27 Kas 2014

Karanlıkta parlayan kötü porselenler ve diş etlerine doğru giden siyah çizgilerle dolu kötü gülümsemeler… Diş estetiği ile ilgili bu kâbusların büyük bir kısmının sorumlusunun diş hekiminizin çalışmayı tercih ettiği diş teknisyeni ve seramik materyali olabileceğini biliyor muydunuz? Bu noktada diş hekiminizin tercihi önemlidir. Çünkü bir diş hekimi, her dişi bir heykel gibi yeniden yaratan yetenekli bir diş teknisyeniyle çalışabildiği gibi, daha fabrikasyon ve standart iş çıkaran bir yeri de tercih edebilir.

Porselen kuronların üretilmesinin laboratuvar ve teknik kısmını iyi bilmek ve süreçteki her adımı anlamak, iyi sonuçlar alabilmek için estetik diş hekimliği alanında oldukça önemlidir.

Diş hekiminizin seramikçisi kim ve diş hekiminiz laboratuvar sürecinde ne kadar yer alıyor? Bu, insanların estetik diş hekimliği hizmeti almayı seçerken araştırması gereken noktalardan yalnızca birisidir. Doktor hasta ilişkisinde karşılıklı güven çok önemlidir fakat bazen güven dışında karşılıklı olarak beklentilerin doğru anlaşıldığını da teyit etmek gerekir.

Güzel yapılmış yaprak porselen veya kuronlar karşınızdaki insanların gözüne ve bilinçaltına hitap ederler. Porselenin optik özellikleri en önemli kısımlar arasındadır:

• Beyaz, gerçekte rengin yokluğudur.
• Beyaz olan bir şey, ona bakan kişiye ışığı geri yansıtır. Beyazın fazla olması beraberinde enerjinin de fazla yansımasına yol açar.
• Buna karşılık siyah, tüm ışığı emer ve hiçbirini yansıtmaz.
• Siyah ve beyaz arasındaki bütün renkler, ışığı farklı miktarlarda emer ve yansıtır; o nesneye “rengini” verir.
• Seramik tuvalet, bir kâğıt parçası ve beyaz bir çorap, hepsi ışığı tamamen farklı şekillerde yansıtır, dağıtır ve emer. Bunların hepsi de beyaz renktedir. Dişlerimize porselen laminate veya kuron yaptırırken, diş mineleri ile aynı ölçüde ve biçimde ışığı yansıtan bir porselen kullanmak isteriz. Porselenin materyal yapısının diş minelerine benzemesi de bir başka beklentimizdir. Aksi takdirde, sadece beyaz olması, bahsedilen sebeplerden ötürü diş minelerine benzeyeceği anlamına gelmez.
• Bu noktada diş hekiminin seçimi son derece önemlidir. Pek çok laboratuvar, materyal ve teknisyenin bulunduğu bu pazarda, bu sürecin önemini kavramak, karar verme aşamasının bir parçası olabilmek için büyük önem teşkil ediyor. Bu konuları diş hekiminizle beraber konuşup değerlendirmeniz, materyaller ve opsiyonlar hakkında bilgi almanız ve yapılmış örneklerdeki materyal ve teknik farklılıkları doğrudan görerek karar vermeniz daha sonradan hayal kırıklığı yaşamamak için önemlidir.
• Bugün için estetik diş hekimliğinde bizlerin üst düzey estetik beklentilerimizi karşılayan en popüler malzemeler ise feldspatik porselenler (Vita, Gc) ve presslenebilir seramiklerdir (empress ve e.max ,Ivoclar). Sanılanın aksine zirkonya (zirkonyum dioksit) estetik için “en iyi” seçenek değildir! Zirkonya (zirkonyum dioksit) bir alt yapı materyalidir, üstüne ayrıca seramik işlenir ve zirkonya (zirkonyum dioksit) yapısı sebebiyle “opak” yani ışık geçirgenliği düşük bir materyaldir. Bu klasik yöntemle yapılan “metal” alt yapılı eski tip porselen kuronlara göre zirkonyayı (zirkonyum di oksiti) daha avantajlı ve estetik yapar ama ışık geçirgenliği çok yüksek olan, parlaklık değeri diş minesi ile aynı olabilen feldspatik ve lityum disilikat (emax gibi) porselenlerinin yanında dezavantajlıdır. Her malzemenin avantajlı olduğu durumlar ve vakalar olur, bu açıdan tek bir malzemeyi “en iyi” olarak nitelemek çok doğru olmaz ayrıca malzemeyi kullanan diş teknisyeni ve diş hekiminin kabiliyeti ve materyale olan hakimiyeti de sonuçları mükemmelleştirir.

Bu yazılarımızda ilginizi çekebilir:

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
Dişlerimin Sararmasını Nasıl Engelleyebilirim?

Eski İmplantların Arkasındaki Gerçek Ortaya Çıkıyor

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.