03 Oca 2018

Diş fırçalama alışkanlıkları ve ipuçlarına dair birçok blog ve infografiğe internette rahatlıkla ulaşabilirsiniz, ancak yine de evinizde rahatça takip edebileceğiniz bir günlük sağlıklı diş ve diş eti bakım klavuzu hazırlamanın size faydalı olabileceğini düşündük.

İşte daha etkili bir ağız bakımı için dikkat etmeniz gerekenler…

Güne Diş Fırçalayarak Başlamak

Tahmin ettiğinizin aksine, dişlerinizi kahvaltıdan sonra değil de önce hatta kalktığınız zaman ilk iş olarak fırçalamak daha doğru bir ağız bakımı için ilk adımdır.

Zamanlama konusunda da dikkatli olmanız gerekiyor. Eğer yemek yedikten veya içtikten hemen sonra dişlerinizi fırçalıyorsanız, özellikle de asitli bir şey tükettiyseniz, dişlerinize zarar verme riski ile karşı karşıyasınız, çünkü ağzınızdaki asiti fırçalayarak diş minenizin daha da içine doğru ilerletiyor olabilirsiniz. Diş fırçalamadan önce en az 30 dakika beklemenizi tavsiye ederim.

Diş Fırçalama Tekniği

Dişlerinizi nasıl fırçaladığınız da ağız bakımı açısından oldukça önemli. Dişlerinizi sert kıllı bir fırçayla sert bir şekilde fırçalamak diş ve diş etlerinize zarar verebilir.

-Diş fırçasını diş etinize 45 derece olacak şekilde yerleştirin.

-Fırçayı dişlerinizin üzerinde kısa hamelerle (diş boyu kadar) oval bir şekilde gezdirin.

-Dişinizin dış yüzeylerini, iç yüzeylerini ve çiğneme yüzeylerini fırçalayın.

-Ön dişlerinizin iç yüzeylerini temizlemek için diş fırçanızı dik konuma getirin ve bir kaç kez yukarı aşağı fırçalayın.

Doğru Diş Fırçası Seçimi ve Doğru Saklama Yöntemi

Kullandığınız diş fırçasının ağız bakımının etkinliğinde çok büyük bir payı vardır. Doğru diş fırçalama tekniği ile manuel diş fırçalamanın etkili ağız sağlığını sağlamadaki payı yadsınamaz ancak, günümüzde elektrikli diş fırçası kullanımı size daha kolay ve daha iyi bir temizlik sunduğu gibi ayrıca diş fırçalama sonuçlarınızı kaydederek takip edebilmenizi de sağlar. Aynı zamanda elektrikli diş fırçaları düzenli titreşimler sağlayarak ağzınızın daha da temiz olmasına yardımcı olur.

Diş fırçanızı kullanmayı bitirdikten sonra fırçanızı güzelce sudan geçirmek ve içindeki suyun akmasını sağlayacak şekilde yerleştirmek önemlidir. Aynı zamanda diş fırçanızı yerleştirdiğinizde, bir başka diş fırçasına değmemesini ve mikropların yayılmasını engellemek için tuvaletten bir kaç metre uzakta veya koruyucu bir kap vb ile saklamanızı öneriyorum.

Manuel vs Elektrikli Diş Fırçaları

Son yıllarda diş fırçası endüstrisi değişim göstermektedir ve elektrikli diş fırçaları, akıllı cihazlar ve uygulamalar sayesinde diş fırçalama tekniğinizi en uygun hale getirebildiğiniz bir ortam sağlamaktadır. (Bu ekipman ve uygulamalar, özellikle de çocuklarda çok etkili…)

İster manuel ister elektrikli diş fırçası kullanın, tavsiyem hem dişlerinize hem de diş etlerinize zarar verebilecek sert kıllı fırçalar yerine yumuşak kıllı olan diş fırçalarına yönelmeniz olacaktır.

Dil Temizliği

Dilimizin üstünde biriken bakteriler kötü bir koku oluşmasına yol açabilir. Ağız kokusunu engellemek için günde en azından bir defa dilimizin de dişlerimiz gibi fırçalanması önemlidir. Dilinizi normal diş fırçasıyla temizleyebilirsiniz (dilinizin gerisinden önüne doğru) ancak özel olarak dilini fırçalamak isteyenler için dil fırçaları da bulunmaktadır.

 

Bu Yazılarımız da İlginizi Çekebilir: 

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
Antibiyotikler ve Diş Enfeksiyonları Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Antibiyotikler ve Diş Enfeksiyonları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Farkında Olmadan Dişlerinize Zarar Veren 5 Şey
Farkında Olmadan Dişlerinize Zarar Veren 5 Şey

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.