Ağız Kanserini Önlemek İçin Akdeniz Beslenme Menüsünü Tercih Edin

22 Eyl 2014

Akdeniz beslenme menüsünün, kalp ve damar rahatsızlıkları, göğüs kanseri, kalın bağırsak kanseri gibi hastalıklar başta olmak üzere pek çok hastalığın riskini azalttığı keşfedildi. Son zamanlarda araştırmacılar, beslenme menüsünün, diş çürükleri ve ağız kanserinin gelişiminde de büyük rol oynadığı bulgusuna ulaştı. Araştırmacılar aynı zamanda ağırlıklı olarak Akdeniz beslenme tarzını uygulayan kişilerin bu kanser tipinin gelişiminde düşük risk taşıdığını da buldu.

Milano Üniversitesi’nden araştırmacılar, yeme alışkanlıklarının ve Akdeniz beslenme menüsünün ağız kanseri gelişimindeki rolünü daha detaylı araştırmak için, ağız kanseri olan 768 hasta ve 2.078 kontrol bireyi üzerinde, 1997-2009 yılları arasında İtalya ve İsviçre’de yaptıkları çalışmaların verilerini analiz etti.

Zeytinyağı, Tahıllı Ekmek…

Bu kapsamlı çalışma sonucunda Akdeniz yiyeceklerinden oluşan beslenme menüsünün ağız kanseri üzerinde olumlu bir etkisi olduğuna dair güçlü kanıtlar elde edildi. Ağız çukurları ve ağız kanseri riskinin, Akdeniz ürünlerinin (zeytinyağı, tam tahıllı ekmek ve makarna, uygun miktarda et ve günlük ürün tüketimi – raf ömrü uzatılmamış) kullanılmasıyla orantılı olarak azaldığı sonucuna ulaşıldı. Çalışma ayrıca bu beslenme tarzının gençlerde, eğitim seviyesi yüksek kişilerde ve sigarayı bırakmış kişilerde daha etkili sonuçlar verdiğini olduğunu da ortaya koydu.

Better Oral Health Europe’a göre, ağız kanseri, Avrupa’daki erkekler arasında en sık rastlanan 12. kanser türü. 2008 yılında Avrupa’da ortalama 132 bin kafa ve boyun kanseri vakası görüldü ve bunların 62 bin 800’ü ölüm ile sonuçlandı. Kadın ve genç yetişkinlerde artış gösteren bu kanser türünde özellikle Doğu Avrupa’da ölüm oranları yükselmeye devam ediyor.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
Diş aşınması
Diş Aşınması Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Root Cause Belgeseli Hakkında Diş Hekimi Görüşleri

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.