Düşen Porselen Kuronumu Kendim Yapıştırabilir Miyim?

25 Eyl 2015

S: Porselen Kuronum (Kaplamam) düştü. İnternette araştırdım ve bazı kişilerin diş hekimine başvurmadan kuronlarını kendileri geri yapıştırdıklarını fark ettim. Diş hekimine geri gitmem mi gerekiyor yoksa kendim geri yapıştırabilir miyim?

Y: Son dönemdeki ekonomik sorunlar insanların diş hekimliği uygulamalarını kendi kendine evde gerçekleştirmesine sebep olmaya başlamıştır. Bu yüzden en popular tekniklerin Japon yapıştırıcısını içermesi şaşırtıcı değildir.

Bu kulağa her ne kadar komik gelse de, hastaların diş hekimine gitmekten kaçınmak için tırnak törpülerinden elektrikli aletlere kadar pek çok tehlikeli yöntem kullandıklarını görüyoruz. Geçen gün bir hastam yeni bir Japon yapıştırıcısının diğer markadan daha çok işe yaradığını söyledi. Demek ki ikisinin etkinliği arasındaki farkı anlayacak kadar deneyim sahibiydi.

Akrilik reçine metil-2-siyanoakrilat veya 2-oktal siyanoakrilat içeren Japon yapıştırıcısı siyanoakrilatın fizikçiler tarafından yaraların iyileştirilmesinde kullanılmaktadır. Aslında, siyanoakrilat nemli ve gözeneksiz yüzeylere çok iyi yapışmaktadır.

Sürekli yerinden çıkan bir diş kuronu (kaplaması) için kulağa mükemmel geliyor, değil mi?

Maalesef bu kanı yanlıştır ve işte sebebi: Diş Kuron gözenekli olmayan bir yüzeydir ve nemlendirilebilir ancak nemli olmasına rağmen diş çok gözeneklidir. Bu yüzden ikisinin arasında yapışma hiçbir zaman yeterli olmaz ve asla uzun süre dayanmaz.

Ancak esas tehlike siyanoakrilatın diş kanalları içine girmesi ve dişin ölmesine neden olmaktır. Bu sonunda kanal tedavisi veya rezorpsiyon nedeniyle dişin kaybedilmesiyle sonuçlanabilir.

Pek çok kişi dişinin bilmediği şey ise kuronlarının dişe yapışarak sabitlenmedikleridir. Kuronlar senelerce yerlerinde mekanik retansiyon nedeniyle yerinde durmaktadır.

Mekanik retansiyon basit bir biçimde şöyle özetlenebilir: bir bardağın üzerine aynısından bir tane yerleştirdiğinizi düşünün. Üstteki bardağı alırsanız diğer bardak da onunla birlikte gelir ve üsttekini kaldırmaya çalışırken iki bardak birbirine “yapıştığını” fark edersiniz.

Şimdi aynısını birbiri içine yerleştirilmiş iki kâseyle deneyin. Üstteki kâseyi kaldırarak alttaki kâseyi kaldırmak imkânsızdır. Bu da mekanik retansiyonun etkilerinin (ve başarısının) yarattığı bir illüzyondur.

Bu bağlamda, porselen kuron (kaplama) sürekli düşüyorsa, bu yapışma eksikliği nedeni ile değil, dişin şeklinin kuronu alıkoyabilecek özelliklerini yitirmiş olmasından kaynaklanmaktadır. Diş hekimleri genellikle yapıştırıcı yerine kuron ve diş arasına tükürüğün sızmasını engellemek için dişin çürümesini engelleyen siman kullanırız. Bu bağlamda, umarım ağzınızda Japon yapıştırıcı gibi bir ürünü kullanmanın anlamsızlığını görmüşsünüzdür.

Her şey yapışkanlıkla ilgili değildir; ayrıca dişin şekli ve kuronun düşmesini engelleyen, porselen kuronun dişe oturma sıkılığı da önemlidir.

