21 May 2013

Ağız sağlığı ve vücudumuz arasında tahmin edilenden çok daha fazla bir bağ var. Ağız sağlığı sağlığımız hakkında ipuçları taşır. Diş Hekimi Onur Öztürk bazı hastalıkların ilk işaretlerinin çoğu zaman ağızda görüldüğünü belirtti. Diğer bir taraftan ise diş eti hastalıkları gibi ağızdaki bazı enfeksiyonların vücudun diğer bölümlerinde problemlere neden olabileceğini de ekledi.

  • Kalp ve Damar Hastalıkları: yapılan son araştırmalara göre bazı kalp ve damar hastalıkları ağız sağlığı ile ilişkili. Bazı araştırmacılar ise diş eti hastalığından kaynaklanan bakterilerin kalp ve damar sistemini etkileyebileceğine inanıyor.
  • Hamilelik ve Doğum: Diş eti hastalıkları erken doğumlara neden olabiliyor. Bu yüzden hamilelik öncesinde mükemmel bir ağız sağlığına sahip olunması gerekiyor ayrıca hamilelik süreci boyunca doğru bir ağız bakımı ve en az bir kere diş hekimi kontrolü gereklidir.
  • Diyabet: Bu hastalık diş eti hastalığı, çürük, diş kaybı, ağız kuruluğu ve çeşitli ağız enfeksiyonları riskini arttırır. Bunun tersine kötü ağız sağlığı diyabetinizin kontrolünü zorlaştırır. Enfeksiyonlar kan şekerinizi yükseltebilirler. Bu durumu kontrol altına almak için ise daha fazla insülin kullanmak gerekir. Diyabetli kişilerin ağız sağlıklarıyla normal bireylere göre daha fazla ilgilenmeleri gerekir.
  • HIV/AIDS: Bazen AIDS’in ilk işareti ağır diş eti iltihabı ve ağızda yaralar ile belirebilir. Dilin üstünde ya da ağzın içinde geçmeyen beyaz noktalar ya da alışılmamış yaralar olabilir. En kısa zamanda diş hekimine göstermeniz gerekir.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
Dolgu Teknolojisi

Dişinizde En Fazla Leke Yapan Çay Türü Hangisi?

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.