Sigara İçenlerin Diş Beyazlatması Mümkün Müdür

05 Eyl 2014

Bazı hastalarım uzun süredir sigara kullandıkları için dişlerinin beyazlatılamayacağını düşünüyor. Peki gerçekten diş beyazlatma işlemi dişlerdeki gözenekleri açtığı için renklerini daha kötü hale getirebilme olasılıkları var mı?

Sigara kullanıldığı süre boyunca da dişlerinizi beyazlatabilirsiniz. Normalde diş beyazlatma süresinde hastalarımıza kahve içmeyi, tütün ürünleri kullanmayı ya da kırmızı şarap içmeyi yasaklarız. Diş beyazlatma işleminde geçirgenliği artan diş minesinin dış etkenlerden etkilenmemesi için yaklaşık 2 hafta boyunca beyaz diş diyeti” yapmayı yani bu tip renkleştirici gıda ve alışkanlıklardan uzak durmayı öneririz. Dişlerin beyazlatma sonrası etkilere daha açık olduğu doğru bir bilgi çünkü pelikıl temizlendikten sonra dişler tamamen açığa çıkıyor. Ancak açık konuşmak gerekirse bu diş beyazlatmayı tamamen etkisiz hale getirmiyor ama etkisini azaltıyor diyebiliriz. Buradan diş beyazlatma işleminin sigara içenler için de işe yaradığı sonucunu çıkartabiliriz.

Diş beyazlatma sonrası kahve, kırmızı şarap, nikotin gibi ürünler dişlerde renklenme yapar. Bu tip ürünler dişlerde dış etkenlere bağlı renklenme adını verdiğimiz bir probleme yol açar. Beyazlatma plakları ise dişte yapısal olarak oluşan renk değişikliği sağlarlar. Yani beyazlatma plaklarının meydana getirdiği renk değişikliği daha kalıcıdır ve güvenlidir. Diş hekiminizin önereceği şekilde belli aralıklarla beyazlatmanız diş beyazlatma plakları ile desteklenirse içten diş renkleri tekrar açılacaktır.

Dışsal renklenmeyi önlemenin tek yolu hekiminize diş temizliği yaptırarak bu renklenmelerden kurtulmaktır yani sigara alışkanlığın sebebiyle her 6 ayda bir hekiminle görüşmenizi ve dişlerinizi temizletmenizi öneririm.

Dişlerdeki renk değişimi için özel beyazlatma plakları en iyi seçenek olacaktır. Tabi ki burada en önemli sorun ağız kanseri ve erken ölümlere sebep olabilen sigara alışkanlığıdır. Sigara içerisinde bulunan nikotin ağzındaki yıkımı arttıracak hatta erken yaşta diş kayıplarına sebep olacaktır.

Sigara tiryakilerinin, her 6 ayda bir muayene olarak diş, diş eti problemlerini ve ağız kanseri açısından risklerini değerlendirmelerini öneririm. Kısaca açıklamak gerekirse; sigara tiryakiliği ile uzun dönemde ağzınızda beyazlatılması gereken diş kalmayabilir!

Diş Beyazlatma Tedavisi | Onur Öztürk

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
Dişleri Beyazlatmak İçin Yapılan 6 Hata

Coğrafik Dil

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.