Daha Parlak ve Daha Beyaz Dişler İçin Pratik Yöntemler

16 Ara 2014

Gri ya da sarımtırak dişleriniz yüzünden rahat gülemiyor musunuz? Yaşınız ilerledikçe, belli başlı yiyecek ve içecekleri tüketmek dişlerinizde lekelere yol açabilir. Dişleri yıpratan alışkanlıklardan uzak durmak ve dişlerinize özel bakım yapmak, dişlerinizin beyazımsı parıltısını (ve gülüşünüzü) iyileştirebilir. Işıltılı bir gülüşe yeniden sahip olmanıza yardımcı olacak birtakım önerileri hayata geçirebilirsiniz:

Diş Beyazlatan Malzemeler

 Evde kullanılan pek çok diş beyazlatıcı malzemenin içinde karbamit peroksit ya da hidrojen peroksit bulunur. Bu kimyasallar, yüzeysel ve bazı derin lekeleri çıkarmaya yardımcı olabilir. Malzemenin kendisine bağlı olarak bu kimyasallar, diş macunlarında ve ağız gargaralarında da bulunabilir. Bunlar, dişlerde normal diş fırçalamaya göre çok daha uzun süre kalırlar – tabii süre değişkenlik gösterebilir.

Diş Beyazlatan Bantlar 

Evde uygulayabileceğiniz bu bantların içerisinde ortalama %5 oranında hidrojen peroksit bulunur. Haftada birkaç gün, birkaç dakika dişlere yapıştırılarak uygulanır. Bu konuda direkt uygulamadan önce diş hekiminize görünmeniz ve bu tip bir diş beyazlatma işlemi için dişlerinizde engel oluşturacak bir durum olup olmadığını kontrol ettirmeniz gerekir.

Diş Beyazlatan Diş Macunları 

Bazı normal diş macunları, jeller ve sıvılar; kimi lekeleri çıkartabilir; fakat çoğu diş beyazlatıcı özelliğe sahip değildir, bu nedenle dişlerinizi beyazlatma konusunda daha az bir etkisi olabilir ya da hiç etkisi olmayabilir. Diş beyazlatma özelliği olan diş macunlarının bu konuda daha fazla etkisi vardır ve diş hekiminizin tavsiyesi ile doğru bir ürün fark yaratabilir. Ayrıca içeriği konusunda emin olduğunuz bir ürün sizde çok iyi sonuç verirken bir başkasında aynı etkiyi göstermeyebilir ya da tersi de mümkündür bu açıdan değişik diş beyazlatıcı diş macunlarını denemek de iyi bir çözüm sunar.

Daha Beyaz Dişler İçin Ev Yapımı Çareler 

Karbonatın, kimi zaman limon suyuyla karıştırıldığında, dişleri beyazlatmaya yardımcı olduğu pek çok kişi tarafından iddia edilmesine rağmen, bu yöntem işe yarasa da diş minenizi kontrolsüz bir şekilde aşındırabilir. Tükürük salgılanmasını arttıran ve diş minelerinde temizlik etkisi yaratan yiyecekler (elma, havuç, armut gibi) de dişleri beyaz tutmaya yardım ediyor. Çilek ise diş minesindeki basit lekeleri çıkartma ve daha beyaz gösterme özelliğine sahiptir . Şekersiz sakızlar, tükürük salgılanmasını arttırarak ve yemeklerden sonraki oluşan asitleri normal seviyeye indirerek dolaylı olarak diş temizliğine yardımcı olurlar. Tüm bunlar, dişleri beyazlatmanın “ev yapımı devalar”ı olarak görülüyor.

Diş Tedavisi ve Diş Beyazlatma 

Diş beyazlatma tedavi görmemiş dişlerinizde sonuç verir. Diş hekiminde veya diş hekimi tavsiyesiyle uygulanacak olan “diş beyazlatma” (bleaching) işlemi eskiden yapılmış diş dolgusu ve porselen kuronlarınızda (laminatelerinizde) sonuç vermeyecektir.

Diş Lekelerinden Korunma 

Diş mineleri, dişleri saran koruyucu tabakası, biz yaşlandıkça incelir ve küçülür. Diş minesinin altında dentin bulunur, ki diş minesinden daha koyu renklidir. Bu nedenle yaşlandıkça, diş minelerini aşındırıcı alışkanlıkara sahip olmak, dentinin daha çabuk ortaya çıkmasına sebep olabilir. Ne var ki, insanlar bu beyazlatma tedavisini tersine çevirebilir ve en başa dönebilir. Beyazlatıcıları çok fazla ve çok sık kullanmak, dişlerinizin buzlu, yani mavimsi, görünmesine neden olabilir.

