19 Haz 2014

Dolgu Yaptırmaktan Korkmayın!

Çürük nedeni ile kullanılamayan dişin doğal ve sağlıklı bir görünüme kavuşturulması işlemine diş dolgusu denir. Her insan sağlıklı ve bembeyaz dişlere sahip olmak ister. Kullanılan ilaçlar ve diğer etmenlerden kaynaklanan bazı olumsuz durumlar diş kaybına neden olabilirken porselen diş tüm bunlara bir çözüm olarak gösterilebilir. Oldukça hoş ve sağlıklı bir görüntüye sahip olan bu dişlere ufak operasyonlarla sahip olmak mümkündür.

Dolgulu Dişlerle Dilediğiniz Gibi Yemek Yiyin.

İnsanlar dolgulu diş hakkında pek çok şeyi maalesef yanlış biliyor. Bunlardan ilki, dolgunun etkili bir tedavi yöntemi olarak bilinmemesi, kurtarılabilecek durumda olan dişlerin çekilmesine sebebiyet verebiliyor. Dişiniz ile uyumlu dolgu maddeleri kullanıldığı takdirde ağrısız ve sızısız günlerinize dönebilir, dilediğiniz her şeyi gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. “Dolgu nedir?”diye soracak olursak; “Bakterilerin girebileceği ve mikropların ilerleyebileceği deliklerin ve çürüklerin en iyi şekilde onarılması işlemine dolgu denir” cümlesi en doğru tanımlama olacaktır.

Dolgu Yaparken Farklı Malzemeler Kullanılır.

Tüm dolgular aynı malzemeden yapılmaz ve dolgu yapılırken kullanılan etken maddeler değişiklik gösterebilir. Altın, gümüş, kompozit ve inley dolgu yapımında en sık kullanılan maddelerdir. Farklı dolgu çeşitlerinde hasta tercihleri de oldukça önemli bir yere sahiptir. Kullanılan malzemelerin vücutla uyum sağlayamaması gibi nedenlerden dolayı dolgu sonrası ağrının devam etmesi halinde mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.

Sağlıklı Bir Dolgu Nasıl Yapılır?

Sağlıklı ve uzun süreli kullanabileceğiniz dolguları yaparken çürük olan dişin tipine ve rengine uygun olan dolgu malzemeleri temin edilerek diş temizlenir. Kanal tedavisi gerektiren durumlar söz konusu ise tedavi uygulanır ve doldurulur. “Dolgu nasıl yapılır?”sorusunun yanıtı budur.Diş dolgusu sonrası ağrı elbette istenmeyen durumlardan biridir. Hastanın şikâyetlerinin devam etmesi halinde ilaç tedavisine başlanması gerekebilir.

Dolgu Yaptırdıktan Sonra…

Diş dolgusunu yaptırdıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler dendiğinde ilk akla gelen kural sert ve dişi zorlayacak yiyeceklerden uzak durulması gerektiğidir. Dolgunun yapıldığı bölge ile sakız çiğnemekten kaçınmak da dolgunun daha uzun süreli kullanılmasını sağlayacaktır. Diş dolgusu sonrası iltihap,ilaç tedavisi ile geçen bir durumdur. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için mutlaka hekiminizin önerdiği yöntemleri uygulayın.

Yemek Yemekten Çekinmeyin!

Diş dolgusu sonrası yemek yemek ilk iki saat içerisinde problem yaratabilir. Ayrıca dişlerde hassasiyet yaratabilecek yiyeceklerin tüketilmesinden de kaçınılması gerekir. Diş dolgusu sonrası şişlik sıkça karşılaşılan durumlardan biridir. Etkili bir ilaç tedavisi ile bu sıkıntılardan kısa sürede kurtulmak mümkündür.

Kısa Süreli Ağrılar Sizi Korkutmasın!

Gerçekleştirilen operasyonlardan kaynaklı bazı ağrılar ortaya çıkabilir. Bunlardan en sık karşılaşılanın diş dolgusu sonrası çenede ağrı olduğunu belirtmek gerekir. Uzun süreli açık kalan ağız, çenede ağrı yapabilirken, ilaçlardan kaynaklanan bazı problemlerle de karşılaşılabilir. Diş dolgusu sonrası iki saat içerisinde şikâyetlerin artması halinde en kısa sürede bir diş hekimine başvurulması gerekir.

Dolgu Teknolojisi

Tedavilerimizden yararlanmak, detaylı bilgi almak ve Dr. Onur Öztürk ile iletişime geçmek için hemen randevunuzu alın!

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
fotograflarda-daha-guzel-gulebilmenin-sirlari
Fotoğraflarda Daha Güzel Gülebilmenin Sırları

Flor ve Dişleriniz

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.