İnsanlar Neden Diş Hekiminden Kaçarlar

30 Haz 2013

Şunu kabul edelim ki diş hekimine gitmek, genellikle insanların en eğlenceliler listesinde yer almaz. Diş hekimine gitmek, bazı korkularımızdan dolayı hoş olmayan deneyimler arasında yer alır.

Ağız sağlığını göz ardı etmek sadece diş ve diş etlerinde oluşacak sorunlar dışında başka sağlık sorunlarına yol açabilir. Bunlar arasında ağız kanseri, kalp hastalıkları ve Alzheimer’da da dahildir. Eğer herhangi bir diş hastalığına yakalandıysanız bunu başlangıcında tedavi ettirirseniz maddi açıdan da biraz daha ekonomik olur. Bir hastalık ilerlerse sadece tedavi ilerlemez masraf da artar.

Neden Kaçıyoruz?

  1. Diş Hekimi Fobisi: Nüfusun büyük bir bölümü diş hekimlerinden korkar. Bu, daha önce yaşanılmış kötü tecrübeler ve aileden gelen karakteristik bir özellikten dolayı olabilir. Şanslıyız ki bu fobi, diş hekimi ve hasta arasındaki iyi iletişim sonucunda yenebilir. Doğru diş hekimini seçmek, olumlu tecrübeler edinmek açısından son derece önemlidir.
  2. Ücret: Para her zaman bir seçim yaparken ve sağlık ihtiyaçlarımızı karşılarken en önemli faktörlerden biri olmuştur.  Hepimiz her gün maliyeti temel alarak seçimler yapıyoruz. Gerçek şu ki, yılda iki kez diş hekimine gitmek, varsa bir diş sorununun ilerlemesini önlemeye yardımcı olur. Hem problemin hem de maliyetin artmasını engeller. Mesela diş çürüğü ilk aşamasında tedavi edilirse bir saatten az bir sürede tedavi edilebilir. Eğer tedavi edilmezse bu çürük kanal tedavisine neden olur ve bazen dişe kuron yapılması da gerekebilir. Bu maddi açıdan 10-12 kat daha fazladır. Kendimiz evde ağız sağlığımıza özen gösterirsek paramızı da gereksiz harcamamış oluruz.
  3. Zaman: Hepimiz aile ve iş alanında pek çok sorumluluk alarak yaşıyoruz. Vücudumuza bakmak için zaman ayırmalıyız ama çoğu zaman yapamıyoruz. Erken yaşlarda diş hekimine gitmeyi bir rutin haline getirmeliyiz. Ağız ve diş sağlığı; uzun, mutlu ve sağlıklı bir yaşam için çok önemlidir.
  4. Azarlanma Korkusu: Kimse bağırılmasından hoşlanmaz ama bazıları onları azarlayan doktorlarla karşılaşır. Burada konu yeniden diş hekimi seçiminin önemine geliyor. İyi bir diş hekimi bulmak ve iyi bir iletişim kurmak ağız sağlığımızın korunması için son derece önemlidir.
  5. Bilgisizlik: Pek çok kişi bazı masallar ve inanışlar gibi yanlış düşünceler ile büyüyor. Buna iyi bir örnek dişlerimizi fırçalarken diş etlerimizin bir parça kanaması normaldir anlayışıdır. Kanayan diş etleri rutin fırçalama sırasında hiçbir zaman normal değildir. Bu periodontal (diş eti) hastalık gelişiminin bir göstergesi olabilir. Diş eti iltihabı, ilk aşamalarında tedavi edilebilirse bu önlenebilir ancak ilerlerse bu durum tersine çevrilmez. Bir başka örnek de diş taşlarının temizlenmesi halk arasında “diş minelerini çizebildiği için zararlı ya da tekrar oluştuğu için gereksiz” olarak tanımlanabiliyor, ki bunlar doğru değildir, hem ağız hijyenimiz hem de diş eti hastalıklarından korunmak ve ağzımızda ulaşamadığımız, temizleyemediğimiz bakteri plağı olmaması için bu temizliğin 6-12 ayda bir yapılması gereklidir. Bilgisizlik ya da cehalet diş ve diş etlerimizi korumak için bir bahane değildir.

Sonuç: Diş hekimine gitmek, doktora gitmek kadar önemlidir. Çalışmalar ağız sağlığımızın genel sağlığımızla bağlantılı olduğunu gösterir. Sağlıklı kalabilmek için ağız sağlığımızı da korumalıyız. Buna düzenli diş muayenesi yaptırmak ve dişlerimizi temizletmek de dahildir. Sağlıklı bir yaşam için bunu rutin haline getirmeliyiz, diş hekimi korkusu bunun önüne geçmemelidir. Bu rutin sağlıklı kalmak konusunda hayatımızı kolaylaştıracaktır.

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
Gülüş Estetiğinde Dikkate Alınan Faktörler

Diş Beyazlatma Hakkında Merak Ettikleriniz

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.