Dişleri Beyaz Tutmak İçin Sigara İçmeyin 

Diş lekelerine sebebiyet veren en yaygın suçlu tütündür. Tütün içmek ve çiğnemek, dişleri çok hızlı bir şekilde lekeler ve rengini sarartır. Tütün, aynı zamanda, pek çok kanser riskini arttırır ve diş eti hastalıklarına, kötü nefese neden olur.

Diş Renkleşmelerinin Suçlusu İçecekler 

Dişlerin renkleşmesine yol açan yaygın içeceklerin arasında kahve, çay, koyu renkli sodalar, pek çok meyve suyu (özellikle koyu renk olanları) bulunur. Eğer bir içecek ya da yiyecek, beyaz kıyafetinizde leke bırakıyorsa, aynı şekilde dişlerinizde de leke bırakıyor demektir.

Diş Renkleşmelerine Sebep Olan Diğer İçecekler 

Bazı içecekler sizin için iyi olabilir, fakat renkleşme açısından dişleriniz için iyi olmayabilir. Kırmızı şarap (evet, sadece bir kadeh), yaban mersini suyu ve üzüm suyu; diş renkleşmeleri konusunda oldukça başarılı içeceklerdir. Bu yüzden bu içecekleri içmemeli misiniz? Hayır. Bu içecekleri tükettikten sonra ağzınızı çalkalamayı ve dişlerinizi düzenli fırçalamayı unutmayın. Kıyafet benzetmesini hatırlıyor musunuz? Kıyafetinizdeki lekeyi çıkarmanın en iyi yolu, onu yıkamak ve hafif temizleyici malzemelerle lekeyi çıkartmaya çalışmaktır. Aynısı dişleriniz için de geçerli: Leke dişinize yerleşmeden ağzınızı çalkalayın ve en az yarım saat sonra dişlerinizi fırçalayın.

Dişlerinizi Renkleştiren Yiyecekler 

Kimi yemekler de, tıpkı bazı içecekler gibi, sağlığınıza yararlı, ancak dişleriniz için zararlı olabilir. Bu yiyeceklerin arasında: Yaban mersini, böğürtlen, vişne, kiraz, kuş üzümü, ketçap ve yemeklerde kullanılan ağır soslar vardır. Ağzınızı yıkamayı ve bunları yedikten en az yarım saat sonra dişlerinizi fırçalamayı unutmayın (kıyafet benzetmesi burada da geçerli).

Spor İçecekleri Dişleriniz İçin Zararlı Mı?

Tatlandırılmış içecekler, dişlerinize iyi gelmez. Diğer, asidik içecekler (limonata gibi) diş minelerinizi zamanla aşındırabilir. Eğer bu içecekleri tüketiyorsanız kıyafet benzetmesini aklınızdan çıkarmayın: Suyla çalkalayın ve en az yarım saat sonra dişlerinizi fırçalayın.

Dişlerinizde Renkleşmelere Yol Açan İlaçlar 

Klorheksidin içeren ağız gargaraların uzun süreli kullanımı, tetrasiklin, demir içeren ilaçlar, florür (fazla kullanımı dişleri lekeler), bazı antihistaminler, tansiyon ilaçlar. Bazı hastalarda, diş renkleşmeleri öyle bir durumdadır ki diş beyazlatma yöntemleri bir işe yaramaz. Diş beyazlatmaya cevap vermeyen dişlere sahipseniz, başka yöntemler için diş hekiminizi ziyaret edin.

Günlük Bakım Yardımcı Olabilir 

Dişlerinizi günlük ve düzenli olarak fırçalamanız, ağız çalkalama suları ile bakımı desteklemeniz, diş ipiyle temizlemeniz; dişlerinizin sağlığı için çok önemlidir. Günde en az 2 defa düzenli olarak ağız bakımınızı aksatmamanız ağız sağlığınız için en iyisidir. Günümüzde elektrikli diş fırçaları çok etkili bir temizlik sunsalar da, manüel diş fırçaları düzgün kullanıldığında, dişlerinizi beyaz ve temiz kılma konusunda çok iyi iş görürler.

Diş Doktorunuzu Düzenli Olarak Ziyaret Edin

Ağız ve diş sağlığı ile ilgili öneriler ve tavsiyeler kişiye özel olabilir ve sizin için genelden farklılık gösterebilir. Bunun için diş hekiminizin tavsiyesine göre diş bakımı programınızı belirleyip dişlerinizi uzun dönemde koruyacak önlemleri almak gerekir.

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
Diş eti Kesimi (Şekillendirme) Nedir ve Neden Yapılır
Diş eti Kesimi (Şekillendirme) Nedir ve Neden Yapılır?

Diş çekimi acıtır mı
Diş Çektirmek Acıtır Mı?

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.