Issız Bir Adaya Düşerseniz Dişlerinizi Nasıl Temizlersiniz

08 Eyl 2014

Ağız ve diş sağlığına önem veren biriyseniz, ıssız bir adaya düştüğünüzde de dişlerinizi nasıl temizleyeceğinizi düşünürsünüz. Peki ıssız bir adaya düşerseniz dişlerinizi nasıl temizleyebilirsiniz?

1. Ağız Hijyeni Konusunda En Belirleyici Noktanın Beslenme Şekliniz Olduğunu Unutmayın

Ağız hijyeni nedeniyle için herhangi bir sağlık sorunu yaşamamak için buna uygun bir beslenme biçiminizin olması gerekir. Bu da balık ve yeşil sebze ağırlıklı bir beslenmeye önem vermemiz gerektiği anlamına geliyor. Dişlerinizin asitlenmesini önlemek için meyve -özellikle de turunçgiller- tüketiminizi sınırlandırmalısınız veya bu tür besinler tüketildikten sonra ağızdaki asidik ortam su içerek tekrar normale döndürülmelidir. Ayrıca köklerinin ya da tohum ve çekirdeklerinin diş etinize yapışıp apseye sebebiyet vereceği belli başlı yiyeceklerden de uzak durmanız diş sağlığınız açısından faydalı olacaktır.

2. Dişinizi Temizleyebileceğiniz Ne Varsa Kullanın!

Dişlerinizin arasındaki boşlukları en iyi şekilde kullanmanız çok önemli. Yeterince büyük ve kalın bir saç teli ile dişinizi temizleyebilirsiniz. Aynı zamanda kürdan görevi görmesi için balık kemiği kullanabilirsiniz.

Dişinizin Diğer Yüzeylerini Temizlemek İçin:

Dişinizi ovmak amaçlı kıyafetlerinizin bazı kısımlarını ya da (adada bulunan yeşilliklere bağlı olarak) çiğneme çubuğu (misvak) gibi bir şeyler kullanabilirsiniz. Bu çubuklar diş ve diş etlerinize karşı haşindir, dikkatli olun. Bir çubuğu aşınana kadar kullanabilirsiniz. Ancak bunların antimikrobik özelliklere sahip (sakız, çay, maun, tarçın, kızılcık, zeytin, ceviz ağaçları veya acı köklere sahip herhangi bir ağaç) olmasını öneririz.

3.Ağzınızı Yıkamak İçin Okyanus/Deniz Suyu Kullanın.

Tuzlu su, dişinizde bakterilerin üremesine pek engel olmasa da, sağlıklı diş etlere sahip olmanız konusunda size yardımcı olacaktır. Ayrıca ağzınızı çalkalamak, dişlerinizin arasındaki yemekleri çıkarmanıza da yardımcı olacaktır.

 

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
Ağız Sağlığı İçin Sağlıklı Beslenme

Pamuk Şeker ve Diş Hekimi Olan Mucidinin Hikayesi

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.