Neden Kişiselleştirilmiş Ağız Bakımını Tercih Etmeliyiz

25 Eyl 2014

Dişlerinizin bir diş hekimi tarafından kontrol edilmesi bir bakımdır, tıpkı otomobilinizin yağını değiştirmek gibi. Elbette otomobilinizin yağını değiştirmeyi geciktirebilirsiniz. Ancak o zaman motor uzun süre dayanmaz ve muhtemelen iyi bir performans da göstermez. Bu nedenle bu işten anlayan kişiler, otomobil yağının zamanında değiştirilmesini tavsiye eder. İşte diş sağlığı için de böyle bir zamanlama söz konusudur. Standart bir diş bakımı 6 ayda bir yapılmalıdır. Ne var ki bu, 1940’larda Pepsodent reklamının koyduğu bir süre olduğu için bilimsel temele dayanan bir süre değildir. Bir başka deyişle, diş hekiminizi yılda iki defa görmeniz de yeterli olmayabilir.

Çünkü yapılan araştırmalara göre, diş hekimi ziyaretinden 3 ila 7 gün sonra biyofilm tekrar ortaya çıkmaya başlıyor ve dişler 30 gün içerisinde temizlenme öncesindeki haline geri dönüyor. Ağız biyofilmi de tüm vücuda etkisi olan iltihaplı sitokinlerin oluşmasını teşvik ediyor. Bu şartlar altında da diş eti hastalığı riski olan ve farklı diş sağlığı problemleri olanların her 3-4 ayda bir diş hekimini ziyaret etmeleri daha uygun görünüyor.

Son zamanlarda sadece diş sağlığında değil genel sağlık anlayışında da, tüm genetik eğilimlerin ve risk faktörlerinin göz önünde bulundurularak çeşitli hastalıkların gelişme şansını azaltma gayesi güden kişiselleştirilmiş bakım yaklaşımı benimseniyor. Ağız bakımı da kişiselleştirilmiş bu bakımın en önemli bileşenlerinden biri olarak ortaya çıkıyor. Peki neden? Çünkü bireylerin genetik ve mikrobik riskleri, onların ağız sağlığı da hesaba katılarak onlara uygun bir plan çıkartılabiliyor.

Hangisi Daha Kolay?

Otomobil yağı metaforuna dönecek olursak, taşıtınızın ön camındaki küçük imgeye bakıp “Biraz daha kilometre daha yapabilirim, sorun olmaz bence” diye düşünebilirsiniz ve hepimiz biliyoruz ki yapabilirsiniz fakat yol boyunca bir takım sorunlar yaşarsınız, motorunuz giderek kirlenir, aracınız gerekli performansı gösteremez ve siz de bu nedenle bazı pahalı onarım masrafları yapmak zorunda kalırsınız. Halbuki yağ değişimi tüm bunlardan daha kolay olur ve daha ucuza gelirdi.

Ağız sağlığı için de durum aynıdır; ideal olandan daha azıyla yetinebilirsiniz. Söz konusu dişler olduğunda hastalar ne yazık ki genellikle şunu söyler: “Yapılması gereken en temel şeyleri yapsam yeter” çünkü çekecekleri acıyı düşünerek koltuktan mümkün olduğu kadar çabuk kurtulmak isterler ne var ki “yetinme”nin tüm vücudumuzun -ya da motorumuzun- iyi ve uzun süre çalışması için yeterli olmadığını biliyoruz. Ayrıca daha uzun ve sağlıklı yaşamak için yaşam tarzı değişikliğine giden bireylere tanık oluyoruz. İyi bir ağız sağlığı da bunun en kolay, en hızlı ve en etkili yöntemlerinden biri.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Kişiselleştirilmiş Ağız Bakımı

Tedavilerimizden yararlanmak, detaylı bilgi almak ve Dr. Onur Öztürk ile iletişime geçmek için hemen randevunuzu alın!

