01 Mar 2016

3D printer baskı ile alınan ve dişlerin ya da implantların üzerine yerleştirilen kuronlar(kaplama), günümüzde yeni bir dönüm noktasına ulaştı. Hollandalı bir hastaya, “Micro Filled Hybrid” olarak bilinen özel bir malzeme kullanılarak basılmış dişler yerleştirildi. Bahsi geçen hasta, 3D diş baskısı yapan ve bu dişlerin de üretiminden sorumlu olan Vertex-Dental ve NextDent şirketlerinin CEO’su Rik Jacobs’un ta kendisi!

3D Diş Baskısı

Next Dent şirketi, 22 Ocak’ta düzenlenen bir konferansta, 3D diş baskısı ile elde edilen kuronları sundu.

3D baskı tekniği, zaman içinde çok etkili bir hale geldi. Normal şartlarda, bir kuron protezi için, hastaların değişik tedavilerden geçmeleri gerekiyordu. Ancak, 3D dijital iş akışı kullanımı sayesinde artık bu süre hatırı sayılır ölçüde azaltılabiliyor. Günümüzde tek seansta diş hekimliği uygulaması, “milling” yani kazıma sistemleriyle(Sirona CEREC gibi) uygulanabilmektedir. Fakat kazıma ile, ekleme olarak tanımlanabilecek 3D printing teknolojileri arasında bazı farklar vardır.

Bu baskı teknolojisi için, kompozit esaslı bir materyal kullanılmaktadır. Kuron için ihtiyaç duyulan, farklı renkleri mevcut olan bu biyo-uyumlu malzeme, özellikle diş hekimliği ve diş teknolojilerinde sık tercih edilmektedir.

3D diş baskı teknolojisi, üretim sürecinde hataların kayda değer şekilde azalmasını mümkün kılmaktadır. Ayrıca, belirtmekte fayda var ki bu sayede diş hekimleri günümüz işleme teknikleri tarafından sınırlandırılmış olmayacak, ve kullanılan takımlardan kaynaklanan geniş köşelerden de kurtulunmuş olacaklardır. Bunların yanı sıra, bu teknoloji sayesinde, boşa harcanan malzeme miktarı oldukça azalmaktadır; çünkü kazıma teknolojisinde bloktan geri kalan malzeme tamamen atılırken, 3D printing teknolojisi ile üretilen kuronda sadece gerektiği kadar malzeme kullanılır.

Diş Hekimliğinin Geleceği

Rik Jacobs, bu teknolojinin diş hekimliğinin geleceği olduğunu düşünüyor. 3D baskı pazarının, dünya çapında 2020’ye kadar üçe katlanarak 3 milyar dolara (2,75 milyar euro) ulaşması bekleniyor.

Bugün, diş hekimi olarak “milling”, yani kazıma teknolojisi ile güncel olarak kullandığımız çeşitli porselen materyallerini klinikte aynı gün içinde hatta aynı seansta üretebilme şansına sahibiz. 3D yazıcılar bize ortodontik plak veya benzer kalıpları üretmede büyük fayda sağlıyor. İlerde, protez işlerinde baskı teknolojisinin kazıma teknolojisinin yerini alabilmek için ise, biz diş hekimlerine en azından aynı malzeme alternatiflerini sunması gerekiyor.

Benim kişisel görüşüm, baskı teknolojisinin de gelişmesi ile, tek seansta diş hekimliği uygulamalarının derinlik kazanacağı yönünde… Fakat kazıma teknolojisinin yerini tamamen alabilir mi, bu bence tartışılır.

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
Endişelerinizin Gülüşünüzün Önüne Geçmesine İzin Vermeyin

Florozis Nedir?

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.