Kısıtlamaların Sonrasında Diş Hekimine Dönüş

16 Mar 2021

COVID-19’un neden olduğu birçok zincirleme etkilerden biri, ağız sağlığı üzerindeki etki oldu. Özellikle de diş hekimini ziyaret etmek.

24 Mart’ta korona virüs salgını, acil ve yarım kalan tedaviler dışında Türkiye ve dünyadaki tüm diş hekimliği muayenehanelerini kapatmaya zorladı. Bu süre boyunca binlerce kişinin randevuları iptal edildi ve tedavileri ertelendi.

Haziran ayı itibariyle diş hekimliği muayenehanelerine kapılarını yeniden açmaları için yeşil ışık yakıldığında bu durum değişti.

Tıpkı perakende sektörü gibi, diş hekimliği muayenehanelerinin daha önceki ‘normal’ günlük rutinlerine uyum sağlaması gerekiyordu. Güvenli bir şekilde yeniden açılmalarına yardımcı olmak için, diş hekimliği muayenehanelerine en son bulgulara dayanan bir dizi öneri verildi.

Deneyiminizi olabildiğince güvenli ve rahat hale getirmek için bir dizi düzenleme yapıldı.

Bunun dışında aslında diş hekimliği ayakta tedavi yapan birçok tıp branşına göre zaten muhtemel risk oluşturan yaygın hastalıklara karşı önlemlerin en sıkı alındığı branşların başındadır. Biz diş hekimleri hem kendimizi ve ailemizi hem de hastalarımızı düzenli olarak bir çok hastalıktan korumak için katı sterilizasyon ve korunma prensiplerini uygulamaktaydık. Covid ile beraber daha önceden özel önlem alınmayan “grip” tarzı hastalıklara karşı da korunmayı ekledik ama zaten mevcut olan korunulan kısımlarla protokoller bizler için ufak bir ek yük getirdi diyebilirim.

İşte bekleyebileceklerinizin bir özeti:

 

Muayenehaneye girişte uygulanacak prosedürler

Diş hekiminizi ziyaret etmeden önce, kendinizi iyi hissedip hissetmediğinizi kontrol etmek için tüm diş muayenehaneleri sizinle iletişime geçecektir. Size sağlığınız ve birlikte yaşadığınız insanların sağlığı hakkında birkaç soru soracaklar. Herhangi bir COVID-19 belirtisi olan kişiler diş hekimliği muayenehanesini ziyaret edemez.

Randevular sadece telefonla yapılabilir ve diş hekimleri randevu almadan onları ziyaret etmemenizi ister.

Yalnız ve zamanında (erken değil) varmak en iyisidir. Bu, bekleme odasında geçirdiğiniz zamanı en aza indirecektir.

 

 

Bekleme sırasında uygulanacak prosedürler

Resepsiyona vardığınızda, birkaç şey farklı olacaktır. Birincisi, bir personelin ateşinizi kontrol etmesi olabilir. Bu muhtemelen bir el termometresi ile varsa ateş belirtilerini kontrol etmek için yapılır. (Covid için sadece ateş ölçme artık günümüzde tek başına güvenli kabul edilmiyor, bunun için öncesinde HES kodunuzun istenmesi ve bunun kontrol edilmesi daha yaygın olarak tercih edilmektedir)

Vardığınızda bir sonraki göze çarpan değişiklik ellerinizi sterilize etmenizin istenmesi olabilir. Dezenfektan muayenehane içinde sizin için sağlanacaktır. Ayrıca resepsiyonda koruyucu bir bariyer olacaktır – tıpkı şu anda alışveriş yaparken gördüğünüz gibi.

Koruyucu bir yüz maskesi ve hatta ayakkabı kılıfları takmanız istenebilir. Bazı uygulamalar ayrıca herhangi bir eşyanızı temiz bir çantaya koymanızı isteyebilir.

Bekleme odasına girdiğinizde, sosyal mesafe için yeniden düzenlendiğini fark edeceksiniz. Sık sık temizlendiğinden ve dezenfekte edilmesi kolay olmayan her şeyin kaldırıldığından emin olun.

 

 

Diş hekimlerinin ve diğer çalışanların çalışma şekline ilişkin değişiklikler

Korona virüsün ardından bilinmesi gereken en önemli şey, diş ekiplerinin tedavi sırasında güvende olduğunuzdan nasıl emin olduklarıdır.

Öncelikle tedavi odası iyi havalandırılacaktır. Bu, devridaim yapmayan bir hava akışı oluşturmak anlamına gelir ve bu eski hava, odayı olabildiğince çabuk terk edebilir.

Diş ekibinin KKD gibi ekstra koruyucu ekipman giydiğini göreceksiniz. Her zaman olduğu gibi, ekipmanları tamamen sterilize edilmiştir.

Sandalyenin yanındaki küçük lavabo da çıkarılabilir veya üzeri örtülebilir. Bu durulama yok demektir. Bunun yerine, ağzınız bir alet ile emilerek temizlenecektir.

Tüm diş hekimliği muayenehanelerinde daha düşük püskürtme riski olan ekipman ve teknikler kullanılacaktır. Yüksek düzeyde püskürtme üreten acil durum işlemleri farklı bir odada yapılacaktır.

Acil olmayan tedaviler ertelenebilir ve diş hekimliği uygulamaları hastalar arasında daha fazla zamana izin verir. Bu, tedavi odasının hastaların randevuları arasında iyice temizlenmesini sağlar.

 

 

Ne zaman gidiyorsunuz?

Öncelikle, mümkünse temassız bir kartla ödeme yapmak ve herhangi bir evrakı imzalamak için kendi kaleminizi kullanmak daha güvenlidir.

Genellikle size tedavinizle ilgili tavsiye veya talimatlar içeren bir kağıt parçası veya broşür verilebilir. Kısa vadede bu artık olmayacak. Bunun yerine, bu bilgiler size metin veya e-posta ile gönderilecektir.

Son olarak, eşyalarınızı varışta teslim etmeniz istenirse, bunlar tedaviniz sonrasında iade edilecektir.

Bir hasta olarak, alınan önlemlerin sizi rahatlatması önemlidir. Tüm değişiklikler hem personelin hem de hastaların güvenliği için yapılmaktadır.

 

Bu yazılarımızda ilginizi çekebilir:

Yazar

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
Dolgu Teknolojisi

Akıllı diş fırçası
Asla ölmeyecek bir fikir : Akıllı diş fırçası !

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.