyileştirmek için kullanılır. Bu nedenle yapıldığında estetik bir işlem olarak kabul edilir.

Bununla birlikte, özellikle periodontal hastalığınız varsa, ağız sağlığı nedeniyle diş eti şekillendirme veya yeniden şekillendirme gerektiren durumlar vardır.

Prosedür tipik olarak bir klinik içi prosedürdür ve yaklaşık 1 ila 2 saat sürer. Maliyet, ne kadar diş etinin yeniden şekillendirmeye ihtiyaç duyulduğuna bağlı olarak değişebilir.

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
Kuron

Ağız Sağlığında Derinlemesine Temizliğin İpuçları

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.