Bohemian Rhapsody: Rami Malek’in Dişlerinin Arkasındaki Adam

28 Ara 2018

İngiliz rock grubu Queen ve ünlü solisti Freddie Mercury’i anlatan, yakın zamanda vizyonda gördüğümüz ve büyük ilgiyle karşılanan Bohemian Rhapsody’de, Mercury’i canlandıran Rami Malek’in dişlerinin çok büyük yapıldığını düşünüyorsanız, inanın çok daha büyük de olabilirlerdi. Zira oyuncunun kullandığı dev protezler, Freddie Mercury’nin dişlerinin boyutu dahil olmak üzere pek çok farklı boyutlarda üretilmiş, ancak bunlar Malek’in yüzüne fazla büyük gelmiş.

Dişlerle ilgili bu ve bunun gibi söylentiler, bir İngiliz şirketi olan Fangs FX’in, bu tür dişleri yapan Chris Lyons’la röportajından sonra yayılmaya başladı. 55 yaşındaki sanatçı, Tilda Swinton, Meryl Streep ve Johnny Depp gibi yüzlerce star için tasarımlar yaptı, televizyon programları ve sinema filmleri için çalıştı. Hatta Kanye West’in bir video klibinde, doberman cinsi bir köpeğe altın dişler yaptı.

Şimdiye kadar yaptığı çalışmaların destekleyici bir rolü vardı, fakat Queen’in filminde, çalışmasının baş rolü oynadığını söyleyebiliriz. İlk sahnelerden birinde, Mercury’nin grup arkadaşları, bu dişlerle grubun en öndeki adamı olması konusunda şüphelilerdi. Fakat Mercury, dişlek olmasına neden olan ön dişlerinin müzikal açıdan yararlı olduğunu düşünüyordu.

Sizler ile, Lyons’un; yaptığı bir set altın Freddie Mercury dişinden, son Star Wars filmlerine yaptığı katkıdan ve Björk’ün dişlerinin gerçeğinden büyük olarak ürettiği replikasından bahsettiği yakın zamanda yapılmış bir röportajın bir kısmını paylaşmak istiyorum.

Filmde kullandığınız bu dişler Rami Malek’in ağzını nasıl şekillendirdi?

Bunlar çok büyük ve “tavşan diş” denilen yani dışa doğru eğimli dişler de diyebiliriz. Rami’nin ağzına yerleştirildikten sonra dişler, üst dudağını öne doğru çekerek ağzının şeklinin Freddie’nin ağzına daha çok benzemesini sağladı. Freddie, dişlerinden biraz utanıyor ve onları dudaklarıyla saklamaya çalışıyordu hep. Rami de, bu dişleri Freddie gibi saklamak zorunda olduğu için onları oldukça sevdi.

Ne gibi bir malzeme kullanılarak üretildiler?

Temel olarak diş akrilikleri kullanıldı. Anneannelerimizin yatarken çıkarıp bir bardak suyun içine koydukları protezler de bu malzemeden yapılır. Fakat bu dişler tamamen Rami’nin ağzına ve diş rengine göre üretildi, yani stoktan kullanılan bir şey değil.

Nasıl bu şekilde oturdular ?

Herhangi bir yapıştırıcı kullanmıyoruz. Sadece protezi dişlerin önünden dudağın altına doğru itmeniz gerekiyor. İşte bu kadar… Çünkü dişler ısırma yüzeyine temas ederse konuşma şeklini değiştirirler, ve ağız kapanmaz. Oysa Rami ağzını tamamen kapatabiliyordu çünkü protezlerin hiçbiri dişlerinin ısırma yüzeyine temas etmiyordu. Ayrıca takıp çıkarması saniyeler sürdüğü için de çok kolaydı.

Freddie’nin dişlerinin boyutuna kadar çok farklı boyutlarda protezler ürettik. İlk büyük testi yapıp yönetmen Bryan Singer’a sunduğumuzda, Freddie’nin dişleri boyutundaki protezlerin Rami için fazla büyük olacağını gördük. Bu yüzden Rami’nin yüzüyle uyacak şekilde küçülttük.

