26 Ağu 2014

Diş Hassasiyeti Nedir?

Çoğumuz hassas dişlerimiz olduğunu söyleriz. Aşağıdaki durumlarda dişlerimizde ağrı veya rahatsızlık hissederiz:

 • Soğuk, sıcak bir şeyler yemek veya içmek
 • Tatlı yemek
 • Dişe başka dişlerin veya dilin dokunması
 • İki çeşit diş hassasiyeti vardır:

Dentin hassasiyeti dişin dentin tabakası oraya çıktığında oluşur. Normalde dentin tabakası, dişeti çizgisinin üstünde mine tabakasıyla, altında ise sementle kaplıdır. Dentin, tübül denilen minik açıklıklardan oluşur. Her tübülün içinde dişin merkezinden gelen sinir uçları vardır ve bu sinirlerin dış kısımla bağlantısı tübülü dolduran bir sıvı aracılığıyla olur. Dentin ortaya çıktığında, sıcak soğuk ve baskı bu yapıyı etkiler. Bu da hassasiyete yolaçar.

Dentin hassasiyeti bir veya birkaç dişi etkiler. Bu dişin dış koruyucu mine katmanları yok olduğunda ya da diş eti çekilip açığa çıktığında oluşur. Dentin hassasiyetinin sebepleri aşağıdaki gibidir:

 • Dişleri çok sert fırçalayarak mine tabakasına hasar vermek
 • Kötü ağız hijyeni yüzünden dişeti çizgisinde tartar birikimi ve bu bölgede oluşan mikrobiyal tabakanın oluşturduğu asidin dentin yüzeyini etkilemesi
 • Tedavi edilmeyen çürükler
 • Çatlak veya aralığı olan eski dolgu
 • Diş kökünü ortaya çıkaran diş eti çekilmesi. Diş eti çekilmesi genelde sert diş fırçalamaktan veya periodontal hastalıklardan oluşur
 • Dişin kökünü ortaya çıkaran dişeti ameliyatları
 • Diş kökleri zaten ortaya çıkmış insanlarda fazla diş beyazlatma
 • Sıklıkla asitli yiyecek ve içecek tüketmek

Pulpa hassasiyeti diş özünün bir reaksiyonudur. Pulpa her dişin merkezindeki damar ve sinir toplamıdır. Pulpa hassasiyeti genelde sadece tek dişi etkiler. Sebepleri;

 • Çürüme veya enfeksiyon
 • Yeni yapılan dolgu
 • Diş sıkma ve gıcırdatmadan doğan fazla baskı
 • Çatlak veya kırık diş

Eğer birşey ısırınca keskin bir acı hissediyorsanız, dişiniz veya dolgunuz çatlamış veya kırılmış olabilir.

dis-hassasiyeti

Belirtileri

Hem dentin hem de pulpa hassasiyeti genelde ısı değişimi veya basınca duyarlılıktan olur. Soğuk yiyecek ve içeceklere karşı hassaslık en sık görülen sebeptir. Daha az rastlanmakla birlikte dişler sıcağa da hassasiyet gösterebilir. Eğer bir dişin hassaslığı soğuktan sıcağa geçiyorsa dişin sinirleri ölüyor olabilir. Bu durumda kanal tedavisi gerekli olur.

Teşhis

Diş hekiminiz diş geçmişinizi inceleyerek gıcırdatma ve diş sıkma olup olmadığını sorar. Diş gıcırdatma ve sıkma diş hassasiyetini etkileyebilirler. Aynı zamanda çürük, derin dolgu ve ortaya çıkmış kök olup olmadığına da bakılır. Diş hekimi dişinizdeki hassasiyeti görmek için detaylı muayene etmesi gerekebilir.

Dişler dolgu sonrası 2-3 hafta soğuğa ve baskıya karşı hassasiyet hissedebilir. Amalgam dolgudaki metaller soğuğu çok iyi ileterek dişin merkezinde hissedilmesini sağlarlar. Diş rengindeki kompozit dolgularda ise bugünkü bonding (yapışma) ve tabakalanarak uygulama teknikleri ile hassasiyet daha az seviyelere inmiştir. Diş hekiminiz veya endodontistiniz yapacağı testlerle kanal tedavisi gerekip gerekmediğini anlayabilir.

