04 Tem 2019

Bu yazımızda, sık karşılaşılan bir problem olan coğrafik dilin ne olduğundan, nedenlerinden ve bu problemi yaşayanların neler yapabileceğinden bahsedeceğim.

Coğrafik Dil Nedir?

Coğrafik dil, yazının başında da belirttiğimiz gibi sık karşılaşılan bir durumdur. Dilin üstünde, yanlarında, bazen de altında görülür. Dilde, bir haritanın hatlarını anımsatan düzensiz, pürüzsüz, kırmızı alanlar ortaya çıkar. Bu kırmızı yamaların yanında genelde beyaz çizgiler bulunur. Birkaç hafta veya ay içinde bu çizgilerin ve kırmızı lekelerin pozisyonlarının değiştiğini fark edebilirsiniz.

Neden Ortaya Çıkar?

Dilin eski yüzeyinin kendini yenilemesi nedeniyle ortaya çıkar. Bazen bu yenilenme sırasında dilin derisinin üst tabakası eşit bir şekilde çıkmaz. Bazı kısımlarda yeni yüzey çok erken ortaya çıkar ve çizik gibi kırmızı ve ağrıyan bir alan oluşur. Kırmızı alanlar ince olduğa için enfekte olarak pamukçuk ortaya çıkabilir. Bu yüzden ağrı hissedilebilir. Pamukçuk çok sık rastlanan bir rahatsızlıktır.

Kimlerde Görülür?

Daha çok çocuklarda görmüş olabilirsiniz ama aslında tüm yaş gruplarında görülebilir. İnsandan insana bulaşmaz çünkü bir enfeksiyon türü değildir. Fakat genetik olabilir.

Durum Kötüleşebilir Mi?

Bu kırmızı lekeler ince ve hassas olduğu için, turunçgiller gibi asitli yiyecekler ya da özellikle acı biber gibi baharatlı yiyecekler tükettiğinizde canınız acıyabilir. Ancak bunlar durumu kötüleştirmez. Sadece bu durumda söylediğimiz gibi bazı yiyecekler rahatsız edici olabilir. Bunu zamanla siz de fark edersiniz.

Coğrafi Dil Teşhisi İçin Özel Bir Test Yaptırmama Gerek Var Mı?

Hayır. Doktorunuz ya da diş hekiminiz sadece dilinize bakarak sorunu teşhis edebilir.

Tedavi Edilebilir Mi ?

Ne yazık ki bunun bir tedavisi yok. Bazen pamukçuk için uygulanacak bir tedavi rahatsızlığı hafifletebilir (mikonazol jel gibi). Bunları eczaneden satın alabilirsiniz. Coğrafik dil asla kansere neden olmaz. Ancak bu rahatsızlıkla yaşamayı öğrenmek zorunda kalırsınız. Hangi yiyecek ya da içeceklerin rahatsız ettiğini kendiniz keşfetmeli ve bunlardan kaçınmalısınız.

Durum Bir Şekilde Kötüleşirse Ne Yapmalıyım?

Bunu doktorunuza ya da diş hekiminize danışmalısınız.

 

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
Neden Herkesin Gülüşü Birbirinden Farklıdır

Protez

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.