Kariyeriniz boyunca birçok diş yaptınız fakat bu filmdekiler çok büyüktü, öyle değil mi?

Bu dişleri bir milimetre kadar ince de, bir santim kalınlığında da yapabiliriz. Aynı şekilde altın dişler de yapabiliriz. Rami onun için bir set altından Freddie dişi yapmamı istedi. Onun için bir set hazırladım. Bunları evinde saklamak istedi çünkü oynadığı sıradan bir karakter değildi.

Çok ince dişleri ne için kullanıyorsunuz?

Eğer böyle vahşi ya da bohem diyebileceğimiz şekilde yaşayan bir karakteri canlandırıyorsanız, ağız hijyenine dikkat etmesini bekleyemezsiniz. Bu yüzden dişleri boyayarak rengini değiştirmek yerine, boyanmış ince bir protez kullanarak dişlerin renginin değişmesi sağlanabilir. Düzenli müşterilerimden biri olan Tilda Swinton için “Suspiria”da tam olarak bunu yaptık.

Bilmediğimiz başka ne tür dişler yaptınız?

Tüm yeni Star Wars filmlerinin oyuncularıyla çalıştım ve henüz filmlerin hiçbirinde yaptığım dişleri fark etmedim.

En zorlandığınız çalışmanız hangisiydi?

Sanırım “Youth Without Youth” filmde Tim Roth’la olan çalışmamdı. Filmde vurulduktan sonra hastaneye kaldırılması ve doktorun parmağını ağzına sokması gerekiyordu. Ve ağzındaki her dişin sallanacak kadar gevşek olmasını istiyorlardı. Bunu nasıl sağlayacağımı bulmak gerçekten iki ayımı aldı. Tam olarak isteneni bulana kadar beş farklı set denemiş olmalıyız. Gerçekten başarabildiğimize inanamadım.

Peki ya en yaratıcı çalışmanız hangisiydi?

Björk’ün Mouth Martha müzik videosu için, gerçeğinin otuz katı büyüklüğünde dişler yaptık. Ağzın içindeki bir kamera, içeriden dışarıyı çekiyormuş gibi göstermek istiyorlardı. Yani dişleri, diş etleri, alt ve üst damağı, gerçeğinin otuz katı büyüklüğünde olmalıydı. Ağzının bir kalıbını çıkarttıktan sonra, dijital olarak büyüttük. Daha sonra aynı diş ve diş eti renklerini taklit etmemiz gerekti.

Chris Lyons gibi yaptığımız dişlerin hepsi sahne önündeki yıldızların gülüşlerini süslemese de, hastalarımızın gülüşlerini her gün değiştirmekteler, ve bu, biz diş hekimleri için tarifsiz bir mutluluk. Diş estetiği ve gülüş tasarımı yüzün tamamını etkileyen, yüzdeki belki de en etkili faktör. Aynı Freddie Mercury’nin yaptığı gibi, güzel bir gülüşü olmayanlar dudaklarıyla hatta bazen elleriyle gülüşlerini saklama ihtiyacı hissediyorlar ve her hastamızın gülüşünü değiştirirken, aynı Chris Lyons’ın bahsettiği gibi bazen saatlerce, günlerce bir tasarım ya da tasarımın uygulanabilirliği hakkında birçok doktor beraber kafa yorup, birlikte çalıştığımız sanatçılarla, porselen ustası teknisyenlerimizle materyallerin sınırları konusunda tartışmalar yapıyoruz ve sonucunda sadece bir set için değil, on yıllarca kullanılabilecek, hem güzel bir gülüşü temin eden hem de fonksiyonel olan bir gülüş oluşturuyoruz. Güzel gülmenin, gülebilmenin kıymetinin iyi bilin…

Gülüş Tasarımı

Tedavilerimizden yararlanmak, detaylı bilgi almak ve Dr. Onur Öztürk ile iletişime geçmek için hemen randevunuzu alın!

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
Aft ve Uçuklar

Florürün Diş Sağlığımız Açısından Önemi

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.