Kahve Lekeleri ve Diş Gıcırdatma Böbrek Üstü Tükenmişliğinin İşareti Mi

02 Şub 2015

Kahve Paradoksu

Kahve içiyorsunuz. Çünkü yoruluyor ve güçlenmeye ihtiyaç duyuyorsunuz. Ancak gerçek şu ki, böbrek üstü bezindeki etkilerinden ötürü kahve sizi daha yorgun yapıyor. Kahve içtiğinizde gün içinde enerjiniz düşüyor. Daha fazla kahveye ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsunuz ama enerjimizin düşmesi genelde kahvenin böbrek stü bezlerinin işlevleriyle oynadığının bir işaretidir.

Vücudunuzun kahveye verdiği tepkiye dikkat etmeniz oldukça önemli. Eğer kahveyle iyi geçiniyorsanız, iyi bir enerjiyle kendinizi iyi hissediyor olmalısınız; sinirli ve gergin değil. Eğer günde bir fincan kahve size yeterli geliyorsa, kahve toleransınız iyi demektir.

Ne var ki, eğer bir fincandan fazla kahveye ihtiyaç duyuyorsanız bu, vücuttaki başka bir durumun işareti olabilir.

Uyku Apnesinin İki Göstergesi: Kahve Bağımlılığı ve Diş Gıcırdatma

Diş gıcırdatmak, uyku apnesinin göstergelerinden biridir. Uyku apnesi olan kişilerin beyin taramalarında, diş gıcırdatmalarının nefes alışlarındaki duraklamalar ile bağlantılı olduğu görüldü. Yani dişlerinizi, soluk alışınızı kolaylaştırmak ve tekrar nefes almak için gıcırdatıyorsunuz.

Kahve bağımlılığı, böbrek üstü bezlerinin yorulduğunun bir göstergesi olabilir. Eğer enerji almak ve günün geri kalanını daha zinde geçirmek için kahveye güveniyorsanız bu, böbrek üstü bezlerinizin yorulduğuna dair bir uyarı olabilir. Uyku apnesi olan insanlarda böbrek üstü bezleri, ihtiyaç duyulan adrenalini üretmek için fazla çalışır. Çünkü bu kişiler her gece ara ara nefessiz kalır ve soluk alma kaliteleri düşer.

Kahve ve tütün, dişleri en çok lekeleyen iki üründür. Her ikisi de kasları uyarır ve dişlerinizi daha sık ve daha yoğun gıcırdatmanıza neden olabilir.

Diş Gıcırdatma ve Böbrek Üstü Bezlerin Yorgunluğu Arasındaki Bağlantı

Bu tam bir kısır döngü… Kapanan soluk yolunuzu tekrar açmak için geceleri dişlerinizi gıcırdatıyor; derin uykunun yenileyici yararlarından faydalanmadan uyanıyorsunuz. Bu nedenle daha uyanık olmak için kahveye ihtiyaç duyuyorsunuz. Kahveden aldığınız kafein kaslarınızı harekete geçiriyor. Böylece dişlerinizi daha fazla gıcırdatmanıza ve dişlerinize daha fazla zarar vermenize sebep oluyor.

Eğer dişlerinizi gıcırdatıyor ve kahveye sık sık ihtiyaç duyuyorsanız, kahve ile olan ilişkinizi tekrar gözden geçirin; sabahları kahve içmek size keyif veriyor mu, yoksa günü geçirmeniz tamamen kahve içmenize mi bağlı?
Yanıtınız eğer ikincisiyse, diş hekiminizle görüşün ve dişlerinizi gıcırdatıp gıcırdatmadığınızı kontrol edin. Gıcırdatıyorsanız, bu sorununuzu çözmek için mutlaka uzman bir hekime başvurun. Diş gıcırdatmanızla ilgili olarak diş hekimi direkt sorunun kaynağını çözmeyecek ama geceleri dişlerinizin ve çene ekleminizin zarar görmesini engellemek için “gece plağı” adı verilen koruyucu bir aparey yapacaktır, daha fazlası için sizi fizik tedavi veya psikiyatriye de yönlendirebilir.

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Comment ( 1 )

  • Suzan öztimur Şensoy

    Onur bey bende gece ateli kullanıyorum ve kahve bağımlısıyım bir uzmana böbrek üstü bezleriyle ilgili gidicem teşekkürler bizi bilgilendirdiğiniz için

Yorum Yaz

Devamını oku:
Ağız Kuruluğu (Xerostomia)
Aldatmaca: Diş Macunu Tüplerindeki Karelerin Rengine Göre Sağlıklı Diş Macunu Seçmek

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.