Düşen Porselen Kuronumu Kendim Yapıştırabilir Miyim

25 Eyl 2015

S: Porselen Kuronum (Diş Kaplamam) düştü. İnternette araştırdım ve bazı kişilerin diş hekimine başvurmadan kuronlarını kendileri geri yapıştırdıklarını fark ettim. Diş hekimine geri gitmem mi gerekiyor yoksa kendim geri yapıştırabilir miyim?

Y: Son dönemdeki ekonomik sorunlar insanların diş hekimliği uygulamalarını kendi kendine evde gerçekleştirmesine sebep olmaya başlamıştır. Bu yüzden en popular tekniklerin Japon yapıştırıcısını içermesi şaşırtıcı değildir.

Bu kulağa her ne kadar komik gelse de, hastaların diş hekimine gitmekten kaçınmak için tırnak törpülerinden elektrikli aletlere kadar pek çok tehlikeli yöntem kullandıklarını görüyoruz. Geçen gün bir hastanın yeni bir Japon yapıştırıcısının diğer markadan daha çok işe yaradığını söyledi. Demek ki ikisinin etkinliği arasındaki farkı anlayacak kadar deneyim sahibiydi.

Akrilik reçine metil-2-siyanoakrilat veya 2-oktal siyanoakrilat içeren Japon yapıştırıcısı siyanoakrilatın fizikçiler tarafından yaraların iyileştirilmesinde kullanılmaktadır. Aslında, siyanoakrilat nemli ve gözeneksiz yüzeylere çok iyi yapışmaktadır.

Sürekli yerinden çıkan bir diş kuronu (kaplaması) için kulağa mükemmel geliyor, değil mi?

Maalesef bu kanı yanlıştır ve işte sebebi:

Teknik olarak porselen kuron ve diş arasında yapışma hiçbir zaman yeterli olmaz ve asla uzun süre dayanmaz.

Ancak esas tehlike siyanoakrilatın diş kanalları içine girmesi ve dişin ölmesine neden olmasıdır. Bu sonunda kanal tedavisi veya rezorpsiyon nedeniyle dişin kaybedilmesiyle sonuçlanabilir.

Pek çok kişinin bilmediği şey ise kuronlarının dişe sadece yapışarak sabitlenmedikleridir. Yani aslında porselen kuronu yerinde tutan yapıştırıcının kuvvetinden farklı bir unsur var. Kuronlar (kaplamalkar) yıllarca yerlerinde mekanik retansiyon nedeniyle yerinde durmaktadır.

Mekanik retansiyon basit bir biçimde şöyle özetlenebilir: bir bardağın üzerine aynısından bir tane yerleştirdiğinizi düşünün. Üstteki bardağı alırsanız diğer bardak da onunla birlikte gelir ve üsttekini kaldırmaya çalışırken iki bardak birbirine “yapıştığını” fark edersiniz.

Şimdi aynısını birbiri içine yerleştirilmiş iki kâseyle deneyin. Üstteki kâseyi kaldırarak alttaki kâseyi kaldırmak imkânsızdır. Bu da mekanik retansiyonun etkilerinin (ve başarısının) yarattığı bir illüzyondur.

Bu bağlamda, porselen kuron (kaplama) sürekli düşüyorsa, bu yapışma eksikliği nedeni ile değil, dişin şeklinin kuronu taşıyabilecek özelliklerini yitirmiş olmasından kaynaklanmaktadır. Biz genellikle yapıştırıcı yerine kuron ve diş arasına tükürüğün sızmasını engellemek için dişin çürümesini engelleyen siman (yapıştırıcı) kullanırız. Bu bağlamda, umarım ağzınızda Japon yapıştırıcı gibi bir ürünü kullanmanın anlamsızlığını farkedebilirsiniz.

Her şey yapışkanlıkla ilgili değildir; ayrıca dişin şekli ve kuronun düşmesini engelleyen, porselen kuronun dişe oturma sıkılığı da önemlidir.

Ve insan bedeninde yüksek oranda nem bulunduğu için siyanoakrilat yapıştırıcılar deriye ve diğer vücut parçalarına çok daha iyi yapışacaktır. İnanın veya inanmayın ama yanlışlıkla dudaklarını birbirine yapıştıranlar bile olabiliyor. Genellikle japon yapıştırıcısı olarak da geçen bu tip yapıştırıcıların, doğrudan fiziksel zararları dışında kısa zamanda gözlemleyemediğimiz kimyasal zararları da olabilir. Bunların başında ağız kanserlerinin de günümüzde artış gösterdiği bir süreçte bu tip kimyasalları vücudumuzun içinde sürekli taşımak doğru bir seçim olmaz.

Sorunun çözümü yapışkanın gücünden çok yapılan porselen kuronun (kaplamanın) doğru bir şekilde yapılarak ayarlanmasıyla ilgilidir. Diş hekimliğinde de biyolojik uyumlu çok güçlü reçine esaslı yapıştırıcılar bulunmaktadır. Diş hekiminiz düşen kuron (kaplama) dişinizi bunlarla sabitleyemiyorsa diğer ucuz yapıştırıcılarla da çözümü bulamadığınız gibi kendinize de zarar verebilirsiniz.

Günümüzde modern restorasyonların bir çoğu bu tip reçine esaslı yeni nesil yapıştırıcılarla yapıştırılırlar. Adeziv yapıştırma sistemi olarak da geçen bu yapıştırıcılar klasik kuron (kaplamalar) yapıştırılırken ilk tercih olarak kullanılmazlar. Tercihen bir kaç sefer düşmüş klasik bir kuronu diş hekiminiz bu tip bir yapıştırıcı ile sabitlemeyi denemediyse bu bir opsiyon olabilir değilse yapılan restorasyonun çıkmamak üzere tekrarlanması daha doğru bir tercih olur.

