21 Nis 2015

Bazı çiftler vardır ki birlikte harika dururlar: Nutella ve ekmek, peynir ile şarap… Ne var ki, diş ağrıları ve uçaklar bu listeye girmez; çünkü korkunç bir çift olurlar.

Hayatınız boyunca hiç diş ağrısı çektiyseniz ne kadar acı verici olduğunu da bilirsiniz. Pek çok kişi için, uçaktayken diş ağrısı çekmek en kötüsüdür. Hatta havada olmak, farkında olmadığınız bir diş ağrısından rahatsızlık duymanıza sebep olur. Bunun nedenini bulmak için uçmak ve diş ağrıları konusuna biraz değinmek gerekiyor.

Bu birliktelikteki korkunçluğa sebebiyet veren şey, kabin basıncıdır. Daha basit terimlerle anlatmak gerekirse, vücudunuzdaki hava basıncının (sinüslerinizin, kulağınızın vs) kabindeki hava basıncıyla eşit olması gerekir; fakat kabindeki hava basıncı sıklıkla değişir – özellikle yükselme ve alçalma sırasında (“uçak ağrısı”ndan şikayet edenler için en acı verici zaman, bu aralardır).

Bu nedenle uçak yolculuğu sırasında kişiler; sakız çiğner, şeker emer, yutkunur ve kulaklarını “patlatmaya” çalışır – temel olarak, sinüs çukurlarındaki baskıyı dışardaki baskıyla eşit tutmaya gayret ederler.

Aynı durum, dişleriniz için de geçerlidir. Kimi anlarda dişlerinizde hava sıkışır ve basınçtaki değişiklik de dişlerinizde acı hissetmenize neden olur – ve oldukça ağrır. Dişlerdeki hava sıkışmasının en temel sebebi çürüme ve dolgudur (ya da diğer diş tedavileridir).

Çürük: Bir diş kötüleşmeye başladığı zaman çürüme meydana gelir ve bu durum, dişinizi yemeye başlar. Çoğu zaman, dişte hava birikmesine yol açar. Uçağa bindiğinizde biriken hava, kabin basıncıyla baş edemez ve ağrı yapmaya başlar.

Dolgu ya da Diğer Diş Tedavileri: Bu gibi durumlar sırasında da hava birikebilir. Biriken havanın gidebileceği başka bir yer yoktur. Ya da yavaşça kaçmaya başlasa bile kabın basıncıyla boy ölçüşemez. Ayrıca “yaşlı” dolgular da zamanla gözle görülmeyen boşluklar yaratır ve bu boşluklara hava girer.

Uçaktayken meydana gelen diş ağrısı konusunda, kulak ya da sinüs ağrılarının aksine, yapılabilecek çok az şey vardır. Bir başka deyişle, sakız çiğnemek veya yutkunmak, dişleriniz içinde sıkışmış havayı dışarı salamaz. Bu durum, ciddi bir sorun teşkil ediyor. Ağrı kesici alabilirsiniz, ama ne yazık ki onlar da bu sorunu ortadan kaldırmayabilir. Uçakta diş ağrısı çekmemek için önlemlerinizi önceden almanız gerekir.

Şunu da unutmamanız gerekiyor: Üst dişleriniz, sinüslerinizin hemen altında bulunur. Bu yüzden kimi zaman sinüs ağrısını diş ağrısıyla karıştırıyor olabilirsiniz. Eğer üst dişinizin ağrıdığını düşünüyorsanız bu, aslında sinüslerinizden kaynaklanıyor olabilir; o nedenle yutkunmayı, özel kulak tıpaçlarını kullanabilirsiniz.

Ancak eğer dişinizin ağrıdığından eminseniz hemen diş hekiminize başvurun; çünkü eğer bir sefer başınıza geldiyse bu durum kendini tekrarlayacak demektir. Ağrıyan dişiniz önceden tedavi gördüyse o zaman tedavinin tekrar gözden geçirilmesi gerekir.

Tabii, uçağa binmeden önce dişinizde bir ağrı hissettiyseniz seyahatinizden önce mutlaka diş doktorunuza görünün. Yoksa bu uçakta diş ağrısı, başınıza dert olur.

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
GIGI HADID’İN DİŞLERİ

Dişlerinizi Gıcırdattığınızı Nasıl Anlarsınız

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.