13 Tem 2018

Pek çok kişinin zaman zaman şikayetçi olabildiği çene ağrılarının; diş ile ilgili problemlerden kalp krizine kadar geniş bir yelpazeye yayılan pek çok sebebi olabilir. Bu yazımda, konu hakkında genel bir bilgilendirme yapmak adına çene ağrısının sık karşılaşılan sebeplerine kısaca değineceğim:

Çene eklemi (TME) Bozuklukları

Çene eklem bozuklukları çene ağrısının en sık karşılaşılan nedenlerindendir. Öyle ki, bu problemler her sekiz kişiden birinde görülebilir. Travmalar, diş gıcırdatma ve sakız çiğneme gibi aktiviteler ya da bazı hastalıklar buna neden olabilir. Artrit gibi bazı romatizmal hastalıklar çene eklemini koruyan kıkırdağa zarar verebilir.

Çene eklem bozukluklarında karşılaştığımız bazı semptomlar:

-Ağzı açıp kapatırken tıkırtı sesleri gelmesi
-Kulak etrafında, yüzde ya da çenede ağrı
-Kronik baş ağrısı
-Baş dönmesi
-Kulak çınlaması
-Görüş bozuklukları

Çene eklemenizde bir sorun olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bir doktora gidin. Diş hekiminiz ya da doktorunuz bu konuda size tırnak yeme ve sakız çiğneme gibi soruna neden olabilecek alışkanlıklarınızı bırakmanızı söyleyebilir, ilgili bölge kaslarını güçlendirici egzersizler önerebilir ya da asetaminofen ve ibuprofen gibi reçetesiz ilaçlar verebilir. Diş gıcırdatmanız varsa buna uygun koruyucu gece plakları hazırlayabilir. Daha ciddi durumlarda reçeteli ilaçlara, fizik tedaviye ya da cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulabilir.

Travma

Diğer kemikler gibi, çene kemiği de çıkabilir ya da kırılabilir. Çeneye alınan bir darbe ile, diğer eklemler gibi çene eklemimiz de çıkabilir. Çeneye alınan darbe benzeri travmalarda zedelenme, şişlik, ağrı ya da diş gevşemesi, hatta diş düşmesi görülebilir. Yumuşak yiyecekler ya da reçetesiz ilaçlar ağrı süresinin ve derecesinin azaltılmasında yardımcı olabilir. Bu gibi önlemlere rağmen ağrınız azalmazsa ya da ağzınızı açıp kapatmakta zorluk duyarsanız, reçeteli ilaçlara ya da tıbbi müdahaleye gerek olabilir.

Diş Problemleri

Bazı diş ve diş eti hastalıkları da çene ağrısına neden olabilir:

-Genellikle diş çürüğü veya apsenin eşlik ettiği diş ağrısı,
-Çatlak, yamuk, basınç veya ısı hassasiyeti olan dişler,
-Çene kemiğine zarar veren diş eti hastalıkları…

Bu problemlerle karşılaşırsanız diş hekiminize başvurun. İlk muayeneye kadar ılık suyla gargara yapabilir, ağrıyan dişin etrafındaki yiyecek kalıntılarını temizlemek için diş ipi kullanabilirsiniz.

Eklem Problemleri

“Romatoid artrit” olarak bilinen bir artrit türü diğer eklemlerin yanında çene eklemlerine de zarar verebilir. Bu, vücudunuzun yanlışlıkla sağlıklı dokulara saldırmasına neden olan bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Bu artrit, çenenizin rahat hareket etmesini sağlayan yumuşak süngerimsi kıkırdağa zarar vererek ağrıya sebep olabilir.

Çene Ağrısına Neden Olabilecek Diğer Rahatsızlıklar

Kabakulak – Bir virüsün neden olduğu bu hastalıkta ağzın yanlarındaki tükürük bezleri şişer. Ağrı çenenize vuracak kadar artabilir.

Tetanos – Bu bakteriyel enfeksiyonu vücudunuzdaki bir çizik, kesik ya da ezilmede kapabilirsiniz. Çene kaslarında gerginlik veya sertlik hissi erken bir belirtidir. Bu spazmlar genellikle tetanosa işaret ederler. Bu ciddi hastalık haftalarca hastanede yatmanıza neden olabilir.

Kalp krizi – Tuhaf gelebilir fakat gerçekten çene ağrısı bazen kalp krizine işaret edebilir. Bir sinir kümesinin etrafında başlayan ağrı, göğsünüzün yanı sıra vücudun farklı yerlerinde de hissedilebilir. Buna yansıyan ağrı denir. Bazı insanlarda kalp krizinde görülen tek şikayet çene ağrısıdır. Çenedeki yansıyan ağrı, alt sırttaki ya da omuzdaki eklem problemlerinin habercisi de olabilir.

Çene ekleminde oluşan ağrılar anlık problemlerden de kaynaklansa, kronik sorunlardan da oluşsa her durumda ihmal edilmemeleri gerekir ve önemlidirler. Sorun olduğunda aşırı ağrılı bir durum olmasa bile bu kronikleşmeden diş hekimine başvurmanız gerekir.

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
Antibiyotik Direnci – Çatışmayı Kazanırken Savaşı Kaybediyor Muyuz

Diş Beyazlatma Nedir
Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.