Ve insan bedeninde yüksek oranda nem bulunduğu için siyanoakrilat yapıştırıcılar deriye ve diğer vücut parçalarına çok daha iyi yapışacaktır. İnanın veya inanmayın ama yanlışlıkla dudaklarını birbirine yapıştıranlar bile olabiliyor. Genellikle japon yapıştırıcısı olarak da geçen bu tip yapıştırıcıların, doğrudan fiziksel zararları dışında kısa zamanda gözlemleyemediğimiz kimyasal zararları da olabilir. Bunların başında ağız kanserlerinin de günümüzde artış gösterdiği bir süreçte bu tip kimyasalları vücudumuzun içinde sürekli taşımak doğru bir seçim olmaz.

Sorunun çözümü yapışkanın gücünden çok yapılan porselen kuronun (kaplamanın) doğru bir şekilde yapılarak ayarlanmasıyla ilgilidir. Diş hekimliğinde de biyolojik uyumlu çok güçlü reçine esaslı yapıştırıcılar bulunmaktadır. Diş hekiminiz düşen kuron (kaplama) dişinizi bunlarla sabitleyemiyorsa diğer ucuz yapıştırıcılarla da çözümü bulamadığınız gibi kendinize de zarar verebilirsiniz.

Günümüzde modern restorasyonların bir çoğu bu tip reçine esaslı yeni nesil yapıştırıcılarla yapıştırılırlar. Adeziv yapıştırma sistemi olarak da geçen bu yapıştırıcılar klasik kuron (kaplamalar) yapıştırılırken ilk tercih olarak kullanılmazlar. Tercihen bir kaç sefer düşmüş klasik bir kuronu diş hekiminiz bu tip bir yapıştırıcı ile sabitlemeyi denemediyse bu bir opsiyon olabilir değilse yapılan restorasyonun çıkmamak üzere tekrarlanması daha doğru bir tercih olur.

Yazar

Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorumlar ( 6 )

 • Aykut

  Ben hızlı yapıştırıcı ile yapıştırdım ayda bir düşerdi sızlardı 2 senedir varlığını bile unuttum

  • Onur Öztürk

   Aykut bey, siyonakrilat tarzı hızlı yapuştırıcılar ya da japon yapıştırıcısıyla diş yapıştırmayı önermiyoruz, bu malzemeler insan vücudunda kullanılmak üzere üretilmedikleri için sitotoksik etkileri çok yüksek olabilir. Ağız kanserleri en yüksek artışa geçen kanser tipleri arasındadır, vücudunuza kalıcı olarak bu tip zararlı maddeleri taşımayın. Bir porselen kuronun sürekli düşmesi normal bir durum değildir, doğru yapılan bir kuron bu kadar sık düşmez, kuronunuzu yenileterek bu sorunu çözmeniz daha doğru olur.

 • Kezban

  Aykut bey ismini alabilir miuim yapıstırıcının nerden aldınız

  • Onur Öztürk

   Kezban hanım, faydası olacağını düşünerek Aykut beye kullandığı yapıştırıcının yan etkilerini uzun bir şekilde yazmaya çalıştım, işe yaramamış sanırım, ben yine de kırtasiye ürünleri konusunda ısrarcı olmamanızı öneririm.

 • Uğur

  Hocam merhaba tam protez kullanıyorum üst protezimden bir diş düştü kendim yapıştarabilirmiyim ne tavsiye edersiniz

  • Onur Öztürk

   Uğur bey tam protezlerdeki düşen dişlerin tekrar yeniden akriliğe laboratuarda bilgili bir diş teknisyeni tarafından yapıştırılması en doğru olanıdır.
   Düşen dişiniz estetik olarak görüntünüzü de etkiliyorsa bu durumda diş hekiminize ulaşana kadar kısa süreli bir çözüm olması amacıyla yapıştırabilirsiniz, bunun düşen dişi yapıştırmada kalıcı çözüme alternatif olmadığını unutmayın lütfen.

Yorum Yaz

Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.