Beklenen Süre

Dişinize dolgu yapıldıktan sonra da hassaslık olabilir, ancak bu hassasiyet bir kaç haftada geçer. Bazen bu hassasiyet geçmez. Bu durumda ise kanal tedavisi gerekebilir.

Birkaç dişi etkileyen hassaslık genelde kısa bir süre sonra geçer. Hassaslığın sebebine bağlı olarak hassaslık devam edebilir. Bazı insanlar 1-2 ay hassasiyet hissetmelerine rağmen bazı insanlar hayat boyu bunu hissederler.

Önlemleri

Dentin hassasiyeti— Dentin hassasiyeti ihtimalini aşağıdakileri uygulayarak azaltabilirsiniz:

• Günde 2 defa diş fırçalamak ve düzenli diş ipi kullanmak
• Yumuşak uçlu diş fırçası kullanmak ve dişleri 45 derecelik açıyla oval hareketlerle doğru fırçalamak
• Fluoridli diş macunu ve ağız gargarası kullanmak
• Onaylı ve hassaslığa karşı koruma sağlayan diş macunu kullanmak
• Diş gıcırdatma ve sıkma için tedavi olmak (bruxism)

Pulpa Hassasiyeti — Eğer bir dişe kanal tedavisi yapılması gerekiyorsa, ortaya çıkacak hassaslığı gidermek için gereken tedaviyi yaptırmaktan başka çare yoktur. Kanal tedavisini geciktirmek ileride problem yaratmakla birlikte tavsiye edilmez.

Hassas Diş Tedavisi

Dentin hassasiyeti sebebi ne olursa olsun tedavi edilebilir. Diş hekiminiz dişlerinizi temizleyebilir. Eğer dişleriniz çok hassassa diş hekiminiz temizleme öncesi lokal anestezi kullanabilir.

Temizleme sonrası dişlerinize koruma amaçlı fluoridli cila sürülebilir. Bu geçici olarak hassaslığı azaltır ve dişlerinizi güçlendirir. Diş hekiminiz aynı zamanda hassasiyete karşı tedavi de uygulayabilir. Bu tedavi dişlerinizdeki tübülleri bloke ederek hassasiyeti azaltır.

Evde fluoridli diş macunu ve ağız gargarası kullanmak hassaslığı azaltmaya yardımcı olur. Sadece hassas dişler için uygun olan diş macunları vardır. Bu konuda diş hekiminize danışabilirsiniz.

Hangi fluoridli ağız gargarasını kullanacağınızı diş hekiminize danışabilirsiniz. Bazı ağız gargaraları asidik bazıları ise değildir. Nötr sodyum fluorid kullanan bir ağız gargarası seçmelisiniz.

Pulpa hassasiyeti, eğer diş sinirleri hasarlı veya ölmüşse kanal tedavisiyle tedavi edilebilir. Eğer hassaslık yeni yapılan bir dolgudan kaynaklanıyorsa bir kaç hafta içinde kendi kendine geçer. Bazı durumlarda dolgu yüksek olup hassasiyet yaratır. Bu durumda diş hekiminiz yüksek dolguyu düzeltir. Diş gıcırdatma ve sıkmadan kaynaklanan hassasiyet ise gıcırdatma bittiği anda kesilir.

Ne Zaman Bir Profesyonele Başvurmalı?

Eğer hassasiyet birkaç haftadan fazla sürüyorsa diş hekimine başvurmanız tavsiye edilir. Eğer yakın süre içinde diş temizletmeyi düşünüyorsanız, hassasiyet ve olası sebepleri için diş hekiminize danışın. Çoğu hassasiyet kolayca tedavi edilir, özellikle erken dentin hassasiyeti varsa.

Öngörü

Sonuç her insan için farklıdır. Bazı insanlarda hassasiyet birkaç haftada geçmesine rağmen bazen de yıllarca devam edebilir.

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorumlar ( 34 )

 • tuğçe

  2 ay önce 3 dişime dolgu yapıldı 2 tanesinde hala hassasiyet var özellikle de sıcağa karşı hala devam ediyor. Ne yapmalıyım ? Yarın azı dişlerimden birine kanal tedavisi yapılacak acı çeker miyim etrafımda ki insanlar hep çok acıdığını söylüyor korkuyorum…

  • Onur Öztürk

   Merhaba, hassasiyetiniz normalden uzun sürmüş, bunu tekrar doktorunuza göstererek bilgisini almanız uygundur. Doğru bir anestezi ile kanal tedavisi genel olarak “konforlu” bir tedavidir ama bu dişin durumuna ve ağrı eşiğinize göre değişkenlik gösterebilir.