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorumlar ( 12 )

 • Doğan

  Merhabalar,

  Diş taşı temizleme ve Zirkonyum/Porselen kaplama, gülüş tasarımı ile ilgili fiyat bilgisi verebilir misiniz ?

  Teşekkürler.

  • Dr. Onur Öztürk

   Doğan Bey Merhaba, Fiyat listemiz mailinize gönderildi. İyi günler.

 • Halil Yaman

  Merhaba Onur bey

  Erzincan da üniversite öğrencisiyim. Diş carpıklıgından ve renginden dolayı, diş teli ve beyazlatma düşünüyorum. Erzicanda bir doktora gittim kendisi sol üst damağından bir dişin çekilmesi gerektiğini yoksa tedavi sonunda ön dişlerin biraz ileri doğru olacagini ama konuşma ve yemede sıkıntı olmayacagını belirtti. Açıkçası çektirmeye hic niyetim yok bunun için sizinle görüşmek istiyorum. Üstelik olaganin cok ustunde bir fiyat verdi ögrenciye ragmen =). Birde diş teli ve beyazlatma tedavisinde ki ücreti ogrenmek istiyorum. İlginiz için teşekkürler…

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Halil merhaba, ortodontik tedavide diş çekimi bazen dişlerin çene kemiğinde doğru mesaefede yerleşmesi için kaçınılmaz bir işlemdir, ortodontik tedavi ücretleri maalesef kullanılan materyaller, harcana süre ve emeği göz önüne alınca maliyetlidir.

 • Nihat Fidanoglu

  Gulus tasarimi icin gereken kaplama islemi hakkinda fiyat bilgisi alabilir miyim? muayene icin randevu bilgisi rica ederim

  • Dr. Onur Öztürk

   Nihat bey Merhaba, Gülüş tasarımı (Yaprak Porselen) fiyatımız mailinize iletildi. İyi günler.

 • Pingback:Diş Fırçalama Önerileri Her Yerde Aynı Mıdır? – Onur Öztürk

 • Pingback:Daha Parlak ve Daha Beyaz Dişler İçin Pratik Yöntemler – Onur Öztürk

 • Burak

  Merhaba benim sol üst tarafımda bir dişim eksik bu doğuştan eksikmiş röntgenden bakıldı üstte falan değil diş. Bu eksiklik görüntü bozukluğu yapıyor. Eksik tarafa ne işlemi yapabilirsiniz tahmini ne kadar masraf çıkar bana. Bilgilendirirseniz sevinirim.

  • Onur Öztürk

   Burak merhaba, öncelikle detaylı incelememiz gerekir ama ortodontik tedavi ile dişlerinin konumlarını dengelemek sonra estetik olarak porselen vb ile restore edilebilir,
   mutlaka muayene edilerek değerlendirmek gerekir.

 • Aslı Yıldız

  Merhaba;
  Dişlerimde eksikler nedeniyle kayma ve boşluklar oluştu. eksik dişlerin bulunduğu boşluklar da kayma nedeniyle farklılaştı, hem alt hem üst çenedeki dişlerimde görüntü epey bozuldu bundan rahatsızım. Üstte 2 altta 2 diş eksiğim var. Düzeltme adına en uygun tedavi nedir? Yüksek maliyetli olmayan ne önerirsiniz ve fiyatı ne olur aşağı yukarı bilgi verir misiniz. Teşekkürler.

  • Onur Öztürk

   Aslı hanım merhaba, bu tip durumları mutlaka görerek değerlendirmemiz gerekir ama genel olarak diş eksiklikleri porselen köprüler veya implantlarla kapatılır bunlar da genelde daha yüksek maliyetli çözümlerdir.

Yorum Yaz

Devamını oku:
Dişlerinizi Renkleşmelerden Korumak İçin Bunlara Dikkat Edin

Ağız Sağlığı İçin Beslenme

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.