Diş Macunlarındaki Renk Kodları Aldatmaca Mı

22 Eyl 2015

Potansiyel olarak tehlikeli maddeler içerdiği için favori diş macununuzu değiştirmeyi düşünüyorsanız veya çoktan değiştirdiyseniz, diş macunu kutusundaki karenin rengine göre diş macununda kimyasal madde bulunduğuna işaret ettiğine dair olan “yararlı”(!) bilgiyi duymuşsunuz demektir.

Bu mesaj İnternet ve sosyal paylaşım sitelerinde bir süredir yayılmakta, iddiaya göre tüketiciler “ambalajın altındaki ufak karenin rengine bakarak” diş macunlarının kimyasal içeriğini anlayabilirler.

Mesajdaki iddialar doğru değildir. “Göz damgası” adı verilen damgalar (renk kodları) ambalaj sürecinde kullanılırlar ve hiçbir şekilde diş macunu tüplerinin içindeki kimyasal içeriği göstermezler. Damgalar (renk kodları) ambalaj makinelerine tüpleri kesme veya katlama gibi görevleri ne zaman yapmaları gerektiğini gösterir. Ayrıca tüplerin arkasındaki renkler, içinde ne olursa olsun diş macununun içerdiği kimyasallarla ilgili bir bilgi göstermemektedir.

Göz damgaları adı verilen bu işaretler sofistike modern ambalaj endüstrisindeki elektronik gözler tarafından tespit edilebilir. Damgalar tüplerin nerede kesilip katlanacağını veya ambalajın üzerine istenilen rengin basılmasını gibi makineye pek çok farklı komut iletmek için kullanılmaktadır. Pek çok ürün, her ne kadar tüplerin üstünde oldukları için tüketicilere her zaman görünür olmasalar da, bu damgaları taşımaktadır.

Renk kodları diş macunlarının içinde ne olduğunu gösterdiği hakkındaki iddia doğru değildir. Bu “kareler” (renk kodları) ambalaj makineleri için bir anlam ifade etse de, normal müşteriler için bir anlam taşımazlar.

Diş macununun içinde ne olduğunu öğrenmek isteyen bir tüketici tüp veya paketin üzerindeki bilgileri okuyabilir. Ürünün içeriğiyle ilgili daha fazla detay için diş hekiminize danışabilir ya da en azından diş macunlarının içeriklerinde nelerden uzak durmanız veya tercih etmeniz gerektiği konusunda daha önceden yazdığım makaleleri okuyabilirsiniz.

Sodyum Lauryl Sülfat (SLS, SLES), triklosan (triclosan) gibi kimyasallar daha fazla risk barındırmaktadır. Bunların olmadığı ürünlere yönelmeyi tercih edebilirsiniz.

Bu nedenle bir sonraki alışverişinizde favori diş macununuzu satın alırken renk kodundan dolayı vazgeçmeyin.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
Pandemi (Covid-19) Döneminde Diş Hekimine Gitmek Güvenli Midir?

Neden Çocuğumun İki Sıra Dişi Var

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.