 • ihsan

  arkadaşlar dişimde 7-8 aydan beri hassasiyet var doktor diç macunu önerdi şimdi uzum zamandan beri kullanıyorum ama sabah bi acıyla uyanıyorum hiç fayda etmedi ve büyün dişlerimde belirmeye başladı

  • Onur Öztürk

   Merhaba, 7-8 aydır diş hassasiyetiniz geçmediyse bunun altında yatan başka bir problem olabilir ya da sadece diş hassasiyetiyse bile bir diş macunu ile geçmeyecek kadar şiddetli olabilir. Bu durumda diş hekimleri olarak sıkıntılı bölgeleri özel olarak örttüğümüz örtücü maddeler ve diş hassasiyeti için başka diş macunu önerebilir, tabii bundan da önemlisi diş hassasiyeti olan kısımda diş çürüğü vb bir sıkıntı da olabilir, bunun da tedavi edilmesi gerekir, iyi günler.

   • Fatma

    Diş üzerine örttüğünüz madde derken lamine mi oluyor bende yıllardır hassasiyet çekyrm hiç bişey fayda etmedi

    • Diş hekimi Onur Öztürk

     Fatma hanım merhaba, porselen lamina daha çok estetik amaçla uygulanmaktadır, hassasiyet için belli bir bölgeye dolgu uygulanabilir ama doktorunuzun görüp değerlendirmesi gerekir

 • Simge

  Merhaba, 4 tane dişimde hassasiyet var. Dişçim once dış tası temizliği yapılması gerektiği sonra hassasiyet olan dişlere dolgu yapılacağını söyledi. Dis tası hassasiyeti etkiler mi ( hassas olan dişlerimde dosyası yok) ve hassasiyet olan dişlere dolgu ile tedavi yapılır mı?

  • Onur Öztürk

   Merhaba, geçici olarak diş taşı temizliği diş hassasiyetinizi arttırabilir ama diş taşlarınız ağız hijyeninizi bozuyor ise teknik olarak bunların dolgu işleminden önce yapılması gerekir, süreciniz hızlı bir şekilde gerçekleşirse kısa bir süre hassasiyet ile atlatabilirsiniz sonrası için doktorunuzun önerilini dikkate almanız gerekir ama ek olarak Colgate Pro-Relief gibi bir diş macunu ile diş fırçalamanızı takviye ederseniz işlemlerden sonra sizi bir süre rahat ettirecektir.

 • Gül

  Merhabalar diş dolgularımi yeni yaptırdım fakat damaklarim da şişkinlik ve sızı oldu normal mi acaba teşekkürler…

  • Onur Öztürk

   Dolgu için anestezi yapılan yerlerde ya da işlem için istemeden uygulanan basit mekanik travmalardan kaynaklanabilir, geçmezse tekrar diş hekiminize başvurmanızı öneririm.

 • Bilge

  4 Hafta önce sol azı dişime dolgu yapıldı ve hassasiyet devam ediyor ve canımı yakıyor,bunun için doktora gitmeli miyim yoksa biraz daha hassasiyetin geçmesi için beklemeli miyim? Dolgu yapıldıktan bir-iki hafta öncesine kadar hassasiyet yoktu,sonra başladı, bu normal mi?

  • Onur Öztürk

   Bilge hanım merhaba, diş hassasiyeti biraz karışık bir mekanizmadır, bazen yaşadığınız gibi geç başlayan diş hassasiyeti olup bir süre devam edebilir ama bence zaman kaybetmeden tekrar diş hekiminizi görüp muayene olmanızı tavsiye ederim.

 • Zeynep Sipahi

  Mrh. Onur bey, benim sorunum dişlerimdeki hassasiyet. Kanal tedavisi ve diş taşlarını temizlettim. Dr. Önerdiği diş macunu hassasiyete çözüm olmadı. Çok önceden kullanmıştım ama şimdi unuttum. Parodontax veya Sensodyne diş macunu idi. Sizin önerinizi öğrenmek istiyorum .Tşk. Ederim

 • Berkay

  Hocam kolay gelsin 2 gün önce dolgu yaptırdım ilk gün çok fazla sızladı şimdi ise sızlama sıvı bişeyler tükettiğim Zaman oluyor ılık su bile içsem hafiften sızlıyo sizce normal mi tekrar doktora gitmelimiyim ?

