14 Kas 2014

Bir ya da iki dişte diş eti hastalığı söz konusuysa, diş ipi bu bakterilerin bir kısmını ağızdaki diğer bölgelere bulaştırmaz mı? Bulaştırmaz ise neden? Bu, diş ve ağız sağlığı ile ilgili en sık sorulan sorulardan biridir.

Bu soru sizin de aklınızı kurcalıyorsa -ya da bu satırları okuduktan sonra kurcalamaya başladıysa- içiniz rahat edebilir; ağzınızın belli bir bölgesinde diş eti rahatsızlığı varsa diş ipi kullanmak, bunu ağzınızdaki sağlıklı bölgelere bulaştırmaz.

Peki diş ipi neden bu bakterileri, rahatsızlığı yaymaz? Çünkü diş eti hastalığınız varsa, buna sebebiyet veren bakteri zaten ağzınızın içinde demektir ve nerede olduğu önemli değildir.

Temel olarak diş eti rahatsızlıklarına bakteriler ve enfeksiyonlar neden olur. Ancak herhangi bir diş eti hastalığının meydana gelebilmesi için birtakım faktörlerin bir araya gelmesi gerekir. Ağzınızda, diş eti hastalığına sebep olan bakteriler bulunabilir, ama siz bu bakterinin düzenini bozarak diş eti rahatsızlığını önleyebilirsiniz.

Hem diş fırçası hem de diş ipi kullanmak, bu bakterilerin bir araya gelerek koloni kurmalarını engeller. Bu da hastalıkları engellemek ve iltihabı azaltmak için son derece önemlidir.

İlgili Yazılar:
Diş İpi Kullanmamak Ne Kadar Kötü Olabilir?
Diş İpi En Doğru Nasıl Kullanılır?

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
Çene Eklemi Rahatsızlığı
Çene Eklemi Rahatsızlığı

Ne Kadar Şeker Tüketmeliyiz

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.