Sıklıkla yerinden çıkan ve tekrar tekrar yapıştırılması gereken porselenleri farklı bir yapıştırıcıdan çok mekanik tutunma özellikleri yenilenmiş, belki yan dişlerden destek almış ya da çiğnemesi düzenlenmiş yeni bir porselen kuron yapılarak yenilenmesi daha doğru bir çözüm olacaktır.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorumlar ( 114 )

 • Aykut

  Ben hızlı yapıştırıcı ile yapıştırdım ayda bir düşerdi sızlardı 2 senedir varlığını bile unuttum

  • Onur Öztürk

   Aykut bey, siyonakrilat tarzı hızlı yapuştırıcılar ya da japon yapıştırıcısıyla diş yapıştırmayı önermiyoruz, bu malzemeler insan vücudunda kullanılmak üzere üretilmedikleri için sitotoksik etkileri çok yüksek olabilir. Ağız kanserleri en yüksek artışa geçen kanser tipleri arasındadır, vücudunuza kalıcı olarak bu tip zararlı maddeleri taşımayın. Bir porselen kuronun sürekli düşmesi normal bir durum değildir, doğru yapılan bir kuron bu kadar sık düşmez, kuronunuzu yenileterek bu sorunu çözmeniz daha doğru olur.

 • Kezban

  Aykut bey ismini alabilir miuim yapıstırıcının nerden aldınız

  • Onur Öztürk

   Kezban hanım, faydası olacağını düşünerek Aykut beye kullandığı yapıştırıcının yan etkilerini uzun bir şekilde yazmaya çalıştım, işe yaramamış sanırım, ben yine de kırtasiye ürünleri konusunda ısrarcı olmamanızı öneririm.

 • Uğur

  Hocam merhaba tam protez kullanıyorum üst protezimden bir diş düştü kendim yapıştarabilirmiyim ne tavsiye edersiniz

  • Onur Öztürk

   Uğur bey tam protezlerdeki düşen dişlerin tekrar yeniden akriliğe laboratuarda bilgili bir diş teknisyeni tarafından yapıştırılması en doğru olanıdır.
   Düşen dişiniz estetik olarak görüntünüzü de etkiliyorsa bu durumda diş hekiminize ulaşana kadar kısa süreli bir çözüm olması amacıyla yapıştırabilirsiniz, bunun düşen dişi yapıştırmada kalıcı çözüme alternatif olmadığını unutmayın lütfen.

   • Mehmet

    Slm aleykum onur hocam benimde porsalen gecme dişim çıkıyor yerinden kendim neyle yapistirmalıyim varmi tavsiyeniz saygilar

    • Diş hekimi Onur Öztürk

     Mehmet bey merhaba, çok acil ve kısa bir süre için eczaneden “protefix” vb bir markanın protez yapıştırıcısını alabilir, bir süreliğine yapıştırabilirsiniz, diş hekiminize gidene kadar ya da bulunduğunuz günü kurtarana kadar diyelim. En kısa sürede diş hekiminizin düşen porseleninizi yapıştırması gerekir, kendiniz başka birşeyle yapıştırmayın (uzun süreli olarak)

 • atila aydın

  onur bey.benim impilant üstü porselen dişim 3 kes düştü hatta birkeresinde yuttum bile.bu yapıştırıcılar neden kuvvetli değil

  • Onur Öztürk

   Atilla bey merhaba, durumu görmeden direkt yorumlamam doğru olmaz ama muhtemelen sorun yapıştırıcıda değil implantınızın üstü ile porselen dişinizin arasındaki bağlantıyı sağlayan abutment ismini verdiğimiz taşıyıcı kısmın açıdan veya diş eti yüksekliğinizden dolayı fazla küçük kalması,
   bundan dolayı da yeterli tutuculuğun sağlanamaması olabilir. Taşıyıcı kısmın (abutment) yenilenmesi çözüm olabilir, diş hekiminize danışmanızı öneririm.

 • Hanife

  Ben ön üst dişime zirkonyum yaptırdım ama hala alt dişim sızlıyo neden acaba

  • Onur Öztürk

   Hanife hanım bunun iki sebebi olabilir, ilki yansıyan ağrıdır, bu da işlem göre üst ön dişlerinizin aslında hassasiyeti yapması ama bunun ağrının yansıması sebebiyle alt ön dişlerinizde hissedilmesi olabilir , ikincisi ise alt ön dişlerinizde başka bir çürük vb sorun olabilir ya . da yeni yapılan dişler fazla temas ediyordur. İkinci olasılığın olması durumunda vakit kaybetmeden diş hekiminize başvurmanız gerekir ki müdehale edilebilsin.

 • Adil EKINCI

  Merhaba hocam benim 4 tane ana disim vardi 2 ustte 2 altta protezimde bunlara gecmeliydi ama ana dislerim dustu protezlzrime dis ilave edilebilirmi

  • Onur Öztürk

   Adil bey merhaba, görmeden yorum yapmam doğru olmaz ama muhtemelen bu mümkün olmaz, hem o porselen kuronlarınızın yenilenmesi hem de ona göre hareketli protezinizin de yeniden yapılması gerekir.

 • Nermin

  Hocam benim üst disim kaplama ve düştü bi tane disim çürümüş yine yapistirilsa tutarmi

  • Onur Öztürk

   Nermin hanım merhaba, teknik olarak düşen porselen kuronunuz (kaplamanız) tekrar yapıştırıldığında tutabilir ama acil bir durum dışında bu şekilde tedavinizi yarım bırakmanızı önermem. Dişinizin komple çürüyüp çekime gitmemesi için diş çürüğünün halledilip sonrasında porselen kuron (kaplamanızın) yenilenmesi daha sağlıklı olur.

 • H.Basri Tekin

  Total protezimde bir diş yerinden çıktı.Çıkan akrilik dışı yerine nasıl yapıştırabilirim.Nasıl ! Hangi yapıştırıcı ile bilen varsa kafkasli54@hotmail.com mesaj atabilirmi acaba

  • Onur Öztürk

   Basri bey tavsiyem siyanoakrilat bazlı güçlü yapıştırıclarla dişleri yapıştırmak yerine bir dişhekimine götürerek, nizami bir şekilde yapıştırılmasını sağlamanız olur.

 • ökkes

  Hocam benim köprü dişim cikti devlet hastanesinde acile gitsem takarlarmi.şimdiden tşkler

  • Onur Öztürk

   Merhaba, düşen köprünüzün içindeki dişlerde tutuculuk anlamında sorun yoksa devlet hastanelerinde yapıştırtabilmeniz gerekir.

 • Mehmet bayram

  Hocam ben belcikadan kaplamam dustu ben geri yerine oturtdum ama agzimda yara cikiyor yzni aft ama 4 ay oldu sigarayida biraktim once dediler sigarayi biraktigin icin dediler ama kaplaman dustu diye de olabilir dediler cunku yapiskzn ozeligi bitmis yani yaralar onun yuzunden olabilirmi tesekur

  • Onur Öztürk

   Mehmet bey bunu bilmek muayane etmeden mümkün olmaz ama genel olarak ağız yaralarının mekanik irritasyondan kaynaklandığını söyleyebiliriz, yerine iyi oturmayan bir porselen kaplama kendisi ve çevre dokularda oluşturduğu tahribat yara oluşturabilir, zaman kaybetmeden diş hekiminize danışınız.

