Dişlerinizi Çok Mu Sert Fırçalıyorsunuz?

23 Kas 2018

Eğer dişlerinizde hassasiyet varsa, yanlış diş fırçası seçimi ve agresif diş fırçalama, durumu daha da kötüleştirebilir. Bunun için doğru diş fırçalama tekniklerini öğrenmelisiniz.

Söz konusu diş fırçalamak olduğunda, doğru teknik kullanmak gerçekten önemlidir. Agresif diş fırçalama – ya da yanlış diş fırçası kullanma – diş ve diş etlerinize zarar verir. Diş eti çekilmesine, diş minesinde aşınmaya ve dolayısıyla diş hassasiyetine yol açar. İnsanlar, dişlerini daha iyi temizleyeceğini ve dişlerinin daha beyaz gözükeceğini düşünerek agresif diş fırçalamaya eğilim gösterebilirler. Bu dişlere zarar vermekten başka hiçbir işe yaramaz. Sadece diş eti çekilmesine neden olmakla kalmaz, dişlerinizin parlak ve beyaz olan minesinin sarı ve koyu renkli görünmesine de neden olur. Peki bunun sizi nereye götüreceğini biliyor musunuz ? Tabii ki diş hassasiyetine…

Dişlerinizi sert fırçalayıp fırçalamadığınızdan emin değil misiniz? Diş fırçanıza bir bakın. Eğer kullanmaya başlayalı üç aydan fazla olmadıysa, hala yeni gibi görünüyor olmalı. Eğer kıllar açılmış ve yıpranmış gözüküyorsa, dişlerinizi sert fırçalıyorsunuz demektir.

Doğru Diş Fırçalama Tekniği

Çok fazla dikkat gerektirse de sert diş fırçalama alışkanlığı bırakılabilir. Diş hassasiyetinizi minimuma indirmek için aşağıdaki fırçalama ipuçlarını takip edin ve diş ve diş etlerinizi hasarlardan koruyun…

• Yumuşak kıllı diş fırçası kullanın: Yumuşak kıllı bir diş fırçası seçin ve her üç ayda bir – yıpranırsa daha sık – değiştirin.
• Diş fırçanızı, diş etlerinizle 45 derecelik bir açı oluşturacak şekilde tutun: Diş fırçasını bu açıyla tuttuğumuzda, fırçanın kılları diş eti altına uzanabiliyor.
• Diş fırçanızı nazikçe ileri geri hareket ettirin: Dişlerin dış, iç ve çiğneme yüzeylerini temizleyebilen kısa kıllı, diş çapında diş fırçaları kullanın. Eğer elektrikli bir diş fırçası kullanıyorsanız, dişlerinize fırçayı bastırmak yerine, hafifçe kaydırın ve tüm işleri elektrikli diş fırçanızın yapmasına izin verin. Elektrikli diş fırçasının da yumuşak uçları bulunabiliyor, bunlardan da temin edebilirsiniz. Dişlerinize nazik davranabileceğinizden emin olmak için diş fırçanızı baskın olmayan elinizde tutmayı deneyin.
• Acele etmeyin: Ağzınızın her çeyreğini otuz saniye olmak üzere tam iki dakika boyunca dişlerinizi fırçalamanızı ve bunu günde iki kez tekrarlamanızı öneriyoruz. Telefonunuzun zamanlayıcısını kullanabilir ya da uyarı veren elektrikli diş fırçalarını tercih edebilirsiniz. Bunu hiçbir zaman denememiş insanlar için, iki dakika sonsuz kadar uzun gelebilir. Gerçekten bu uzunlukta diş fırçalama alışkanlığını edinene kadar, iki dakikanın nasıl bir his olduğunu bilemiyoruz, fakat bir süre sonra buna alışacaksınız.

Bu ipuçlarını uygulamak, diş hassasiyetinizi ortadan kaldırırken, dişlerinizi temiz, ağzınızı sağlıklı tutmanıza da yardımcı olacaktır.

Bu yazılarımız da ilginizi çekecektir:

Agresif Diş Fırçalama

Tedavilerimizden yararlanmak, detaylı bilgi almak ve Dr. Onur Öztürk ile iletişime geçmek için hemen randevunuzu alın!

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
Etkileyici Bir Gülüş İçin Yaprak Porselenler

Antibiyotikler ve Diş Enfeksiyonları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.