  • Onur Öztürk

   Berkay bey merhaba,dişinize dolgu yapıldıktan sonra hassaslık olabilir, 1 hafta süresinde geçmezse hekiminize başvurmanızı tavsiye ederim iyi günler.

 • Tarih

  Sayın Öztürk vermiş olduğunuz malumatlar ve de tavsiyelerden ötürü teşekkür ve hürmetlerimi arz ediyor ve çalışmalarınızda muvaffakiyetler temenni ediyorum.

  • Onur Öztürk

   Ben teşekkür ederim.

 • Iclal

  Alt disimin dip kisminda bi nokta var dokundugum zaman inanilmaz aciyor bir hassasiyet var ama sicak veya soguga degil dokundugum zaman nedeni ne olabilir

  • Onur Öztürk

   Dişinizin o kısmında madde kaybı olabilir bunu doktorunuza göstermenizi öneririm.

 • Bahar

  Dişime kanal tedavi ve arkasından dolgu yapıldı hiç bi sorun olmadı 10 gün sonra hassasiyet başladı o taraftaki bütün dişlerim etkileniyo özellikke sıcaga karsı neden olabilir teşekkürler

  • Onur Öztürk

   Merhaba Bahar hanım, eğer kanal tedavisi sonrasında “sıcak” ağrısı başladıysa özellikle, bu diğer sağlam dişlerinizdeki hassasiyetten çok işlem yapılan dişi ilgilendiriyor olabilir, bir süre devam etmesi normal de olabilir ancak fazla zaman kaybetmeden işlemi yapan doktorunuza başvurup, tekrar muayene ettirerek değerlendirtmenizi öneririm, iyi günler. Kanal tedavisi sonrasındaki sorunlar içinse:

   https://www.onurozturk.com/kanal-tedavisi-hakkinda-bilmeniz-gerekenler/

   okuyabilirsiniz.

 • Fatih

  Hocam 4 gün önce köprü yapıldı sağlam olan dış kesilip kaplama yapıldı fakat bir şey yedigimde yada diyer disle baski oldugunda sızlama oluyor sizce ne zaman geçer yada ne yapmalıyım

  • Onur Öztürk

   Fatih bey merhaba, geçmiş olsun, yeni yapılan köprü ve porselen kuronlardan sonra bir süre hassasiyet gelişebilir, bu bazen bir kaç hafta ile bir kaç ay arasında sürebilir, bu süreçte dişe aşırı baskı uygulamamak, mutlaka iyi fırçalamak gerekir, sorun şiddetlenir ve gece uykudan uyandıran bir ağrı vb.’ye dönerse kanal tedavisi tercih edilebilir.

 • Mustafa Çakmak

  Doktor Bey, diş hassasiyeti dolayısıyla ben yaklaşık 1 ay önce doktora gittim. Bununla birlikte doktor arkadaki dişime dolgu yaptı ama benim diş hassasiyetim biraz azaldı. Yani bu hassasiyetten tamamen kurtulamadım.Bu durum karşısında ne yapmalıyım sizce ?

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Mustafa bey merhaba, başka dişinizde çürük olup olmadığına röntgen eşliğinde baktırmanızı öneririm ayrıca hassasiyete diş köklerinizdeki bazı ufak çekilmeler de yol açabilir bunlar için de önlem almak isteyebilirsiniz.