 • Zoro

  Hocam on dis protezim11 sene oldu son iki senede düşmesi basladi doktorlar alt disin artik islevini yitirdigini söylüyorlar bi yeni kaplama yapildi ama vidasi kisa yapilmis tutmadi eski kaplamayi kullanmaya devam ediyorum. Ne önerirsiniz

  • Onur Öztürk

   Merhaba önerim eski uyumsuz protezinizi kullanmamanız yönünde olur, bunun yerine yeni protezinizle ilgili tekrar revizyon yapılmasını tavsiye ederim.

 • Adil Öztürk

  benim 2 ay önce kaplama tek dişim düştü 2 aydır o yer açık bu hafta içinde doktora gidecem tekrar oraya kaplama diş konulabilir mi ben bi doktora gittim de çürümüş onu çekmemiz lazım diyor yapılan yer ama bende ağrı vs hiç bi durum yok bi bilgi verir misiniz teşekkür ederim şimdiden

  • Onur Öztürk

   Dişiniz yapılan restorasyonun içinde çürüdüyse bazen kanal tedavisi ve post core dediğimiz alt yapı yerleştirmek dişi kurtarabiliyor ama bu herzaman mümkün olmaz, dişe göre de değişebilir, doktorunuza başka şansı olup olmadığını sorarsanız dişinizin daha iyi olur.

 • Hatice Erdoğan

  Merhaba dr.bey 1,5 önce 18 adet dişime kaplama yapıldı.kanal tedavisi yapılmadığı için sorun çıktı.dişetlerimde hiçbir sorun yoktu.doktorumu değiştirdim kanal yapıp kaplamayı yeniledi.fakat dişetlerimde ağrı oldu ve açıklık vardı.tekrar yaptı ama aynı sorun yine var.gargara ve propolis kullanıyorum biraz hafifliyor ama yine başlıyor artık. Bıktım.acaba ölçüyü mü doğru alamıyor.digital ölçü daha mı iyi olur.

  • Onur Öztürk

   Hatice hanım merhaba, tavsiyem bu kadar sorun çıkartan protezlerinizin yama yapılır gibi parsiyel revize edilmesi yerine komple yenilenmelerini öneririm.Yenilenme planında da ağrı hasasiyeti vb olan tüm dişlerinizin düzgün bri şekilde kanal tedavisi yapılarak elden geçirilmesi olur.

 • Ferhat sezgin

  Merhaba,
  Annemin takma dişinden (üst damak) ön dişlerinden biri düşmüş ve bulamadık. Nasıl bir yol ilerleyebiliriz. Komplemi yapılmak zorunda ?sgk tamamı yapılması gerekiyor (düresi daha bitmemiş) demiş ve 450₺ istemiş. Öneriniz nedir acaba. Teşekkürler

  • Onur Öztürk

   Mevcut olan total (damak, takma) protezi tekrar bulunduğunuz bölgedeki diş hekimine (hastanesine) götürerek protezi tamir ettirerek kaybolan diş yerine diş taktırabilirsinz, muhtemelen bahsettiğiniz rakamlara çıkmazlar, o yenileme ücretidir büyük ihtimalle. Geçmiş olsun.

 • Emine Çoban

  Onur bey merhaba, bir hafta önce zirkon kaplama yapılan sekiz dişim kalıcı olarak yapıştırıldı ancak dişlerimin sallandığını ve biraz düştüğünü hissediyorum neden olabilir acaba

  • Onur Öztürk

   Emine hanım merhaba, dişlerinizdeki sallanma hissi için tekrar dişhekiminize başvurmanızı öneririm. Porselenleriniz geçici yapıştırılmış olabilir, herhangi bir sebeple kalıcı yapıştırıcı çözülmüş olabilir ya da diş köklerinizde bir sorun yaşıyor olabilirsiniz, önerim zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmanız yönünde olur, iyi günler.

 • Mustafa MERAL

  Merhaba Doktor Bey, üst çenemde iki dişime bağlı kron- köprüm vardı yenileme esnasında çıkarılırken bağlantının biri kırıldı doktor tek çare imlant diyor ama benim bulunduğum ilçede maalesef imlant yapan yok devlette zaten yapmıyor başka bir çaresi var mı? ayda bir randevu alıp yapıştırmak zorunda kalıyorum çaresiz kaldım.

  • Onur Öztürk

   Mustafa bey merhaba bu konuda görmeden yorum yapmamız zor olur ama bir kaç yere daha danışabilirsiniz ya da yakın bir ilde üniversite hastanesi vb başvurarak implantınızı yaptırabilirsiniz.

 • Arzu

  Dİş meselesi beni hayattan soğuttu tatildeyim üst dişlerim implant geçici yaptılar yapstırdı Dr konuşurken düştü nasıl yapıştırıcı kullanılıyor anlamış değilim. Herkese tek tek cvp yazdığınız için teşekkürler.

  • Onur Öztürk

   Arzu hanım maalesef sabit porselen kaplama da (köprü de olsa) implant üstü protez de olsa geçici yapıştırıcıların belli bir mukavemeti vardır ve bazen düşebilirler, tavsiyem en yakınızdaki acil bölümü vb bulunan bir diş polikliniğine başvurarak protezinizi tekrar geçici yapıştırtmanız olur, doktorunuz tekrar müdehale edene kadar. Geçmiş olsun iyi günler.

   • Hatice

    Hocam merhabalar ortodontik tedavi görmeden önce bir dişime kuron(kaplama) yaptılar daimi olduklarını söylüyorlar ama sürekli çıkıyor ve ben neredeyse her gün o kuronu yapıştırmaya gidiyorum bu durumdan bıktım usandım geçen gittiğimde de kuronu boyunun küçük olduğunu söylediler o yüzden çıkıyormuş şimdi ortodontik tedaviye başladık bir daha ölçü alınıp yapılabilir mi ne yapmalıyım gerçekten yaşam standartım etkileniyor yardım edin lütfen

    • Onur Öztürk

     Merhaba, ortodontik tedavi süresince sizi idare etmesi için tekrar geçici bir malzemeden yapılarak porselen kuron yerine alternatif bir materyal ile bir yıl vb bir süre idare etmesi beklenebilir. Doktorunuza danışmanızı öneririm.

