12 Kas 2016

 

Soru:

Dişlerim sıcağa ve soğuğa karşı hassasiyet gösteriyor. Hassas dişler için diş macunları olduğunu biliyorum… Peki, hassasiyeti azaltan diş macunları güvenilir midir? Dişlere ne şekilde etki ederler?

Cevap:

Hassasiyeti azaltan diş macunları güvenlidir. Bu ürünler; arginine, potasyum nitrat ya da stronsiyum klorür gibi bileşenler içermektedirler. Bu bileşenler, dişlerinizde yer alan ve sinirlere ulaşan minik tünelcikleri kapatarak, ağrı sinyallerinin sinire ulaşmasına engel olur. Hassaslığın azalması bu şekilde gerçekleşmektedir.

Diş Hassasiyetinin Sebebi Nedir?

Dis-anatomisi
Normalde, dişlerin fazla hassas olmamasının sebebi, dişin beyaz kısmı olan, koruyucu diş minesidir.
Yukarıdaki resimde görebileceğiniz gibi; dış kısımda bulunan diş minesi, iç kısımdaki sarı dentin tabakasını korur.
Diş minesi aşındığı zaman ise, dişin iç kısımları soğuğa ve yediklerinizin asidik etiklerine maruz kalır, ve bu durum dişlerinizi normale göre daha hassas kılar.
Peki koruyucu diş minesini kaybetmemize yol açan şey nedir?

Diş minesi, tükettiğimiz yiyecek ve içeceklerdeki asitlerin yanı sıra, diş gıcırdatma gibi nedenlerden dolayı da aşınır.
Dişleri fırçalamamak da diş hassasiyetine yol açar; çünkü diş etlerinin çekilmesine neden olur ve bu da iç kısımda yer alan, normalde diş eti sayesinde korunması gereken dentin tabakasını açıkta bırakır.

Hassasiyeti Azaltan Diş Macunlarında Bulunan Etken Maddeler Güvenilir Midir?

Hassas dişler için üretilen diş macunlarının bazılarında bulunan maddeler, ve EWG’den(Environmental Working Group – Çevre Çalışma Grubu) aldıkları puanlar aşağıda listelenmiştir(0 – 10 aralığında 10 en üst düzey zararı ifade eder):

0-2
Potasyum nitrat, 10 üzerinden 1 ile en iyi güvenlik puanını almıştır.

 

0-2

 

Kalay florür ise, 10 üzerinden 2 ile ikinci en iyi puanı almıştır: Çok etkili bir hassasiyet azaltıcıdır ve bakteriyel plak üzerinde de etkilidir.

 

0-2

 

Arginine de güvenli bir skor elde etmiştir ve anlık hassasiyeti giderme konusunda çok etkilidir.

 

3-6

 

Stronsiyum klorür 10 üzerinden 3 puan almıştır; dolayısıyla orta derecede zararlı grubuna girmektedir. Bu içeriğin kozmetik ürünlerde kullanımı, güvenilir olmadığı gerekçesiyle bazı ülkelerde yasaklanmıştır.

 

Eğer aşırı hassasiyetten şikayetçiyseniz, rahatlamanız için en iyi yol kalay florürdür. Ayrıca diş hekiminin yapacağı yoğun florür uygulaması da diş macunun etki mekanizmasını arttırarak sıkıntılı süreci kısaltmaktadır.

Hassasiyeti Azaltan Diş Macunları Ne Kadar Etkilidir?

Bazı markalar kendi diş macunlarının hassasiyeti iki kullanımda azaltabileceği iddiasında olsalar da bunların anlık etkilerinin çok uzun sürmediğini, kalıcı olarak rahatlamanın ortalama bir ay aldığını bilmeniz gerekir.

Hassasiyet azaltıcı diş macunları, problem ortaya çıktıktan sonra sadece belirtileri tedavi eder; yani hassasiyetinizi tümüyle iyileştirme şansları yoktur. Bu ne anlama geliyor? Bir yangın olduğunu, ve yalnızca dumanı ortadan kaldırmaya çalıştığınızı hayal edin. Başka bir deyişle, eğer dişinizde hassasiyet söz konusuysa, buna yol açan olumsuz bir durum da mevcuttur… Hassasiyet azaltıcı diş macunu, daha iyi hissetmeniz için harika bir çözüm ve bu diş macunlarından kendim de kullanıyorum; ancak dişlerinizin daha kötü olmaması için hassasiyetin kökeninde yatan sorunu çözdüğünüzden de emin olmanız gerekmektedir. Ya da en azından bu sorunun farkında olun… Zira sonradan ortaya çıkabilecek daha büyük bir problemin habercisi olabilir.

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorumlar ( 4 )

 • Sevgi

  Merhaba ben hassas beyazlık zannettiğim macun kullandım hassasiyet ve beyazlık mış normalde içerisinde potasyum nitrat vardı markadan markaya oran değişir mi bilmiyorum ama bu kimyasal diş minesine zarar verir mi sadece iki kere kullandım ama matlık hissediyorum ya da sodyum hidroksit verir mi korkularımı yenmeye çalışıyorum şimdiden tşk ederim hocam

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Sevgi hanım merhaba, potasyum nitrat diş hassasiyeti için sıklıkla kullanılan bir etken maddedir, çoğunlukla da diş beyazlatıcı ürünlerin içinde bulunur, dişinizdeki matlık da tahminim beyazlatıcı macunun etki mekanizmasındandır potasyum nitrat değildir ama tüm diş macunları kozmetik ürünler gibi değerlendirilebilir, eğer size ve ağız yapınıza uygun değilse başka memnun kaldığınız bir diş macunu kullanabilirsiniz ya da doktorunuza danışabilirsiniz size en uygun ürün için. Bir kaç seferlik kullanımdan ciddi bir sıkıntı olacağını tahmin etmiyorum.

 • Sevgi

  Tşk ederim hocam o zaman potasyum nitrat mine aşındırıcı beyazlatıcı değil beyazlatıcı olan başka içerik mi oluyor anladığım kadarıyla doğru mu hocam yani ben beyazlatıcı özellik olsun istemiyorum rda düşük temiz sls ve paraben olmayan istiyorum ama bulamıyorum hocam doktorlarımda okb hastası olduğum için yardımcı olmuyorlar maalesef siz yardımcı olsanız sevinirim

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Evet potasyum nitrat genellikle hassasiyet gidericidir, diş beyazlatıcı içerik çoğunlukla karbamid peroksittir. Yotuel’in pharma B5 ürününü önerebilirim, dediğiniz özellikleri yok ve Xylitol içerir, kaliteli bir üründür. Rahatsızlığınızın ne olduğunu bilmediğim için sağlık durumunuzu etkileyen bir durum olup olmayacağını bilme şansım yok maalesef, raftan alabileceğiniz bir macunu önerebiliriz ama detay için lütfen kendi doktorunuza danışın ya da size önerdikleri ürünlerden kullanmanızı öneririm.

Yorum Yaz

Devamını oku:
Dişleri Beyazlatmak Onları Şeffaflaştırır Mı

Pembe Diş Estetiği

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.