 • Pingback:Diş Hassasiyetine Karşı Çözümler – Onur Öztürk

 • Pingback:Hangi Diş Fırçası? Klasik Mi, Yoksa Elektrikli Mi? – Onur Öztürk

 • gul

  merhabalar ben dis aralarimdaki boşluklar icin on 6 disime kompozit dolgu yaptirmistim. simdi dis aralarimda dolgu duruyor ama dis yuzeyimde beyaz kalintilar olustu 3 yil sonra dis yuzeyimde mi dolgu yapilmis anlamadim.bu arada dislerimde aşırı derecede hassasiyet olustu.bugun dis hekimine gittim. temizleyelim dedi temizlettim tabi hassasiyet tavan yapti halada o beyaz kalintilar var bunlar dis fircalamayla gececege benzemiyor kaldi ki hassasiyetten dolayi cok da fircalamiyorum. bu hususta ne yapılabilir. birde lamine yaptırsam on dislerime biraz daha asindirilip yapistirilacak bu hassasiyeti geciriri mi yoksa lamine olsada hassasiyet hissedermiyim yine. yada tum on dislerime zirkonyum mu yaptirsam. cok zordayim cok agriyor dis etlerimde kaniyor. bana ne onerirsiniz cok tesekkur eder kolayliklar dilerim.

  • Diş hekimi Onur Öztürk

   Merhaba, böyle bir durumu detaylı bir muayene ile değerlendirmek gerekir, diş hassasiyetlerinin nedenlerini bulup gidermek öncelik olmalıdır, sonrasında yapısal bozulmalar da varsa ön dişlerdeki büyük kompozit dolguların en iyi alternatifi porselen laminate venerlerdir, gerekmedikçe kesinlikle zirkonya porselen yaptırmanızı önermem, sağlam dişlerinizi boş yere kestirtirsiniz hem de kalın ve opak restorasyonlara sahip olursunuz, bu yöntemler ve diş estetiği tedavi yöntemleri hakkında detaylı bilgiler için:

   https://www.onurozturk.com/estetik-dis-hekimligi-hakkinda-bilmeniz-gerekenler/

 • Elif

  Merhaba benim dişlerim çok sıkılar, aralardan çürümüş başlamış ve diplerden aşınma olmuş diplerine dolgu yapıldı zira aşırı hassasiyet vardı dokuz on tane dişime aynı işlem yapıldı fakat aynı hassasiyet daha da genişe yayılarak devam ediyor. Bu normal mi?Elimi dokunduramıyorum diplerine sonra tatlı yiyemiyoruz. Sadece sıçak soğuk hassasiyeti geçti. Eskiden hiç değilse bir iki tane çürüğüm var diyordum şimdi sağlam olduğunu düşündüğüm önceden hiç ağrımayan tedavi sırasında diplerde problem olduğunu söylenilen altı dişim bonus olarak hassaslaştı ve ağrıyor. Ve sinirlerim çok bozuldu. Hamileyim ve on diş yaptırdım bu süreçte ve bir her bir diş için üç yüz liraya yakın bir para alındı. Paranın derdinde değilim ama bu sonuç için üstüne para vermek insanın sinirlerini mahvediyor. Bu normal mi lütfen bir yol gösterin

  • Onur Öztürk

   Elif hanım merhaba, mevcut durumu görmeden yorum yapmam doğru olmaz ama hassasiyet ile diş çürüğü aynı şeyler olmayabilir. Ayrıca dolgu yapılan dişlerde de ekstradan hassasiyet artabilir dolgu işlemi sonrasında, diğer dişlerinizde hissetmeniz ise yansıyan ağrı olabilir.
   Önerim tekrar doktorunuza giderek bir kontrol yaptırmanız, durumunuzda uygun bir hassasiyet giderici bir uygulama yapılabilir ya da hassasiyet giderici bir diş macunu önerebilir.

 • ilkay

  hocam merhaba…
  Ben ön dişlerimin arasına kompozit dolgu yaptırdım. 25 gün oldu ama hala hassasiyet devam ediyor. Şimdilerde biraz sızlamaya da başladı.
  Hassasiyetim SICAĞA VE SOĞUĞA karşı oluyor. Bir de tırnağımı dolgu yapılan yerin yan yüzeyine sürttüğümde hafif ağrı oluyor.
  Ben tedirgin oldum. Ne yapmalıyım ?
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim …

  • Onur Öztürk

   İlkay merhaba, dolgu sonrası diş hassasiyeti karşılaştığımız bir durumdur, iyi fırçalamayı ve dişinle oynamamayı tavsiye ediyorum ama yine de rahatsızlığın belli bir boyuttaysa zaman kaybetmeden doktoruna başvurman daha iyi olur.

Yorum Yaz

Devamını oku:
Diş Ağrıları ve Uçaklar: Korkunç Bir Birleşim

Neden Dişlerimizi Gıcırdatırız

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.