 • Evren

  Mrb hocam porselen kron köprū kullaniyorum protez tutunduğu dişlerden birini salmiş diğer ucu sağlam ve birakmiyo ama protez oynuyo rahatsiz ediyo doktor uğraşti kirilabilir diye zorlamadik o yapiştiriciyi biraktiracak bi ilac yada sivi varmi yardimci olsaniz

  • Onur Öztürk

   Merhaba, eğer protez normal yollardan çıkmıyorsa keserek çıkartılabilir sonrasında da yenisinin yapılması gerekir.

 • Veysel

  Hocam butun dislerim cekildi,tamamen implant yapildi,alt cene ve ust cene implant protezleri uc ayda bir yapistirici etkisini kaybediyor ..dusuyorlar .her gittigimde 80 ero yapistirma ucreti oduyorum.. bu hic normal degil. Dr hekimlerre soyluyoruz . Neden dusuyor diye gecistirici cevaplar veriyorlar. Biktim japon yapisticiyla yapistirsam imlantlara zarar verirmi .tsk

  • Onur Öztürk

   Veysel bey merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Sürekli olarak düşen bir porselen diş veya köprü vb restoratif malzemede sorun yapışkanda değil alttaki tutucu yüzeyin yüksekliği ya da biomekanik olarak gözden kaçan başka bir unsurdur. Öncelikli tavsiyem işlem yapan doktorunuza danışmanız ve tekrar giderek sorun çıkaran durum için çözüm önerisi istemeniz olur. İmplant protezlerinizde japon yapıştırıcı ile diş yapıştırmayı vb kesinlikle önermiyorum, tüm çene kemiğinizi eritecek zararlar verebilirsiniz. İmplant üstü protezinizin destek kısımları (abutmentlar) uzun ve paralel olursa bu sorun olmaması gerekir, yok bu değilde kapanış mesafeniz de sorun varsa bu durumda karşı çene ile olan ilişkileri tekrar düzenlenebilir ,ayrıca diş sıkma vb sorunların yük bindirmesinin önüne geçecek koruyucu plaklar yapılabilir. Sonuç: işlemi yapan doktora başvurmanız gerekir.

 • Yıldırım

  Hocam ; ben %98 engelliyim 23 yıl önce üst 6 diş kaplama yapılmıştı 2 yıl önce diş hastanesinde engelli departmanında tekrar yapıldı 1 yıl dayandı ddr arkadaşım tekrar yapıştırdı 4 ay sonra tekrar düştü o zaman bir şey fark ettim sol kaplamanın içinden parça (dolu) çıktı sol taraftaki diş duruyor kopmuş mu dedim yok .. tekrar arkadaşa gittim sağ taraftaki alt diş bastığını gördü kaplamayı laboratuarda basan yeri fazlalığını aldırdı yapıştırdı tekrar 3 ay dayandı gene düştü ve gene sol taraftaki kaplamanın içi doluydu alt diş gene aynen duruyor. Bu nedir neden içi doluyor anlamadım..

  • Onur Öztürk

   Merhaba, geçmiş olsun, dişin taşıyıcı kısmı koptu ve zarar gördüyse bu durumda dişlere tekrar dolgu vb yapılıp restore edilmesi buna göre de porselen kaplamlarınızın yenilenmesi gerekebilir.

 • Ayşenur

  Hocam merhaba bana zirkonyum kaplama yapildi.tam bir sene oluyor.Suan dilim dislere hafif baski yaptiginda alt ve ust dislerin on kisimlarimda cart curt sesler geliyor. Cikacak diye korkuyorum takinti oldu dilim ha bire dislerime gidiyor.duşecek diye mi boyle sesler cikiyor yapiskandan dolayi ?

  • Onur Öztürk

   Ayşenur hanım merhaba, eğer protezinizin yapışkanı oynamış olsa protezinizden (kaplamanızdan) bu sesler geldikten kısa bir süre sonra düşerdi. 1 yıla rağmen hala duruyorsa başka bir sorun olabilir, karşı çenedeki dişlerinizde de sorun olabilr. Zaman kaybetmeden doktorunuza tekrar danışmanızı tavsiye ederim.

 • ümit kural

  Merhaba, benim pre-molar dişlerimden biri çatladı bir parçası oynuyor ama hala yerinde, bu diş yapıştırılabilir mi?

  • Onur Öztürk

   Ümit merhaba, kırılan dişin parçası kuron yani üst kısımda ise bu durumda olabilir , yapışabilir ya da dolgu ile yenilenebilir, kırılan parça dik bir kırık ve kök yüzeyinde derin bir alanı içine alıyorsa bu durumda dişin çekilmesi gerekebilir.

 • Nigar

  Implant in ustundeki kaplama dustu. Acil olarak nasil yapistirabilirim. Yurt disindayim normal dis yapistirici tutmadi. Boyle kullanirsam bir sure implant Zara’r gorur mu.

  • Onur Öztürk

   Nigar hanım merhaba görmeden net bir şey söyleyemem ama implantüstü porselen kuronlar altlarında diş gibi açıkta kalan bir madde olmadığından daha iyi bekleyebilirler, tavsiyem yine de ulaşabiliyorsanız bir dişhekimi aracılığıyla geçici de olsa işlem yaptırmanızı öneririm.

 • Ömer

  Merhaba hocam benim porselen kaplama dişim düstü ve fırsat bulamıyorum sırada bulamıyorum doktor için kaplama yapıstırıcı toz ve sıvı karıştırıp içine döküp yapıştırıyorlardı ilacın ismi neydi acaba internetten sipariş verip kendim takmak istiyorum

  • Onur Öztürk

   Ömer merhaba, medikal ürünleri internetten alamazsın, almanı ve kendi kendine de kullanmanı tavsiye etmiyorum. Biş dişin yapışması için bir çok faktör ve yapıştırıcıyı uygulama esnasında dikkat edilen bir çok nokta vardır.
   Herhangi bir yapıştırma işlemi gibi değil de yine dişhekiminde yapılmasını öneririm.

