13 Eki 2014

Londra’da yapılan karşılaştırma çalışması;diş hekimliği dernekleri, firmalar ve ders kitapları tarafından yetişkin ve çocuklara yönelik verilen diş fırçalama tekniği, sıklığı, süresi gibi öneriler arasındaki tutarsızlıkları ortaya koyuyor. Araştırmacılar, bu tip uyuşmazlıkların hastaların aklını karıştırdığına dikkat çekiyor. Londra Üniversitesi Toplum Ağız Diş Sağlığı Bölümü: “Halkın en iyi fırçalama metotlarıyla ilgili bilgiye sahip olması gerekmektedir. İnsanlar diş hekimliği kuruluşundan farklı bir öneri, diş fırçası firmasından farklı bir öneri ve diş hekiminden farklı bir şey duyarlarsa, kafalarının karışması şaşırtıcı olmaktan çıkar.”

Genel olarak, en sık tavsiye edilen yöntem yemek artıklarını uzaklaştırmak amaçlı hafif bir vibrasyon hareketle diş fırçasının ileri geri hareket ettirilmesine dayalı modifiye bass tekniği idi fakat bu yöntemin diş fırçasının 45 derecelik açıyla tutularak yapılan temel fırçalamadan daha etkili olduğuna dair hiçbir bilimsel kanıt yoktur.
Fazla sert fırçalamayı önlemek için hastalar diş fırçasını yumruk içine almak yerine kalem tutuşu şeklinde tutmaları gerektiğini öneriliyor. Bunlara ek olarak, yapılan analiz diş hekimliği şirketleri tarafından yapılan önerilerin diş hekimliği kuruluşlarının, ders kitaplarının ve araştırma temelli kaynakların önerilerinden farklı olduğunu gösteriyor. Ayrıca araştırmacılar yetişkinlere ve çocuklara tavsiye edilen yöntemler arasında da büyük bir fark olduğunu saptamışlar.

Şu anki fikir anlaşmazlığının ve bu tutarsızlıkların sebebi belli bir metodun diğerlerine olan üstünlüğünün kanıtlanamamış olması olarak düşünülebilir. Bu nedenle hangi diş fırçalama tekniğinin en etkili ve en kolay öğrenilebilir olduğunun araştırılması gerekmektedir. Bu şekilde bir standart konulmuş olsa da herkesin ağız yapısı özel ve size özgü farklı önlemler gerektirebilir bu noktada en ideal bakım önerisi diş hekiminizle beraber oluşturacağınız bir plan ve onun önereceği yöntemle şekillenmesini öneririm.

“Diş Hekimliği kuruluşları, diş macunu ve fırçası firmaları, diş hekimliği konulu metinler tarafından tavsiye edilen diş fırçalama tekniklerinin analizi” başlıklı çalışma British Dental Journal’da baskı öncesinde online olarak yayımlanmıştır. Bu çalışma 10 ülkedeki diş fırçası ve diş macunu firmalarını, ders kitaplarını ve diş hekimliği kuruluşlarını kapsamaktadır.

Benim tavsiyem ise standartize edilmemiş tavsiyeler olsa da ve genele uygulanabilecek yöntemler herkes için önerilse de herkesin ağız sağlığı ve diş yapısı aynı değildir bu noktada diş hekiminizin size önereceği şekilde ağız bakımınızı yapmanız ve mutlaka en az yılda 2 kez diş hekiminize kontrole gitmenizdir.

Bugün sağlıklı beslenme için uygulanan genel diyetler veya beslenme önerileri yerine size ve vücudunuza, özel bir beslenme önerisi oluşturulması gibi yeni nesil ağız bakımı olarak adlandırdığımız ağız ve diş sağlığı önerileri almanız daha uygun olacaktır. Bu konuyla ilgili detaylı olarak: “Neden Kişiselleştirilmiş Ağız Bakımını Tercih Etmeliyiz?” yazımı okuyabilirsiniz.

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
Diş Fırçası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Estetik Diş Tedavileri Sizi 10 Yaş Gençleştirebilir!

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.