 • Erol gökdemir

  Hocam benim ust sağ köprüm düştü ve doktora gitme imkanim yok okyanustayım bunu kendi imkanimla nasil yapistirmam gerekir lütfen yardımcı olur musunuz

  • Onur Öztürk

   Merhaba, okyanusta muhtemelen bir gemi vb’deyseniz acil bölümlerinde buna yönelik bir materyal olabilir ya da en yakın karaya çıktığınız yerde tekrar yapıştırılabilir. Correga gibi bir protez yapıştırıcısı varsa gemide bu da geçici olarak idare edebilir.

 • Dudu

  Diş yaptırmak icin gercekten zengin olması lazem bu ulkede, o yuzden millet sacmasapan mazemel le kendine yapistirmayi calisiyor

  • Admin

   Merhaba, maalesef diş hekimliğinde kullanılan materyallerin maliyetleri çok yüksek olduğu için doğal olarak bunların fiyata yansıması da kaçınılmaz oluyor ama bir ayrı nokta ise doğru diş hekimliği yapıldığında, istisnalar olsa da sürekli çıkan porselenler vb durumlar çok nadir görülen durumlardır. En başta diş hekimi ve yapılacak işlem, materyal seçimi konusunda daha titiz davranmak gerekiyor.

 • Zehra

  Merhaba Onur bey, benim ust yamuk olan 1 disim icin 4 disime o yamuk disi de kaplayacak sekilde metal seramik kaplama yapilm8sti 5,5yil once; bugun dustu kaplamalar ve bir tarafin 1. disim tamamen curumus cunku kaplama yaparlarken dayanamadigim icin 4 disimin de sinirleri alinmisti, simdi doktora girmtsem acaba kaplamami yerine yapistirlar mi acaba yoksa baska sorunlar da cikar mi? Simdiden tesekkurler!

  • Admin

   Zehra hanım merhaba, tavsiyem kısa süre için eski ve sorunlu olan dişlerinizi (kaplamalarınızı) zaman kaybetmeden tekrar yapıştırtmanız olur, sonrasında ise uyumu bozulan restorasyonları değiştirtmenizi tavsiye ederim.

 • Tuncer

  Merhabalar,

  Yaklaşık 3-4 sene önce belki de 4-5 sene önce tam hatırlamıyorum dişim kırıldı ve diş doktoruna gittim. Ardından kırık dişi törpüleyip küçülttü ve üzerine porselen bir diş taktı. Çok memnundum hiç zorlamadı beni. Geçenlerde o diş yerinden çıktı ve şu anda bir şey ısırınca düşüyor. Doktora gitmek istemiyorum. En kolay çözüm nasıl olur?

  İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

  • Onur Öztürk

   Merhaba, teknik olarak yerinden çıkmış porselen bir kuronu doktora gitmeden kullanmanızı önermem, alttaki dişi eriterek bir süre sonra kaybedersiniz.

   • Tuncer

    Forumları biraz gezdim de bir kişi doktora gidip yapıştırtmış. Sizce böyle bir uygulama mı yaparlar bana da?

    • Onur Öztürk

     Yazıyı okumadınız, başlığa aldandınız sanırım 🙂 Evet doktora giderek yapıştırmanız gerekir zaten, yazıyı okursanız fikri vermeye çalıştım, geçmiş olsun.

 • Erkan DAYIOĞLU

  Değerli Onur Hocam.
  Öncelikle buradan sorulan tüm sorulara zahmet edip geri dönüş yapmışsınız. Ben de buna güvenerek kaplamalarla alakalı sorunumu dile getieceğim. Bundan 4,5 yıl önce sol üst 1. ve 2. küçük azı dişlerime (Köpek dişin hemen arkasındakilere) iç çürüme tanısıyla kaplama yapıldı. Bugün kahvaltıda bu birbirine yapışık olan 2 kaplama birden düştü. Benim 2 sorum olacak.
  1) Bunların tekrar yapıştırılması için ne kadar sürede doktora gidilmeli ? (En kısa zamanda diyeceksinizdir muhtemelen. Ben devlet hastanesinde en erkan 1 hafta sonrasına randevu alabildim. Bir hafta sıkıntı oluşturur mu ?
  2) Düşen kaplamaları küçük bir cam kavanoza, kaplamaları biraz geçecek kadar suyun içerisine koyup kapağını da kapattım. Bu doğru bir saklama metodu mudur ? Siz ne tavsiye edersiniz?
  Teşekkür ederim.

  • Onur Öztürk

   Erkan merhaba öncelikle geçmiş olsun, tavsiyem diş hekimliği hizmeti veren tüm merkezlerin acil bölümü bulunmaktadır, düşen dişlerin sebebiyle rahatsızlık yaşadğını özellikle belirtirsen acil olarak yapıştıracaklardır. Aksilik olması durumunda gerekirse özelden ya da başka hastaneden hizmet alarak dişlerinin çok boş kalmasına izin vermeden hızlı bir şekilde yapıştırtmanı öneririm. Porselen kuron (kaplamaların) özel bir saklama yöntemi yoktur sadece kaybetmemen gerekir, ıslak bir yerde muhafaza etmek, düşen bir dişin canlı dokularının sağlam kalması için başvurulur, porselenler için geçerli değildir.

 • Sinem

  Merhaba benim arkada kaplama dişimin biri düştü onu geçici olaral corega protez yapıştırıcıyla yapıştırsam olurmu acaba?

  • Onur Öztürk

   Sinem hanım merhaba, correga tipi yapıştırıcılar hareketli protezleri (damak protez gibi) yapıştırmak üzere tasarlanmışlardır, kuron (kaplama) tarzındaki protezleri düzgün yapıştıramazlar sadece kısa bir süre için sabitleyebilir belki. Correga ile sabitledikten sonra vakit kaybetmeden diş hekiminize giderseniz tekrar dişinizi yapıştırmanız gerekir.

 • Tuğba

  Merhaba ben ön iki dişi çektirip ön dişlerime kaplama yaptırdım ön dişlerimin arası açık olduğu için yapıştırıyorlar ama sürekli düşüyor ne yapmam gerek?

  • Onur Öztürk

   Tuğba hanım porselen kaplamaların sürekli düşmesi iyi bir şey değildir, zaman kaybetmeden yeniletmenizi tavsiye ederim.

 • Abdurrahman Arslan

  Alt kaplama dişlerim sık sık çıkmaya başladılar bunun için ne yapmalıyım.

  • Onur Öztürk

   Merhaba, bunun için direkt doktorunuza gözkümeniz gerekir, eğer porselenler yerinde durmuyorsa uyumları bozulmuş ve hızlı bir şekilde yenilenmeleri gerekebilir.

 • Tolga öner

  Merhaba onur bey..diş kronum devamlı düşüyor
  .haftada bir..su zamana kadar hastanede yapistirttim..
  .artik kendim yapistiracam..bunun için siman alaçam ama değişik simanlar var

  Cinko fosfat..çinko polikarboksilat..reçine,çinko oksit ojenal gibi…hangisi ile em yuksek verimi alırım…
  .

  • Onur Öztürk

   Tolga bey merhaba, porselen kuronları yerinde tutmak için mekanik retansiyon (tutuculuk) esastır eğer porselen kuronununuz doğru açı ve mesafeye sahip değilse hiç bir yapıştırıcı ile onu tutturulmaya çalışması doğru olmaz, ayrıca yapıştırıcı alsanız bile bunu evde sıhhi şartlarda yerleştiremezsiniz ya da temizleyemeyip diş eti sorunlarına yol açabilirsiniz, en mantıklı olan restorasyonu yeniletmeniz olur.

 • Onur

  Hocam Merhabalar; üst ve alt ön dişlerim oldukça sağlam hiçbir problemim yok fakat estetik bir gülüşüm yok bu nedenle üst ön dişlerime zirkonyum yaptırmak istiyorum. Güzel gülüşün yanında bana ağrılar ve sürekli düşmeler yaşatır mı ? Bu tarz durumlarda zirkonyum öneriyor musunuz ? yoksa dertsiz başıma dert açmayayım mı ?

  • Onur Öztürk

   Onur merhaba, gülüşünün düzgün olmamasına yol açan durum dişlerin üstü üste olması vb ise ortodontik tel tedavisi ya da alligner (invisalign) ile düzeltebilirsin. Değilse şekillerinde sorun var, renklenme vb ise bu durumda zirkonya porselenler için sağlam dişlerini komple kestirip küçülttürmek yerine porselen laminate tercih edebilirsin. Düzgün yapıldığında porselen laminalar yeterince sağlamdır ve sağlam dişlerini korurlar alt taraftaki. Porselen laminalarla ilgili daha fazla bilgi almak için:

   https://www.onurozturk.com/laminate-veneer/

   inceleyebilirsin.

 • Bülent çiçek

  Merhaba onur bey ,
  Yirmibeş yıl önce ön dişlerime kaplama porselen diş yapılmıştı, zamanla protezler tutan dört diş’ten (sonuncusu dün düştü) üçü düştü.dörtlü protezimi sadece bir diş tutuyor şuan. Bundan dolayı protezim artık düşme durumuna kadar geldi. Size sorum şudur,
  Tek parça olan dörtlü sabit protez imi, karşılığı olmayan kısımlarını direk diş etine yapıştırılabilirmi. Konuşmak ta ve yemek yemekte çok zorluk çekiyorum. Maddi durumum pek iyi sayılmaz. Bir iş bulup çalışmaya başlarsam ancak yaptırabilir im. Bu şekilde iş bulamıyorum. Bu konuda neyapmam gerekecegi hakkind bilgilendirirseniz sevinirim. Saygılarımla. .

  • Onur Öztürk

   Bülent bey merhaba, maalesef teknik olarak bu mümkün olmaz, yani hem tek diş kalan protezinizi taşıyamaz hem de sabit bir protez damak kısmına yapışamaz. Maliyeti makul bir şekilde halletmek için eğer sigortanız varsa yakınınızdaki bir üniversite hastanesinin protez bölümüne giderek efektif bir çözüm bulabilirsiniz.

 • Mehmet

  Benimde kaplamalarım sürekli çıkıyordu ve japon yapıştırıcısı kullanıyordum, fakat dişlerimin sürekli kırılması sebebiyle alt çenemde iki yerde kist oluştu.Toplamda 16 tane dişimi çektirmek zorunda kaldım.Üst damakta hiç dişim kalmadı , alt damakta 4 tane dişim kaldı.Kalanları dişçiye gidip tekrar kaplama yaptırıp kurtardım.Şimdi protez diş yaptırmak için 3 aydır bekliyorum.Çok aç kaldım ve çok zorluklar çektim.Size tavsiyem japondan uzak durup dişçiye gidin, en iyisini onlar bilir.

  • Onur Öztürk

   Japon yapıştırıcısı dişe zarar verir mi? Maalesef bunu düşünmeden basit çözümlerle sizin gibi bir çok insan ciddi sağlık sorunları yaşayabiliyor. Öncelikle çok geçmiş olsun Mehmet bey, yaşadıklarınızı da paylaştığınız için teşekkür ederiz. Japon yapıştırıcısı ile diş yapıştırma tehlikelidir, sitotoksik bir malzemenin ağzımızdaki dokularla temasa geçmesi en son istediğimiz durumlardan birisidir, kalıcı zararlar verebilir. Umarım en kısa sürede sağlığınıza kavuşursunuz.

 • Burak

  Hocam iyi günler, bu hafta zirkonyum kaplama yaptırdım ön 6 dişime, lakin sol lateral dişin olduğu yerden tükürük geçiyor, hepsinden geçiyor lakin sanki bu diğerleri gibi dişler arasından değilde sol lateralin içerisinden geçiyor gibi. Tekrar diş hekimime gittiğimde diş etlerinin daha oturmadığını ve az bir zamana oturacağını söyledi ama içim bir türlü rahat etmiyor diğerlerin resmen arasından geçerken bunun adeta içinden geçiyor gibi. Sizce bu durum normal mi, yoksa diş hekimime gidip tekrar yapıştırtmalı mıyım? İçine yiyecek kaçıp koku yapmasından çok korkuyorum açıkcası.

  • Onur Öztürk

   Burak merhaba, yeni yapılan restorasyonlarda ilk başlarda diş etleri yerleşene kadar bu tip durumlar olabilir normaldir, yine de doktorunla takip etmeni öneririm.

 • Hayat

  Mrb hocam porselen kaplamam var sallanıyor düşme ihtimali olur mu

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Hayat hanım merhaba, porselen dişiniz sallanıyorsa bir çok sebebi olabilir, en basit olasılıkta bile diş hekiminize gözükmenizi öneririm.

 • cumali

  cevaplariniz ve sabriniz icin cok sagolun
  Yurt disinda yasiyorum.Zirkonyum kaplama yaptiriyorum .Once kanal tedavisi yapildi.Sonra gecici disler.Gecici yapilan kaplamalarim devamli dusuyor.Normal diyorlar bunlar gecici dis diyorlar
  Sizce normalmi daha 10 daika sonra alt cene kopru de olan kaplamam dustu ve sonra on dis tek olarak dustu
  Turkiyede yaptirmadigima pisman oldum
  tesekkur ederim Iyi gunler

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Cumali bey merhaba, geçici kuronlar (kaplamalar) maalesef süreç esnasında düşebilirler, bunu etkileyen çok faktör vardır, mümkünse sürekli çıkmaları tercih edilen bir durum değildir. Önemli olan kalıcı porselenlerinizde benzer bir durumu yaşamamanız , olursa da doktorunuza danışmanızı öneririm.

 • Aslı

  Mrb doktor bey porselen kaplama dişim düştü neredeyse 10 yıllık kaplamam, diş hekimi tekrar yapıştırdı 1 ay sonra ağrı başladı fırcaladığım zaman kanama da oluyor ne önerirsiniz

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Aslı hanım merhaba, protetik restorasyonların ortalama ömrü 10 yıl civarlarındadır, hiç bir sıkıntınız olmasa ile uyum vb sorunlardan dolayı doktorunuz zaten bu tip bir restorasyonun değişmesini önerebilir size. Bu tip bir tekrar yapıştırma sonrası oluşan problem bize kanal tedavisini düşündürtür, o dişinizin kanal tedavisi görüp porselen kuronunun yenilenmesi gerekebilir, zaman kaybetmeden diş hekiminize başvurmanızı öneririm.

 • Metin

  Doktor bey. Her mesaja cevap veriyorsunuz. Bu yüzden öncelikle teşekkür ederim.
  BİR iki hafta sonra tedavime başlıyacağım.Ve zaten kalan dişler çekilecek. Protez olacak. Şuan kısa bir süre için bir iki damla japon ile idare edecek gibi. Corega fayda etmiyor. Kaplamayı yapıştırsam zehirlenme gibi bir durum söz konusu olur mu? Yoksa sadece dişlere mi zararı var?

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Metin bey merhaba, öncelikle kolay gelsin, bahsettiğiniz süreç ağzınızda kalması uygun olmayan dişler için en ideal çözüm olur. Kalıcı dişleriniz çekildiğinde doktorunuz size idame için geçici bir protez yapacaktır, bu sizi rahatlatır, yine de o sürece kadar bu kısa aralıkta japon yapıştırıcısı kullanmanızı önermiyorum. Bu tip ürünler diş çekimi öncesinde diş etlerinizi ve damağınızı zedeleyebilir bu da çekim sonrası geç iyileşen yaralarla canınızı sıkabilir. Tavsiyem doktorunuza başvurarak bizim diş hekimliğinde kullandığımız çok güçlü yapıştırıcılar var, bunlarla son çare olarak kısa süreli bir çözüm sunmasını istemeniz olabilir, iyi günler.

 • dr.tank

  ticeri amaçlar ve çıkarlar hariç bir öneriniz yok. Hekimlik ileri düzey bir ticaret alanı olmuş. gerçekten insanların sonunu bile bile yaşadıkları bir dünya gezegeninde neden bukadar ahmak olduklarını anlamak çok zor.

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   İnternet üzerinden bir blog yazısı altında daha fazla ne bekliyorsunuz onu anlamadım?

   Dişlerini japon yapıştırıcıları ile yapıştırıp, aslında ağzında belli bir saatten sonra durmaması gereken protezleri taşımaya çalışıp alttaki dokulara zarar veren, kullandıkları japon yapıştırıcısı ile yumuşak dokularını zedeleyen insanları uyarmanın neresi yanlış sizce? Okuyan insanlara bunun yanlış olduğunu anlatabiliyorsam ben bunu kar sayıyorum, ticareti bunun neresinde görüyorsunuz?

   Bu konuları araştıran insanlara bunun zararlı olduğunu anlatmanın daha faydalı bir yolu nasıl olabilirdi sizce? Eleştirmiş olmak için eleştirmek yerine, pozitif bir öneri getirirseniz, memnuniyetle okumak isterim, saygılarımla.

 • Eda

  Merhaba, ön iki disim ayrı ayrı porselen kaplama yapıldı ve kalıcı yapistirildi. 3 gün sonra ikisi de yerinden çıktı. Doktorum yapistirirken hava veya nemlilikle alakalı bı sorun olabileceğini söyledi. Bugün daha titiz bı şekilde tekrar yapıştırdi aynı yapistiriciyla. Daha sağlam bişey yok mu diye sordum, bu yapıştırıcı çürüme için de etkili o yuzden tekrar aynisiyla yaptım dedi. İçimde bir tedirginlik var yine düşer mi diye. Size sorum; yapistiricilar gittiğimiz doktorlara göre değişiyor mu? En sağlam yapıştırıcı hangisidir ve markadan markaya sağlamlık değişir mi? Teşekkür ederim şimdiden cevap için. ☺️

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Merhaba, yapıştırıcıların çeşitleri vardır ve bunların bağlantı güçleri değişebilir ama bir porselen kuronu yerinde tutan genellikle mekanik retansiyon ve kavite geometrisi dediğimiz alt yapı hazırlığıdır, bunlarda sorun varsa en güçlü yapıştırıcı da mucize yaratmaz. Yapıştırıcı tercihleri dişin durumu ve doktorun aşina olduğu materyale göre değişebilir, bunlar özel bazı yapışma gerektiren porselenler hariç mucize bir fark yaratmaz.

 • Ayşe

  Onur bey merhaba dişime yapılan ufak bir estetik dolgu yerinden oynadı malum bu ülkenin durumu yüzünden klinik kapalı geçici süreliğine corega tarzı yapıştırıcı ile sabitlesem ile yarar mı

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Ayşe hanım merhaba, yerinden çıkan restorasyonları en basit ve güvenilir şekilde sabitlemek için corregayı öneririm ama porselen kuron (kaplamaları) bir nebze tutabilse de dolgu için tutuculuğu olacağını sanmıyorum, yine de deneyebilirsiniz, zararı olmaz. Japon yapıştırıcısı gibi bir malzemeyi kullanmanızı önermem.

 • cemil

  selamün aleyküm hocam dişlerimi yapalı4 gün oldu porselen 8 adet ama bir türlü alışamadım .agır gelıyor sankı iyi bisey yiyemıyorum neden acaba

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Cemil bey merhaba, porselenler sonuçta bir protezdir ve bunlar için de bazen alışma süreci gerekir, bir kaç hafta bazen ay gerekir, sonrasında yine aynı sorunları yaşıyorsanız doktorunuza başvurabilirsiniz.

 • dr. dadaş

  merhaba sayın hocam illaki kendini bilmezler çıkacak canınızı sıkmayın siz herkese öneride olsa yardımcı oluyonuz gereksiz insanlarda gerekli bazen ne yaparsınız :)) neyse sayın hocam biliyonuz ki ülkemizde ve dünyada bu covid 19 belası var bundan dolayı dişhekimlerine gidemiyoruz acilide kullanamıyoruz ön porselen dişlerim düştü idare etmye çalışıyorum ama bazen yutma durumuna kadar geldi agzımdan düşmeler ön 4 diş için yapaılan porselen krom kaplama bu konuda en pratik yol nedir yardımcı olurmusnuz tşkler iyi çalışmalar

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Merhaba, öncelikle teşekkür ederim. Şimdilik pratik bir şekilde eczaneden correga yapıştırıcı alarak sabitlemeyi deneyebilirsiniz , çıkan dişlerinizi en basit bu şekilde sabitleyebilirsiniz.

 • Ayça

  Merhaba geçici yapıştırılan disim maalesef çıktı ve virüs sebebi ile hastane yada doktora gidemiyorum. Ne önerirsiniz acaba?

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Ayça hanım merhaba, geçmiş olsun, çok basit çözüm olarak eczaneden correga yapıştırıcı alıp kısmen sabitlemeyi deneyebilirsiniz, sakın japon yapıştırıcısı vb kullanmayın. Corona virüs sürecinde bu dişiniz ağrı yapıyor ve şiddetleniyorsa bu durumda da daha fazla gecikmeden doktorunuzla iletişim kurunuz.

 • Barış şahin

  Hocam benim üst disler kaplama iki ayda bir düşüyorlar bunlari sabitlemenin bir yolu varmı malum corona yüzünden hastahane polinikleri kapali özellerde acik değil yardımcı olurmusunuz rica etsem

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Barış merhaba, protezlerin iki ayda bir düşmesi normal bir durum değil, bunun kullanılan yapıştırıcı ile de ilgisi yoktur, corona süreci bittikten sonra hızlı bir şekilde bu protezleri değiştirmek üzere planlama yapmanı öneririm, şu anda ilk yapabileceğin ise correga tarzında basit ama zararı olmayan bir yapıştırıcı alıp eczaneden, idare edecek şekilde dişlerini sabitlemeye çalışabilirsin, bununla hiç tutmuyorsa açık bir klinik ya da doktoruna ulaşıp bir seferlik dişlerini yapıştırtman gerekebilir.

 • Birsen

  Merhabalar Onur Bey benim implantın üzerindeki kaplama çıktı . Kaplama yeniden yapıştırılabilir mi? Bir de bu süreçte geçici bir çözüm öneriniz var mı?Corona dolayısıyla. Değerli zamanınızı bize ayırdığınız için teşekkür ederim. İyi çalışmalar diliyorum

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Birsen hanım merhaba, geçmiş olsun, kendi doktorunuza acil tedaviler için ulaşmanızı öneririm, değilse implantlar dişler gibi sızlayan vb yapısı olmayan protezler olduğu için kuronunuzu kaybetmeden muhafaza ederseniz süreç sonunda yine kendi doktorunuza yapıştırtmanızı öneririm.

 • Ufuk

  Onur Bey iyi günler. Kuron kaplamam düştüğü için yapıştırabilir miyim düşüncesiyle internette araştırma yaparken sitenize rastladım. Size soru sormayacağım, çünkü soracağım sorunun cevabını diğer yorumlara verdiğiniz cevaplardan aldım. Öylesine temiz yürekli ve öylesine güzel bir insansınız ki hiç erinmeden tüm sorulara olabildiğince ayrıntılı ve bilgilendirici cevaplar vermişsiniz. Allah sizi her iki cihanda da güldürsün. Sağlıcakla kalın.

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Çok teşekkür ederim, çok incesiniz, faydası olduysa ne mutlu bana, sağlıklı günler dilerim.

 • MUHAMMET

  Sağ arka alt dişimden bir tanesi çıktı kaplama bu ikinci çıkışı corona karantinasi yüzünden dışarı çıkamadım. Japonla yapıştırdım ve hiç bir sorunla karşılaşmadım. Bu bir sorun oluşturur mu!

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   🙂

   Japon yapıştırıcısı ile diş yapıştırmanın olası sıkıntılarını epey anlattım yukarda, bir göz atabilirsin, tavsiyem de doktorun veya acil bölümü açık bir diş kliniğine geç olmadan gidip o dişini tekrar yapıştırtman olur.

 • Fatma

  Diş hekimlerinin kullandığı yapıştiricidan kullanarak kendimiz yapıstirsak olur mu?

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Sizce? 🙂

 • Özlem Korkmaz

  Hocam ben 13 haftalık hamileyim ön dört dişim porselen kaplama çıktı hamile olduğum için geçici olarak corega kullansam zararı olurmu acaba?

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Özlem hanım merhaba, hamilelikte 3-6 aylık periyotlar arasında bir çok diş tedavisi güvenli bir şekilde yapılabilmektedir, hamileliğinizle ilgili özel bir durumunuz yoksa, kadın doğum doktorunuza da danışarak diş hekiminize gidip çıkan porselenlerinizi profesyonel olarak yapıştırtmanız daha doğru olur çünkü correga vb yapıştırıcılar ideal bir izolasyon sağlamazlar, çok kısa bir süre için geçici çözüm sunabilirler ama uzun vadede sızdırarak alttaki dişlerinizin çürümesine ve sonrasında da kaybına yol açablirler.

 • ELVAN BOSTANCI

  merhaba doktor bey benım protez dişim düştü ve bulamıyorum bana o boşluğun şuan zararı yok yaptırmasam bır müddet sıkıntıolur mu hastaneye gidemiyorum

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Elvan hanım merhaba, kayıp protezinizin olduğu yerdeki dişleriniz yer değiştirebilir , karşıt çenedeki dişler uzayabilir, zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmanızı öneririm.

Yorum Yaz

Devamını oku:
Fissür Örtücüler (Fissur Sealant)
Milattan Önce 7000 Yılından Günümüze Diş Fırçasının Tarihi ve Misvağın Yeri

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.